Pagājušajā nedēļā Talsu novada muzejā atklāšanu piedzīvoja divas izstādes. Viena aicina iepazīt cilvēku – mītu jeb Teodoru Dzintarkalnu, bet otra parāda, ka, izmantojot numeroloģijas un mākslas valodas sinerģiju, iespējams transformēt skaitļu enerģiju mākslas tēlos.
Izstādes “Skaitļu enerģijas transformācija” autori ir brālis un māsa, kuriem ezotērika, numeroloģija un astroloģija ir vienojoši hobiji. Ilona Gabaliņa Kila mazliet nobijās telpu aizpildīt viena, tāpēc brālis palīdzējis ar scenogrāfiju. Un skulptūras izstāžu zālē šeit reta parādība. “Ļoti daudzos darbos, manos noteikti, ir dvēseles garīguma attīstības procesi. Jo savas skulptūras es uzskatu par tādiem meditāciju rezultātiem,” stāsta izstādes autors Raimonds Gabaliņš.
Katram skaitlim ir sava vibrācija un ritms. Skaitļu enerģija mūs pavada visas dzīves garumā – tā uzskata izstādes autori. “Mēs jau bieži vien kaut ko meklējam, izskaidrojumus savām darbībām vai kāpēc mums neveicas, un tad mēs atrodam numeroloģijā tos mazos graudiņus, kas rāda “nu re, tieši tāpēc tas notika”. Un tas ir arī tas, kas mums pēc tam palīdz dzīvot,” tā izstādes autore Ilona Gabaliņa Kila.
Tikmēr muzejā viena telpa atvēlēta šī gada jubilāram Teodoram Dzintarkalnam. Izstādes veidotājiem šis debijas notikums muzejā, tāpēc pašiem jo īpašāks, un abi gribējuši izcelt tieši Dzintarkalna personību – krāšņu un reizē neatminamu, cilvēks mīts, sava ceļa gājējs. “Viņš tomēr ir dzīvojis laikmetā ar tik daudzām un mainīgām patiesībām, bet tam visam cauri viņš tomēr saglabājis to vienu savējo. Un to piekopis viscaur savai dzīvei,” teic speciāliste vēstures jautājumos Marta Vigule.
Lai gan šķiet, ka par cilvēku, kas tik nozīmīgs Talsu pilsētas vēsturei, būs gana daudz ziņu, tomēr tā nebūt nav. Turklāt caur priekšmetiem grūti izcelt personību, tāpēc izstādē daudz izmantotas atmiņas un citāti. “Lai labāk saprastu par šī cilvēka interesanto dzīvi, viņa nozīmi Talsu vēsturē. Viņš bija priekšsēdētājs tieši laikā, kad tika uzcelts Talsu tautas nams. Tas arī tika izdarīts ļoti īsā laikā. Viņš spēja savākt līdzekļus, viņš arī, piemēram, uzcēla savu interesanto māju “Dzintari”. Tas arī ir interesanti iepazīt, lai vairāk iepazītu viņa dzīvi, tāpēc es arī vēlētos, lai cilvēki nāk apskatīt šo izstādi,” stāsta pētniecības nodaļas vadītājs Ronalds Mālmeisters.
Tieši pēc Dzintarkalna māju apmeklējuma bija skaidrs, ka izstāde būs zaļos toņos. “Tas, kas tur ir redzams, ir gandrīz prātam neaptverami. Tas ir kā ienākt tādā tiešām pasaku leļļu mājiņā. Un man gribētos ar viņu apsēsties un pajautāt, kas bija tas viņa domu process, kas viņu mudināja dzīvot tieši tā, kā viņš dzīvoja,” teic Marta Vigule.
Dzintarkalna izstāde būs apskatāma līdz 21.jūlijam.
Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.