Kas ir kredītvēsture un kādēļ tā ir svarīga?   

Kas ir kredītvēsture un kādēļ tā ir svarīga?  

 

Runājot par personīgajām finansēm un to prasmīgu pārvaldīšanu, bieži pieminēts tāds jēdziens kā kredītvēsture. Kādēļ tā ir tik nozīmīga un kā var ietekmēt dzīvi ilgtermiņā? Par to vairāk raksta turpinājumā!

Kas ir kredītvēsture?

 Vienkāršiem vārdiem sakot, kredītvēsture ir pārskats par personas finansiālajām aktivitātēm, kas ietver ne tikai kredītsaistības un to savlaicīgu atmaksu, bet arī informāciju par citu, piemēram, komunālo, maksājumu veikšanu.

Informācija par personas kredītvēsturi tiek glabāta datubāzēs, un tā ir pieejama arī dažādu finanšu pakalpojumu sniedzējiem. Jāņem vērā tas, ka ziņas par parādiem var tikt glabātas līdz pat 10 gadiem (atkarībā no parāda veida).

Kādēļ kredītvēsture ir svarīga?

 Dzīve ir ļoti dažāda un pat, gudri plānojot savas finanses, var rasties situācija, ka nepieciešams aizdevums. Piemēram, atverot jaunu uzņēmumu, bieži vien tiek piesaistītas ārējās finanses, kā arī tiek izvērtēts finanšu aizdevums.

Viens no svarīgākajiem kritērijiem, ko kredītdevēji (gan bankas, gan nebanku aizdevēji) ņem vērā, izvērtējot aizdevuma pieteikumu, ir personas kredītvēsture.

Ņemot vērā to, ka lielākā daļa aizdevumu mūsdienās tiek izsniegti bez nodrošinājuma (ķīlas un galvojuma), pozitīva kredītvēsture ir viena no garantijām, ka kredītņēmējs spēs nokārtot saistības līgumā noteiktajā kārtībā un termiņā. Līdz ar to ir tikai saprotams, ka ne ilgtermiņa aizdevumi, ne ātrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi izsniegti netiek vai ir pieejami ar neizdevīgākiem nosacījumiem, piemēram, pret ķīlu vai galvojumu.

Kā noskaidrot savu kredītvēsturi?

 Informāciju par savu kredītvēsturi iespējams uzzināt vairākos veidos:

  • Latvijas Bankas Kredītu reģistrā pieejama bezmaksas informācija par kredītsaistībām, kuru maksājumu termiņš kavēts vismaz 60 dienas;
  • Kredītinformācijas biroja mājas lapā manakreditvesture.lv divas reizes gadā bez maksas iespējams saņemt detalizētu informāciju par savu kredītvēsturi – gan aktīvajām, gan nokārtotajām kredītsaistībām.

Regulāra savas kredītvēstures pārbaude palīdz pieņemt pārdomātākus lēmumus un ļauj izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem nākotnē. Gadās situācijas, ka cilvēks pat nenojauš to, ka viņam ir kāds nenodzēsts parāds, tāpēc vienmēr ieteicams interesēties par savu kredītvēsturi.

Ja Jūsu kredītvēsture ir negatīva, ir svarīgi darīt visu, lai to mainītu. Sazinieties ar kredītdevēju, lai vienotos par abām pusēm pieņemamu risinājumu. Iespējams, noderēs arī finanšu speciālista konsultācija, kurš ieteiks, kā labāk rīkoties šādā situācijā.

Vai vēlaties uzzināt vairāk par gudru personīgo finanšu pārvaldību un mūsdienīgiem finanšu risinājumiem? Ieskatieties Sefinance mājas lapā www.sefinance.lv, lai iepazītos ar ekspertu padomiem un Jums pieejamiem finanšu pakalpojumiem!

 

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.