Latvijā pirmo reizi atzīmē Eiropas Zaļās Jostas dienas

Latvijā pirmo reizi atzīmē Eiropas Zaļās Jostas dienas

Pirmo reizi Latvijā notiek Eiropas Zaļās jostas dienas vairāk nekā nedēļas garumā. Tām starts dots Ziemeļkurzemē, atklājot zviedru fotogrāfa izstādi. Viņš pirms vairākiem gadiem iemīlējis Latvijas dabu, un nolēmis Latviju turpmāk saukt par savām mājām. Taču negaidīti foto izstāde kļuva par viņa piemiņas pasākumu, jo Peo Jonsons šoruden devās mūžībā.

Attiecībās ar cilvēkiem skarbs, bet fotogrāfijās romantisks rokraksts – tā var raksturot zviedru fotogrāfa Peo Jonsona darbus. Šobrīd Rojas Kultūras centrā apskatāma viņa izstāde “Latvijas un Zviedrijas daba”. Ar viņa romantisko un kompozicionāli sakārtoto skatu uz pasauli – arī it kā sākotnēji šķietami skarbās un vētrainās bildēs. “Tās ir centrālās kompozīcijas ar galveno objektu vidū, kas harmonizē. Var nojaust šo vētras spēku, bet vienalga nekādas bailes šī bilde neizraisa. Tā, manuprāt, izraisa interesi un pozitīvas jūtas. Mēs priecājamies par ūdens skaistumu, šļakatām, vilni, vēju…,” stāsta Talsu fotokluba vadītājs Uldis Banga. “Diemžēl te nav visas bildes, esmu redzējis vēl citas, kas agrāk tikušas izstādītas Kolkas ragā un pat pārdotas- fantastiskas vētru bildes! Tas nozīmē, ka viņam arī tas skarbums ir paticis. Viņš pats ir kā tāds skarbs zviedrs samērā, tāpēc daba skarbumā arī viņam tomēr bijusi bildēs diezgan tuva,” teic Latvijas Zaļās kustības valdes priekšsēdētājs Jānis Matulis.

“Tāpēc, ka te ir labi” – tā pats Peo atbildējis uz jautājumu, kāpēc reiz par savu dzīvesvietu izvēlējies Latviju. Pēdējos gadus viņš dzīvoja pie jūras, un bija priecīgs, ka tieši viņa foto izstāde atklās pirmās Eiropas Zaļās Jostas dienas Latvijā, taču negaidīti tai bija jākļūst par viņa piemiņas notikumu – neilgi pirms atklāšanas fotogrāfs devies mūžībā. Viņa skarbo atklātumu un melno humoru pieminēja vairāki izstādes apmeklētāji, bet Guntars Seilis viņu iepazinis citādu. “Darba jautājumus kādreiz risinot deviņdesmito gadu otrajā pusē, man viņš likās tāds gudrs un ļoti pieredzējis cilvēks, kāds viņš arī bija – tāpēc arī viņu norīkoja par konsultantu no Zviedrijas puses šeit. Es atceros, ka mēs daudz ieguvām no viņa. Gan mēs ar atvērtām mutēm klausījāmies, kā viņš semināros stāstīja, kā ekotūrisms jāattīsta, gan kopīgi strādājām pie idejām, kā veidot stratēģiju un plānus Talsu rajona tūrisma attīstībai. Es nezinu, man bija tiešām jaukas attiecības ar viņu,” tā tūrisma uzņēmējs Guntars Seilis.

Izstāde Rojas Kultūras centrā būs apskatāma trīs nedēļas, un tā atceļojusi no Zviedrijas vēstniecības fondiem. Skaistās dabas fotogrāfijas ideāli arī iederas Eiropas Zaļās Jostas dienu idejā. Latvijas Zaļā kustība ir viena no daudzām organizācijām, kas apvieno vēsturiskā dzelzs aizkara teritorijas 12 500 kilometru garumā. “Tas sākas dziļi ziemeļos – Somijā – un uz leju līdz Grieķijai. Zaļā josta iet cauri visai Eiropai. Notiek visdažādākie pasākumi – gan kultūras, gan vides, gan vēsturiski izglītojoši pasākumi, lai aktcentētu šo jostu, kas agrāk sadalīja Eiropu divās daļās,” dalās J. Matulis.

Eiropas Zaļās jostas iniciatīvas mērķis ir saskaņot cilvēka darbības ar dabisko vidi un palielināt vietējo kopienu sociāli ekonomiskās attīstības iespējas. Peo Jonsona izstāde ir pirmais notikums Latvijā, taču 27.septembrī Engurē sekoja seminārs par Pelēkās kāpas nākotni Latvijas piekrastē.