Muzeju nakts tradīcijai jau 20 – no labdarības līdz lokālpatriotismam

Muzeju nakts tradīcijai jau 20 – no labdarības līdz lokālpatriotismam

Šogad Muzeju naktī piedalījās vairāk nekā 200 muzeju visā Latvijā. Šī ir jubilejas reize, jo Muzeju nakts tradīcijai aprit jau 20 gadu. TV9 Pakalni ieskatījās aktivitātēs Talsu novada muzejs un Kubalu skola – muzejs.

Šefpavārs Jurijs Kovriženko (Yurii Kovryzhenko) ir ukraiņu virtuves vēstnesis pasaulē. Muzeju naktī uz Talsiem atceļoja 100 litri viņa vārītā boršča, ko varēja baudīt par ziedojumiem. Vēl pirms pasākuma talsinieki nezināja, vai slavenais šefpavārs ieradīsies arī pats, taču Jurijs atzīst, ka viņam būtiski ziedojumu vākšanas kampaņas atbalstīt. Kopā ar Talsu novada fondu iegūtie līdzekļi tālāk nonāks Ukrainas armijai. “Mēs tos izmantosim tik daudz lietām, jo ir nepieciešami droni, medikamenti frontei… Šobrīd ukraiņu frontei nepieciešams viss, sākot no kurpēm, līdz cepurēm,” tā šefpavārs.

Akcijas laikā savāktie ziedojumi tiks izlietoti arī brīdinājuma zīmju izgatavošanai. “Pirms kara Ukrainā, man šķiet, vismīnētākā valsts bija Somālija. Tagad tā ir Ukraina. Tāpēc vēlamies izgatavot zīmes, lai marķētu vietas, kur ir mīnas. Lai glābtu cilvēkus. mums šādas zīmes vajag tūkstošiem, simtiem tūkstošu,” stāsta Jurijs Kovriženko.

Ar savu brīnišķīgo latviešu valodu Muzeju nakts apmeklētājus pārsteidza arī ukraiņu dziedātāja Anastasija Vasiļenko. “Pirms gada es biju Raimonda Tigula koncertā, arī šeit, muzejā Talsos. Un man tik ļoti patika, ka es sapņoju dziedāt šeit. Sapņoju visu gadu, un šodien esmu šeit,” smaidot teic dziedātāja.

Par ziedojumiem varēja iegādāties arī mācītāja Aināra Kostandas gleznas. Daudziem viņa brīvo brīžu hobijs bija pārsteigums. Darbi tapuši jau karadarbības laikā. “Tur ir skumjas, tur ir prieks, bēdas… Tur ir viss mans… Daļa no manis. Un tad, kad es šodien vedu uz šejieni gleznas, man bija mazliet skumīgi un sāpīgi. Es viņas kaut kā esmu izdzīvojis, bet es to daru ar prieku,” teic mācītājs Ainārs Konstands.

Talsu novada muzeja ekspozīcijas, izstādes un arī krājuma jaunumus varēja apskatīt arī gaismā, bet, tuvojoties naktij, arī muzejs ietērpās tumsā, un pirmo reizi tajā notika orientēšanās spēle. Ekspedīcijā pa muzeja telpām, pildot dažādus uzdevumus, devās vairākas komandas. “Mēs, manuprāt, bijām ļoti aizrautīgi. Mums tiešām gāja vareni. Tā bija ļoti interesanta pieredze. Pilnīgi citādāk, nekā dienā, kad ir būts muzejā. Mēs varējām izzināt tādas vietas, kur nav nemaz būts – abas ejas pa aizmuguri, tas bija tiešām interesanti,” piedzīvojumā dalās orientēšanās spēles “Nakts muzejā” dalībnieki Ronalds, Ance un Laura.

Tikmēr tumsā bija ietērpusies arī Kubalu skola – muzejs. Tā vecā Dinsberga skola, par kuru joprojām tik daudziem lepnums, un tā svarīga vietējai pašapziņas noturēšanai. Un Muzeju naktī sveču gaismā iespēja iejusties kādreizējos laikos. Saulaina pavasara laikā skola gan sen jau bija beigusies, un tā sākās vēlā rudenī. “Mācības sākās septiņos no rīta un beidzās septiņos vakarā. Bija, protams, pārtraukumi, bet rēķiniet, ka lielākā daļa no tā laika pagāja tumsā. Un sākumā tas bija viss, kas Dinsbergam pieejams, reizēm tas pat bija skals, bet sākumā tā bija viena svece. Mazā grupiņa sēdēja ap svecīti un pārējie darīja citas lietas – atbildēja galvas rēķinus vai dzejoļus. Tā grupiņa, kam bija svecīte, tie darīja tādas lietas, kas bija jāredz,” pastāsta Kubalu skolas – muzeja vadītāja Inga Ozoliņa.

Pirmajā stundā klase ļoti pilna, tā vakara skolēni pilda uzdevumus un kā kompliments skolotājai ir daudzie jautājumi, kas pat neļauj stundu beigt. “Es ļoti priecājos, ka cilvēki ir atsaukušies un atbraukuši, jo mēs ļoti centāmies, lai šo vietu atkal padarītu dzīvu,” tā I. Ozoliņa.

Muzeju naktī ne tikai sarūpētas īpašas aktivitātes, bet naksnīgajā šarmā ļauts ieskatīties arī pārējās muzeja vērtībās.

Foto autors Ziedīte Začeste.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.