Noslēdzas režisora Rūdolfa Miķelsona kino pulciņa pirmā sezona

Noslēdzas režisora Rūdolfa Miķelsona kino pulciņa pirmā sezona

“Kā tev klājas, Rūdolf Ming?” ir filma, kas pirms vairākiem gadiem Latvijai parādīja spožu un interesantu talantu no Talsiem. Tobrīd puika uz papīra strēmelēm zīmēja šausmu filmas un trillerus. Rūdolfs Miķelsons kino pasaulē darbojas joprojām, un nupat Talsos pirmo sezonu noslēdzis viņa vadītais kino pulciņš.

Par improvizētu kino zāli režisors Rūdolfs Miķelsons šovakar pārvērš vienu no Talsu novada Bērnu un jauniešu centra telpām. Šeit notiks viņa kino pulciņa pirmās sezonas pēdējā nodarbība, un tā būs veltīta tam, kā digitālais laikmets izmainījis kino. Tāpēc Rūdolfs demonstrēs analogo kino. “Mums ir tādi mazie lauku kino aparātiņi, kuri bija pārvietojamie. Es uz tiem uzlikšu vienu rulli no kādas jau pavecas filmas. Filma saucas “Fargo”. Mēs vienkārši noskatīsimies pirmo rulli šai filmai, lai redzētu, kā notiek analogā kino mehānika, kuras rezultātā uz ekrāna parādās attēls, ko mēs mūsdienās skatāmies digitāli ar projektoru. Kur vairs nav iesaistīts nekas no šī visa. Vienu 1,5h filma sastāda pieci ruļļi – tā ir smaga un apjomīga. Tas ir 20 minūšu materiāls,” stāsta režisors, kino pulciņa vadītājs Rūdolfs Miķelsons.

Savu audzēkni Tomasu Rūdolfs nosauc par pēdējo mohikāni, jo viņš vienīgais kino pulciņa sezonu izturējis līdz galam. Kas ir Rūdolfs Mings, Tomass pirms gada vēl nezināja, bet viņa ģimenes locekļi izstāstījuši par interesanto un Talsiem svarīgo personību. Puisis pievienojies, jo ļoti interesē kino pasaule. “Ļoti ieinteresēja, kā viss process tiek darīts. Piemēram, filmēšana, montēšana. Un nākamgad es plānoju jau profesionālā līmenī mācīties kino jomā,” atklāj kino pulciņa dalībnieks Tomass Frīdenbergs. “Šovasar mums paredzēts vēl vasaras darbā uztaisīt spēles īsfilmu. Kādā apjomā tas būs, tas vēl ir jautājums, bet to mēs darīsim, un viņam būs iespēja saprast pašam,” tā Rūdolfs Miķelsons.

Tomasam kino pulciņš patīk ļoti, un Rūdolfam izdevies viņam iedot vērtīgu pašapziņu. Sezonu uzsāka arī divas meitenes, kas aizņemtības dēļ dalību neturpināja, taču ziemā viņu dokumentālās īsfilmas demonstrēja Talsu kinoteātrī. Rūdolfs norāda, ka pirmais gads bijis eksperimentāls, un ļāvis saprast, kas strādā vai nestrādā ar jauniešiem. “Manuprāt, vislabākais moments bija dokumentālo filmu filmēšanas periods. Tad es jutu, ka esošie audzēkņi sāk paši iesaistīties procesā un vairāk mācīties no tā,” teic Rūdolfs Miķelsons.

Patiesībā pulciņa idejas autors ir nevis pats Rūdolfs Mings, bet Māra Cēbere, kura gan Talsu novada finansiālās situācijas dēļ darbu kinoteātrī “Auseklis” beigusi. Taču tieši viņa Talsu kinoteātri pievienoja Europe Cinema tīklam un gribēja audzināt kritiski domājošu jauno kino skatītāju paaudzi. “Viņus interesē kaut kas viens – tādi šauri, specifiski filmu žanri. Man liekas, ka vajag viņiem kaut kā pavērt plašāk to skatījumu un to pasauli. Man liekas, ka mums Talsos, no Talsiem un novada ir taču arī tik daudz dažādu talantīgu kino cilvēku. Kino te tiek filmēts, veidots un montēts. Man liekas, ka tas bija ļoti loģisks solis,” stāsta bijusī Talsu kinoteātra “Auseklis” direktore Māra Cēbere.

Visticamāk, kino pulciņam būs arī otrā sezona, taču Rūdolfs Miķelsons atzīst, ka vēl uz jautājuma zīmes ir, kādā formātā un ilgumā.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.