Pavasaris ir klāt, un līdz ar to — lielās tīrīšanas laiks. Kā to darīt efektīvāk? Padomos dalās divi speciālisti — logu tīrīšanas pakalpojumu sniedzējs Mārtiņš Derkusovs un uzkopšanas servisa «RSKerviss.lv» saimniece Sanda Rozīte.
Vai logus mazgāt uzreiz ar pirmajiem saules stariem? Mārtiņš Derkusovs, kurš piedāvā logu tīrīšanas pakalpojumu gan industriālajiem objektiem, gan privātmājām, norāda, ka daļa cilvēku izvēlas nogaidīt, līdz priedes ir beigušas ziedēt vai līdz grants ceļiem tiek uzklāts pretputēšanas līdzeklis, lai logi paliktu tīri ilgāku laiku. Tomēr tikpat liels klientu skaits izvēlas nenogaidīt. Galvenais ieteikums: logus tīrīt vismaz divas reizes gadā — pavasarī un rudenī. Ja to dara regulāri, tīrīšana kļūst vienkāršāka un neprasa lielu piepūli.
Kā pareizi mazgāt logus?
Logu tīrītājs pastāsta, ka efektīvai mazgāšanai svarīgi ir ne tikai tīrīšanas līdzekļi, bet arī pareizie rīki. Mārtiņš darbā izmanto specializētus mazgāšanas līdzekļus no Vācijas un industriālās birstes. Tomēr līdzīgus atribūtus mājsaimniecības vajadzībām var piemeklēt arī saimniecības preču nodaļā. Mārtiņš atklāj, ka logu mazgājamais šķidrums tiek novākts ar gumijas birsti, bet atlikušais mitrums logu malās — ar mikrošķiedras lupatiņu. Pēdējos gados tās kļūst arvien populārākas un labākās esot ļoti smalkas, līdzīgas zīdam.
Speciālists norāda, ja logu mazgāšanai izmanto ūdeni no krāna, pastāv risks, ka uz stikla paliks kaļķa nosēdumi. Tāpēc profesionālie tīrītāji izmanto 100 % attīrītu ūdeni, kas neatstāj pēdas uz stikla virsmas.
Lai gan dzirdēts par dažādām tīrīšanas metodēm, piemēram, logu mazgāšanu ar etiķi un avīžu izmantošanu, mūsdienās tīrītāji dod priekšroku pārbaudītām metodēm. Mājsaimniecības vajadzībām speciālists iesaka izmantot zilas papīra salvetes, ko parasti lieto auto industrijā — tās neatstāj pūciņas, kas var sabojāt tīro skatu uz pavasara sauli. «Ir daudz dažādu līdzekļu, tāpat arī viedokļu,» teic M. Derkusovs, bet skaidrs ir viens — pavasarī saule īpaši izgaismo katru sīkāko puteklīti un logi viennozīmīgi simbolizē mājas tīrību.
Māja tikko izmazgāta, bet pa gaisu atkal ceļo putekļi…
Putekļu uzkrāšanās iemesli ir dažādi — no tekstila klātbūtnes līdz sausam gaisam un retai mitrajai tīrīšanai. Lai putekļiem nebūtu, kur uzkrāties, jānovāc viss liekais. «Jo mazāk nevajadzīgu lietu, jo vieglāk uzturēt tīrību,» skaidro tīrīšanas servisa «RSKerviss.lv» saimniece Sanda Rozīte.
Sanda iesaka samazināt tekstila apjomus, īpaši alerģiskiem cilvēkiem. Vai arī tiem jābūt tādiem, ko var ievietot veļasmašīnā un regulāri izmazgāt. Tieši tāpat kā reizi nedēļā tiek mazgāta gultas veļa, jāmazgā arī mājās izvietotie paklājiņi, kuros ikdienā sakrājas daudz putekļu, drupaču un mati. Vismaz reizi gadā vajadzētu izmazgāt aizkarus. «Cik bieži tie jāmazgā, atkarīgs no konkrētās mājas un tur dzīvojošo skaita. Ja ir dzīvnieki vai mazi bērni, kas visu laiku saceļ putekļus, jāmazgā biežāk. Ja dzīvo divi cilvēki, kas no rīta aiziet uz darbu un vakarā atgriežas, tad, protams, putekļu būs mazāk,» skaidro speciāliste.
Labs rādītājs ir aizkaru stanga — ja tā ir noputējusi, tad netīras būs arī aizkaru locījumu vietas pie griestiem.
Putekļi īpaši viegli cirkulē, ja telpās ir pārāk sauss gaiss. Ideāls mitruma līmenis ir 40—50 %. Ja tas ir zems, var palīdzēt gaisa mitrinātājs. Gaisa kvalitāti uzlabo arī bieža vēdināšana, rekuperatori un gaisa attīrītāji.
Pareiza tīrīšana — kas strādā un kas nē?
Mitrā tīrīšana ir efektīvāka nekā sausā, jo savāc putekļus, nevis tos paceļ gaisā. Sanda norāda, ka mājokļos ar silto grīdu putekļi izplatās vairāk, tāpēc tajos regulāra mitrā tīrīšana ir vēl svarīgāka. Darbu var atvieglot roboti ar mitrās tīrīšanas funkciju.
Speciāliste atklāj, ka cilvēki bieži domā, ka paklāji ir lielākie putekļu savācēji, taču dīvānos uzkrājas vēl vairāk netīrumu. Īpaši, ja audums ir ar porainu tekstūru, tas uzsūc putekļus un lēnām tos izdala. Zamšveidīgi audumi uzkrāj mazāk putekļu.
Dīvānu tīrīšana ar putekļu sūcēju nav tik efektīva kā mitrā tīrīšana, kas izvelk dziļākos netīrumus un vienlaikus dezinficē. Tādēļ Sanda iesaka dīvānu dziļo tīrīšanu uzticēt profesionāļiem vai arī iznomāt mitrās tīrīšanas iekārtu.
Sanda specializējas privātmāju uzkopšanā un pastāsta, ka cilvēki visbiežāk notīra visu savā acu augstumā un nedaudz augstāk, bet vietas, kas parasti paliek nenotīrītas, ir durvju augšas, gleznas un to aizmugures, lustras, kājlīstes, telpaugi.
Ar dabīgiem tīrīšanas līdzekļiem
Daži tīrīšanas līdzekļi atstāj lipīgu kārtiņu, kas pievelk putekļus. Piemēram, daži logu tīrīšanas līdzekļi nav piemēroti citu virsmu tīrīšanai tieši šī iemesla dēļ. Uzkopšanas speciāliste iesaka virsmu tīrīšanai izmantot ūdeni, ekoloģiskus tīrīšanas līdzekļus, kas nesatur ķīmiskas sastāvdaļas. Sanda iecienījusi «Amway» produktus.
Labākā izvēle ikdienas tīrīšanai — mikrošķiedras lupatiņas, kas nepūkojas un efektīvi savāc netīrumus. Nevajadzētu izmantot papīra salvetes, jo tās atstāj pūkas.
Pavasaris ir īstais brīdis ģenerāltīrīšanai
Dienasgaisma kļūst spožāka, kļūst redzami visi ziemā sakrājušies putekļi, tāpēc būtu vērts veikt rūpīgāku tīrīšanu: notīrīt sienas, lampas, skapju augšas, aizkaru stangas, izsūkt radiatorus — tur krājas putekļi un dzīvnieku spalvas, notīrīt arī telpaugus, īpaši mākslīgos.
Putekļi rodas vienmēr, bet, ievērojot šos principus, to daudzumu var ievērojami samazināt, padarot mājokli tīrāku un vidi veselīgāku.