Piekrastes putnu ligzdošanas laikā Kurzemes piekrastē slēdz
Ķikana, Irbes un Lūžņas grīvas
No 1. aprīļa līdz 1. augustam apmeklētājiem slēdz Ķikana, Irbes un Lūžņas grīvu. Šajā periodā vietējiem iedzīvotājiem, atpūtniekiem, laivotājiem un citiem atpūtai un pastaigām pludmalē jāizvēlas citas piekrastes zonas.
Piekrastes putnu ligzdošanas laikā Ziemeļkurzemes grīvas tiek slēgtas jau ceturto gadu, lai putniem nodrošinātu netraucētas ligzdošanas apstākļus. Pētījumi rāda, ka liedagā ligzdojošie putni cilvēku savā tuvumā uztver kā draudu. Ligzdošanas laikā, cilvēkam pietuvojoties šo putnu ligzdām, pieaugušie putni tās var pamest. Savukārt vēlāk, kad putnu mazuļi izšķīlušies un pametuši ligzdu, lai sekotu vecākiem, kas tos baro un pieskata, cilvēku klātbūtne var izraisīt mazuļu bēgšanu un noklīšanu no vecākiem. Vēl kritiskāka ir cilvēka mājdzīvnieku atrašanās liedagā, jo suņi saož un pamana gan ligzdas, gan putnus. Manot liedagā suni, pieaugušie putni pamet savas ligzdas, tādējādi pakļaujot olas vai mazuļus bojāejas riskam, jo nelidojošie mazuļi kļūst par vieglu medījumu.
Latvijā patlaban kritiski apdraudēts ir piekrastē ligzdojošais mazais zīriņš. 20. gadsimta 80. gados Irbes grīva šim putnam bija nozīmīga ligzdošanas vieta Latvijā un visā Eiropā, taču patlaban diemžēl cilvēku traucējuma dēļ šī suga ir pametusi agrākās teritorijas, olas tur vairs nedēj un mazuļus neaudzina, kā rezultātā sarūk sugas populācija. Patlaban Latvijā ligzdo mazāk nekā 100 pāru. Liedaga smiltis šiem putniem ir vienīgā mājvieta un ligzdošanas vieta, sugas saglabāšanai konkrēto grīvu slēgšana ir ļoti būtiska. Nodrošinot šajās teritorijās netraucētus ligzdošanas apstākļus, ar laiku tās var piesaistīt ne tikai mazo zīriņu, bet arī tādus piekrastes ligzdotājus kā upes un smilšu tārtiņus, upes un jūras zīriņus, kā arī jūras žagatas, informē Dabas aizsardzības pārvalde.
Ķikana grīva atrodas Slīteres Nacionālajā parkā. Apmeklētājiem slēgts aptuveni 600 metrus garš pludmales un kāpu posms uz rietumiem no upes grīvas, pārvietoties šajā posmā var tikai gar pašu jūras malu, lieki neuzkavējoties un turot suni īsā pavadā. Pilnībā slēgta ir Irbes un Lūžņas grīva. Irbes grīvai, kas atrodas dabas liegumā «Ovīši», Ventspils novadā, ir slēgta aptuveni 1,4 km gara liedaga un kāpas strēle starp Irbes kreiso krastu un jūru, Lūžņas grīvā – ap 550 m garš pludmales un kāpu posms uz rietumiem no upes grīvas. Abas slēgtās teritorijas ērti apiet pa līdzās esošo Jūrtakas maršrutu. Par pārvietošanās ierobežojumiem grīvās liecina arī dabā izvietotās informatīvās zīmes un stendi.
/Foto: Dabas aizsardzības pārvalde/