Pedvāles mākslas parkā aizvadīts 12. brīvdabas mākslas objektu plenērs

Pedvāles mākslas parkā aizvadīts 12. brīvdabas mākslas objektu plenērs

Latviešu, lietuviešu un dāņu māksliniekus Pedvāles mākslas parkā pulcēja 12. brīvdabas mākslas objektu plenērs. Tā ietvaros tapa pieci jauni mākslas objekti.

Brīvdabas mākslas objektu plenērs ir organizēts pasākums, uz kuru tiek ielūgti mākslinieki, lai brīvā dabā radītu mākslas darbus. Arī pats mākslas parka saimnieks Ojārs Feldbergs iesaistās plenēros un jauno objektu tapšanā. «Kā jau Pedvālē ierasts, objekti tapa, izmantojot dažādus dabas materiālus un saspēlējoties ar apkārtējo ainavu, atbilstoši Pedvāles mākslas parka koncepcijai — dabas ainavas kultūrvēsturiskā mantojuma un mākslas integrācija vienotā vidē,» stāsta Pedvāles mākslas parka kuratore Laura Miglone. Tā mākslas parkā tapuši objekti: Oles Lindkvista un Ievas Vītolas Lindkvistas «Vikingu laivas pārdzimšana», Sandas Zemes «Kas tev aiz ādas?», Jāņa Gutāna-Graša «Bez komentāriem», Ingas Raubaites un Žilvinas Višinskas «Kods» un Ojāra Feldberga «Siena zārdā izžautie akmeņi».

Pedvāles mākslas parks atrodas vietā ar izteiksmīgu reljefu, kur daļu teritorijas aizņem koki un krūmi. Tur darbi top regulāri, tāpēc rodas jautājums, vai visiem darbiem pietiek vietas. «Pedvālē ir gana plaša teritorija. Tāpat šeit ir pamatkolekcijas darbi un īslaicīgi objekti. Kādā brīdī īslaicīgie darbi beidz savu pastāvēšanu. Nav tā, ka cilvēks ir bijis Pedvālē pirms desmit gadiem un uzskata, ka viss jau ir redzēts — nē. Pedvālē parka ekspozīcijas mainās regulāri,» dalās L. Miglone.

Ieva Vītola Lindkvista un Ole Lindkvist pie sava kopīgi radītā objekta «Vikingu laivas pārdzimšana».   Daiņa Kārkluvalka foto

Pedvāles mākslas parka kuratore pastāsta, ka katrs plenērs ir pilnībā atšķirīgs: «Pirmais objektu plenērs «Firkspedvāles sarunas ‘94» notika pirms 31 gada. Kopš tā laika Pedvālē notikuši 11 plenēri ar dažādu tematiku un dažādu mākslinieku iesaisti. Šogad ar Kultūras ministrijas atbalstu īstenojām divpadsmito.» Vaicājam, cik izaicinoši ir uzņemt māksliniekus no dažādām kultūrām, uz ko Laura Miglone atbild, ka nesaskata kultūru daudzveidībā neko sarežģītu: «Pedvāle pastāv jau vairāk nekā 30 gadus, un šeit ir bijuši mākslinieki no dažādām pasaules malām — Japānas, Korejas, Taivānas, Ķīnas, Amerikas, Austrālijas, Eiropas… Esam jau pieraduši pie kultūras daudzveidības.»

Plenēra laikā mākslinieki uzturas Firksu Pedvāles muižā esošajā Starptautiskajā mākslinieku rezidencē, tāpēc laikā, kad mākslinieki veido savus darbus, parka apmeklētāji var būt liecinieki objektu tapšanas procesam. «Apmeklētāji apmeklē parku un, ja tajā brīdī mākslinieki strādā, tad, protams, viņi var aprunāties. Bet pārsvarā apmeklētāji šeit brauc ar mērķi baudīt mākslu. Tad, kad ir izstādes atklāšanas vai kādi pasākumi, cilvēki ierodas, lai uzklausītu un tiktos ar māksliniekiem, bet ikdienā un plenēra laikā tas tā parasti nenotiek,» teic Laura Miglone. «Nākotnē mēs noteikti turpināsim plenērus, bet kāda būs nākamā tēma — to gan vēl nezinām.»

 Daiņa Kārkluvalka foto

#sif_maf2024