Pirmais Red Bull Soapbox Race Latvijā pulcē skatītāju tūkstošus

Pirmais Red Bull Soapbox Race Latvijā pulcē skatītāju tūkstošus

Visbeidzot tas notika – Latvija sagaidīja savu pirmo Red Bull Soapbox, un tieši deviņu pakalnu pilsētā Talsos. Viena no galvenajām pilsētas ielām kļuva par izaicinošu trasi, kur šodien startēja 45 komandas – arī sešas no Talsiem.

Lego vīriņi no komandas “The Dream” jeb “Sapnis” priecīgi dejoja pirms starta – viņi vēsturē ieies kā paši pirmie, kuri startēja pirmajās Red Bull Soapbox sacensībās Latvijā.  Bet unikāls piedzīvojums un sapņa piepildījums tas vēl vairāk nekā 40 komandām. Viena no sešām talsinieku komandām savu busiņu vēl krāsoja piecos no rīta pirms sacensībām. “Vienmēr esmu gribējis piedalīties, jo šķiet ļoti jautri un smieklīgi. Visnotaļ man arī bija liels uztraukums par lielajām rampām un lielo estakādi, kas izvietota trasē. Cerēju, ka tikšu lejā, finišēšu – tas bija mans galvenais mērķis,” stāsta komandas “Labrīt” dalībnieks Imants Ratnieks.

Spēkrats nedrīkstēja pārsniegt 80 kilogramus, tāpēc komanda “Labrīt” pirms sacensībām zaudēja jumtu. Braucējiem žūrijai bija jāmēģina iepatikties ne vien ar ātrumu, bet arī ar priekšnesumu starta laukumā un auto dizainu. Viens no žūrijas locekļiem arī talsinieks Intars Busulis, un mājniekus pārstāvēja arī vairāku uzņēmumu komandas. Noslēpumainību līdz pēdējam brīdim – piedalīsies vai nē – saglabāja SIA “Vika Wood”, par kuru pilsētā kādu brīdi klīda leģendas. “Komandas nosaukums ir mizgrauži… Mizgrauzī ir trīs un es esmu mežcirtējs. Notiks sīva cīņa, lai saglabātu koku. Pagaidām bail nav. Pagaidām! To jau redzēsim, kad uzkāpsim uz rampas,” pirms starta bilst SIA “Vika Wood” komandas pilots Artūrs.

Talsi vēlējās pie sevis uzņemt trakās sacensības, lai popularizētu pilsētas svētkus, kas notika paralēli. Un viņi nekļūdījās – organizatori jau iepriekš prognozēja, ka ieradīsies ap 50 000 cilvēku. Burtiski katrs brīvais centimetrs bija aizņemts, daļa varēja vērot vien uz lielā ekrāna, citi cerības atmeta pat trasi nesasnieguši. Bet trakās, oriģinālās un radošās sacensības bija aizraujošas. Vieni no pirmajiem startēja komanda “Mēs – Talsiem un novadam”. Viņu auto tapis uz lietota boba bāzes. “Sasodīti iespaidīgi! Tik daudz cilvēku atbraukuši! Neizdevās brauciens, bet sanāca visiem pamāt, tāpēc superīgs pasākums! Es tiku līdz finišam, bet pēc otrā tramplīna iebraucu sienā, bet neko darīt. Līdz finišam esam tikuši. Šī ir ja ne pati iespaidīgākā lieta, ko esmu darījis, tad top5 noteikti,” pēc brauciena dalās “Mēs – Talsiem un novadam” komandas pilots Lauris Eglītis.

“Voka racing” nožilbināja žūriju savu braucamo dažu sekunžu laikā burtiski uzbūvējot viņu priekšā. Bet “Brabantia” komanda ar savu gludināmo dēli nobrauca kā raķetes, un tobrīd finišēja kā vieni no sacensību līderiem. “Patiesībā nedomāju, ka būs tik labi, bet bija!” tā pēc brauciena “Brabantia” komandas pilots Jānis Papēdis. “Mēs skrējām līdzi, jo domājām, ka kaut kur vajadzēs uzstumt bet tiešām kā raķete aizgāja! Mēs netikām līdzi. Tāpēc mums bija mazais sprintiņš. Bet Jānis malacis – super! Treniņš labs,” dalās “Brabantia” komandas dalībnieks Jānis Freibergs.

Lai gan lielākais izaicinājums bija tieši tiem, kuri sēdās pie stūres, no malas izskatījās, ka pamatīgi jāiesvīst arī pārējiem komandas biedriem, kam zibenīgi jāpaspēj izskriet 500 metrus garo trasi, lai atsevišķos brīžos iestrēgušam spēkratam palīdzētu. “Bet varbūt mēs kaut kādā ziņā kādu enerģētiku iedodam tam gludināmajam dēlim, jo skrējēji līdzi, man liekas, palīdz brīnumainā kārtā viņam ripot labāk. Katra ziņā mums palīdzēja,” teic Jānis Freibergs.

Red Bull Soapbox Race sacensības pirmo reizi norisinājās 2000. gadā Beļģijā, un kopš tā laika ir ieguvušas lielu popularitāti visā pasaulē. Kopumā ir notikušas vairāk nekā 100 sacensības dažādās valstīs, ieskaitot Austrāliju, Ameriku un Japānu.

Foto autors Edgars Lācis. 

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.