Prestižs kauss atgādina par cerību tikt pie multifunkcionālās halles

Prestižs kauss atgādina par cerību tikt pie multifunkcionālās halles

Šonedēļ Talsiem bija unikāla iespēja pieskarties un drosmīgākajiem arī mēģināt pacelt Kontinentālās hokeja līgas Gagarina kausu. To pagājušajā sezonā izcīnīja Omskas «Avangard» komanda, kuras video treneris ir Aldis Āboliņš. Katram komandas dalībniekam ir tiesības uz dažām dienām kausu atvest mājās, un Aldim Āboliņam uzreiz bija skaidrs, ka ar to viņš vēlas motivēt Talsu jaunos hokejistus.

Gagarina kauss uz Latviju atceļoja kopā ar Omskas «Avangard» komandu, kas otrdienas vakarā «Arēnā Rīga» aizvadīja spēli pret Rīgas «Dinamo». Mājup Gagarina kausa čempioni aizveda ne tikai uzvaru, bet arī pērnajā sezonā iegūto kausu — tātad tas Latvijā pabija vien nepilnas divas dienas, un talsenieki ieguva priviliģētu iespēju kā vienīgie, kas kausu varēja apskatīt uz vairākām stundām.

Tikšanās ar pašu Aldi Āboliņu, kurš savas sportista gaitas sāka tieši Talsu hokeja hallē, izpalika, jo komandai pēc ceļošanas bija jāatrodas karantīnā. Taču sarunā viņš atzīst, ka gribējis, lai bērniem būtu iespēja paskatīties un papriecāties par kausu. Atvest kausu uz Talsiem nemaz nebija tik viegli. «Bet viss sakārtojās, komanda ir ļoti saprotoša,» saka Omskas «Avangard» video treneris Aldis Āboliņš.

«Es Talsos izaugu, spēlēju hokeju, trenējos, tā ir mana dzimtā halle. Ko jaunajiem hokejistiem dod tas, ka viņi redz šādu kausu? Var iztēloties, kā viņi arī kādu dienu vinnēs to kausu un arī varēs atvest uz Talsiem citiem bērniem.»

Omskas «Avangard» komandas galvenais treneris ir kādreizējais Latvijas izlases stūrmanis Bobs Hārtlijs, bet video treneris jau vairākus gadus ir bijušais talsenieks. Viņš vēro visas spēles video, analizē informāciju, lai komandai palīdzētu gūt labākus panākumus. Tāpat videotreneri spēles laikā var informēt par iespējamiem pretinieku pārkāpumiem, kas var ietekmēt vārtu guvuma ieskaitīšanu. Piemēram, vai pretinieku spēlētājs vārtsarga laukumā traucējis vārtu vīram, vai uzbrukums varbūt sācies aizmugures stāvoklī. Un pārtraukumos treneri izmanto video treneru sagatavotās epizodes, lai norādītu uz būtiskām spēles sastāvdaļām.

Talsu sporta skolas hokeja treneris Māris Ziediņš atzīst — Aldis ir pierādījums, ka mērķi ir sasniedzami.

«Ir tāds labs teiciens — ja neizdodas plāns, nemaini mērķi, bet maini plānu. Viņam kā hokejistam neizdevās sasniegt šo te mērķi — iegūt kausu —, bet viņam tas izdevās kā trenerim.

Tas ir tāds spilgts piemērs kā nepadoties un to mērķi turēt visu laiku acu priekšā, un iet uz to mērķtiecīgi,» saka M. Ziediņš.

(Foto: D. Kārkluvalks)

Pēdējo reizi Gagarina kauss Latvijā bija pirms gandrīz desmit gadiem, kad to toreiz izcīnīja Maskavas «Dinamo», kuras treneri bija Oļegs Znaroks un Harijs Vītoliņš. Šo pirmdien kauss Talsos atradās tikai sešas stundas, pavisam nelielā Talsu hokeja halles gaitenī, un ar to fotografēties ieradās ne tikai jaunie hokejisti, bet arī interesenti no Talsu un kaimiņnovadiem.

«Tas tomēr ir Gagarina kauss, un tā ir, es uzskatu, otra prestižākā trofeja uzreiz aiz Stenlija kausa. Tā kā es arī pagājušā gadā aktīvi sekoju līdzi finālam, domāju, ka nevar laist šādu iespēju garām,» bilst Valters Hazens, kurš pa ceļam uz Jelgavu piestāja Talsos. Brīdī, kad kauss ieradās Talsos, hokeja kluba prezidents Imants Ziediņš kopā ar vecmeistariem atradās uz ledus. «Tā pacelt virs galvas es nemēģināju, man bija bail, ka nenoturēšu to. Pārāk smags,» saka Imants Ziediņš.

Visu atrašanās laiku Talsos aptuveni 30 kilogramus smago kausu uzmanīja apsardze. «Tas jau skaitās kā juvelierizstrādājums pats par sevi. Bija ietīts matracī tādā biezā, somā, un apsardze — priekšā un aizmugurē. Ļoti nopietna trofeja,» skaidro Talsu sporta skolas hokeja treneris Māris Ziediņš.
To pašu teicienu — ja neizdodas plāns, nemaini mērķi, bet maini plānu — var attiecināt arī uz Talsos plānoto multifunkcionālo halli. Tās projekts nevirzās uz priekšu tik ātri, cik darba grupai un idejas entuziastiem gribētos, un, viņuprāt, būvniecības atlikšana liek zaudēt miljonus, tāpēc viņi izmanto katru iespēju, lai jautājumu atkal aktualizētu. Tā šonedēļ gan idejas atbalstītāji un atsevišķi deputāti, gan jaunie hokejisti un viņu vecāki plānotajā multifunkcionālās halles teritorijā aizveda prestižo Gagarina kausu, lai simboliski ar to nofotografētos.

Jaunais hokejists Mārcis Āboliņš stāsta, ka, viņaprāt, komandai pie šāda kausa ir grūti tikt, un, ja izdodas uzvarēt, tas ir liels gods.

Viņš ir pārliecināts, ka jauna halle viņam ļautu izaugt par labāku hokejistu.

«Tāpēc ka tad būtu lielākas iespējas iemācīties slidot un uzzināt kaut ko jaunu par hokeju,» saka U-11 grupas hokejists Mārcis Āboliņš. Arī Gagarina kausa ieguvējs uzskata, ka jauna halle ļautu piedalīties starptautiskās sacensībās, spēlēt Latvijas čempionātā. «Būtu lielāka izmēra laukums, lai bērniem būtu kur spēlēt un pēc tam piedalīties U-18, U-20 izlasēs,» teic A. Āboliņš.

Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks tautsaimniecības jautājumos Aldis Pinkens skaidro, ka šobrīd no Finanšu ministrijas tiek gaidīts atzinums par izstrādāto finanšu un ekonomisko pamatojumu: «Kuru katru dienu mums būtu jāsaņem atzinums. Pēc tam domei būs jāpieņem lēmums, kā un vai mēs turpinām šo projektu attīstīt. Būtībā tas ir tuvāko mēnešu jautājums.»