Rojā sper pamatīgu soli pretī Dziesmu un deju svētkiem

Rojā sper pamatīgu soli pretī Dziesmu un deju svētkiem

Ja parasti ieskaņas koncerti notiek kādu brīdi pirms Dziesmu un deju svētkiem, tad šogad starpā ir vien dažas dienas. Patiesībā jau tam nav nozīmes, taču šogad vasaras saulgriežu maģija ļāva pirms svētkiem galvaspilsētā sasmelties tādu pamatīgu jaudu.

Dienu pēc vasaras saulgriežiem un dienu pirms Līgo dienas pilsētās un pagastos, kas Talsu novadu pārstāvēs Dziesmu un deju svētkos, mastos tika uzvilkti svētku karogi. Jau pēc vairākām stundām Rojā sāka skanēt ielu koncerti un kolektīvi devās gājienā uz brīvdabas estrādi, kas šogad izvēlēta kā lielkoncerta «Svētku vārtus es atvēru» vieta. Ieskaņas koncerts ļauj svētkus izbaudīt skatītājiem, kuriem varbūt notikumi galvaspilsētā izpaliks, kā arī noskaņoties pašiem kolektīviem. Vairāku kolektīvu dalībnieki atzina, ka sajūtas ir fantastiskas, un viņu mirdzošās acis liecināja, ka kolektīvi nepavisam nemelo.

Svētki Rojā sākās ar ielu koncertiem. Pirms gājiena skatītājus iekustināja folkloras kopa «Talsi». /Foto: Terēze Matisone/

«Mēs esam piecus gadus gatavojušies, lai izbaudītu to absolūto fenomenālo paradīzes un ekstāzes sajūtu, kas notiek laukumā ar tik daudz tūkstošiem dejotāju kopā,»

saka vidējās paaudzes deju kolektīva «Spriganis» dejotāja Inga Daugaviete. Gan viņa, gan citi dalībnieki atzīst, ka jau Rojā varēja just 99% no tām sajūtām, kas gaidāmas Rīgā.

«Man šķiet, ka šis koncerts vienkārši pacēla dvēseles citā dimensijā,» pievienojas virsvadītājs Reinis Rešetins. «Līdz svētkiem palikušas vien pāris dienas, kad mazie pikselīši savienosies un mēs radīsim kaut ko fantastisku, ko sauc par Dziesmu un deju svētkiem. Un mēs būsim kā viens vesels mehānisms.»

«Manuprāt, nav nozīmes, kad notiek svētki — mēnesi vai dažas dienas pirms svētkiem. Galvenais ir kopības sajūta. Un šodien saslēdzās viss Talsu novads vienā dimensijā, vienā frekvencē. Tagad dosimies uz Dziesmu un deju svētkiem un tur saslēgsimies ar citiem novadiem vienā kopīgā kosmosā,» tā pēc Ieskaņas koncerta Rojā atzina deju virsvadītājs Reinis Rešetins. Kulmināciju lielkoncerts sasniedza brīdī, kad uz skatuves vienlaikus uzstājās gan dziedātāji, gan dejotāji. /Foto: Terēze Matisone/

Dziesmu un deju svētkos Talsu novadu pārstāvēs 42 amatiermākslas kolektīvi ar 834 dalībniekiem, kuri ik dienu kopj latviskās tradīcijas. Lielkoncerts Rojā bija apliecinājums mūsu kolektīvu gatavībai gaidītākajam amatiermākslas kolektīvu notikumam. «Visskanīgāk skan saulgriežu laikā — tas ir ticējums,» smaidot saka virsdiriģents Gints Ceplenieks. «Un Dziesmu svētku gadā, reizi piecos gados saulgriežu vakarā skan ļoti labi. Jo mēs visi esam gatavojušies svētkiem, repertuāru apguvuši visi — gan dziedātāji, gan dejotāji, gan orķestri un visi pārējie. Mēs esam gatavi svētkiem!»

«Dziesmu svētki Latvijā ir vienādības zīme ar kvalitāti. Un latviešu kopkoris ir vislabākais kopkoris pasaulē,» par to pārliecināts ir virsdiriģents Gints Ceplenieks. /Foto: Terēze Matisone/

Pirmie dalībnieki uz Rīgu dosies jau šajā nedēļas nogalē, lai piedalītos izstādēs, koru karos un dižotos svētku gājienā.

https://www.youtube.com/watch?v=DwuDtk3Vo-o

#SIF_MAF2023