Šajās brīvdienās jau 25. gadu Sabiles Vīna svētki sniegs iespēju izrauties no ikdienas rutīnas, ļaujot baudīt pilsētas piedāvātās iespējas, piemēram, amatnieku un mājražotāju tirgu, dažādus mūzikas, deju un teātra uzvedumus, sporta aktivitātes un atrakcijas gan lieliem, gan maziem, kā arī citas aizraujošas aktivitātes.
Organizatori sola jautrus piedzīvojumus ar svētku kulmināciju – izslavēto teatralizēto gājienu. Tāpat pēc vairāku gadu pārtraukuma atgriezīsies jautrais nošļūciens un ugunsskulptūra. Jāuzsver, ka tikai Sabiles Vīna svētkos ir iespēja nogaršot Sabiles Vīna kalna vīnu.
Sabiles kultūras nama vadītājs un šī gada Vīna svētku organizators Edgars Vesmanis stāsta, ka Vīna svētki ir Sabiles lepnums, kas ir ieguvis popularitāti ne tikai pilsētā, bet visā Latvijā un pat ārpus tās. Šie svētki ar savu īpašo šarmu apbur un saliedē gan Sabiles iedzīvotājus, gan pilsētas viesus, kuru skaits iepriekšējos gados sasniedzis pat septiņus tūkstošus.
«Sabiles Vīna svētkos gaidām ikvienu, kurš vēlas smelt prieku, piedzīvot jautrību un gūt svētku sajūtu. Un, kur gan vēl labāk to darīt, ja ne vienā no Kurzemes skaistākajām pilsētām?» aicina E. Vesmanis.
Viņš Sabiles Vīna svētkus organizē pirmo reizi, tāpēc atzīst, ka šāda mēroga svētki ir liels izaicinājums, bet vienlaikus tā ir iespēja piedāvāt sabilniekiem un pilsētas viesiem ko atšķirīgu un jaunu. Svētku organizēšanā piedalās arī Iveta Sēruma, kas ir ilggadēja svētku rīkotāja.
Tūristu magnēts
Sabiles Tūrisma informācijas centra vadītāja Dace Leja atgādina, ka Sabile ir pazīstama kā viena no senākajām vīnogu audzēšanas vietām Latvijā. Pilsētā esošais Sabiles Vīna kalns ir unikāls ar to, ka ir bijis iekļauts Pasaules Ginesa rekordu grāmatā kā vistālāk uz ziemeļiem esošais vīna dārzs, kur brīvā dabā aug vīnogas.
«Šie svētki ir kļuvuši par nozīmīgu notikumu, kas ne tikai popularizē vietējo kultūru un tradīcijas, bet arī veicina tūrisma attīstību, piesaistot gan vietējos, gan ārvalstu viesus, kuri vēlas iepazīt, izpētīt un izbaudīt šī reģiona unikālās tradīcijas un dabas skaistumu. Svētki arī rada ilgtermiņa interesi par Sabiles pilsētu un Abavas senleju, piesaistot atpūtniekus un ekskursantus gan aktīvajā tūrisma sezonā, gan arī nesezonā,» uzsver D. Leja.
«Sabiles sidrs» īpašniece Baiba Circene teic, ka teorētiski pilsētas svētki notiek daudzās Latvijas pilsētās. Arī viņas uzņēmums ar izbraukuma tirdzniecību ir piedalījies ļoti daudzos pilsētu svētkos, arī lielu un turīgu pašvaldību rīkotos svētkos. «Taču Sabiles Vīna svētki ir ļoti īpaši – ar savu neatkārtojamo raksturu, vietējo iedzīvotāju iesaistīšanos un atbalstu, jokiem un krāšņo gājienu, kāda nešaubīgi nav nekur citur. Neko tādu nav iespējams sarīkot nekur citur, jo šajos svētkos tiek ieguldīta sabilnieku sirds un dvēsele,» uzskata uzņēmēja.
Stiprina arī vietējo ekonomiku
Ģimenes restorāna «RestoTerase» īpašniece Inga Antāne norāda: «Vīna svētki veicina arī restorāna atpazīstamību, tāpēc svētki ir svarīgi ne vien kā kultūras un izklaides notikums, bet arī atbalsts vietējiem uzņēmējiem.» Lai arī ikdienā «RestoTerase» nevar sūdzēties par apmeklējumu, Vīna svētku laikā būtiski palielinās klientu skaits – no spējas priekšzīmīgi apkalpot viesus lielā mērā ir atkarīgs viņu iespaids par pilsētu, kas noteiks to, vai viņi Sabilē atgriezīsies.
Arī «Sabiles sidra» īpašniece norāda, ka vietējiem uzņēmējiem Vīna svētki ir vasaras centrālais pasākums. «Mēs apzināmies, ka, ražojot dzērienu, ko esam nosaukuši par «Sabiles sidru», zināmā mērā esam Sabiles vizītkarte un nesam Sabiles vārdu pasaulē. Tādēļ mums tā ir liela atbildība – iespaids par mūsu dzērieniem un apkalpošanu ir daļa no iespaida par visu pilsētu,» uzsver B. Circene.
Svētku programma pieejama šeit:
https://www.talsunovads.lv/lv/notikums/sabiles-vina-svetki-2024