Siltumenerģijas tarifa kāpums Talsos — ap 40 procentiem

Siltumenerģijas tarifa kāpums Talsos — ap 40 procentiem

Tuvojoties rudenim, aizvien aktuālāks kļūst jautājums — kā dzīvosim nākamajā apkures sezonā? Lai gan par konkrētiem skaitļiem šobrīd runāt ir grūti, skaidrs ir viens — siltumenerģijas tarifa straujais kāpums nepaliks nepamanīts. Talsos sadārdzinājums plānots ap 40 procentiem, bet attiecībā uz pārējo novadu lielāka skaidrība gaidāma vasaras izskaņā.

SIA «Talsu Bio-Enerģija» valdes priekšsēdētājs Jurijs Zaļupe atklāja, ka jūnija beigās Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā iesniegts pieteikums ar cerību, ka uz 1. novembri tiks apstiprināts jauns tarifs. Tas būs par apmēram 40 procentiem lielāks nekā tagadējais, jo kurināmā cena, salīdzinot ar pagājušo gadu, trīskāršojusies un cenas ievērojami augušas arī elektrībai. «Latvijas Radio» šonedēļ vēstīja, ka uzņēmums bija viens no pirmajiem Latvijā, kas savulaik ieviesa šķeldu kā kurināmo. 2019. gadā notika pilnīga rekonstrukcija, kam izdevās piesaistīt Eiropas Savienības līdzfinansējumu un īstenot projektu aptuveni 2,5 miljonu eiro apmērā. Šobrīd raizes rada tas, kā pie tik liela sadārdzinājuma nelielam reģiona siltumapgādes uzņēmumam izdzīvot. Līdz šim apkures tarifs bija 57,09 eiro par megavatstundu, bet prognozētais gala iznākums ir 88,21 eiro. Šķeldas cena vidēji tirgū pārsniedz 30 eiro par kubikmetru, bet malkas cena 70–75 eiro.

SIA «Talsu namsaimnieks» valdes priekšsēdētājs Egils Bariss skaidroja, ka iepirkumi ir tikko noslēgušies, bet attiecībā uz tarifu konkrētus skaitļus nosaukt būs iespējams vēlāk.

«Cenas energoresursiem ir diezgan augstas. Pagājušajā gadā bija 21 eiro par kubikmetru, šogad ir 85. Šī cena ir fiksēta visai apkures sezonai, līdz ar to uzņēmējam jāparedz cena visai sezonai. Pavasarī tie bija lieli zaudējumi.

Granulu iepirkums ir noslēdzies, attiecībā uz šķeldu tūlīt saskaņosim, bet, cik dzird blakus novados, cena ir lielāka. Mīnuss ir tas, ka mums ir daudz un salīdzinoši mazas katlumājas. Iespaidu atstās arī tas, ka celsies darba spēka izmaksas.

Nav noslēpums, ka kurinātāji strādā par minimālo algu… mūs gaida smaga ziema, bet šobrīd esam priecīgi par to, ka iepirkums ir noslēdzies veiksmīgi, zinu vietas, kur iepirkumi ir noslēgušies bez rezultāta.»

Šobrīd SIA «Talsu namsaimnieks» piedāvā iespēju saviem klientiem, kuriem nav uzkrātu parādsaistību, veikt papildu iemaksas vasaras mēnešos, lai veidotu finanšu uzkrājumu un maksājumu apmēru nākamās apkures sezonas laikā, informē Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa. Uzkrājuma veidošana ir klienta brīvprātīga iniciatīva — nav nepieciešams slēgt papildu vienošanos, arī ikmēneša iemaksas apmērs ir atkarīgs no klienta vēlmēm un iespējām. Izveidotais uzkrājums tiks attiecināts uz visiem pakalpojumiem un rēķinā tiks norādīts kā pārmaksa. Sagatavojot kārtējo rēķinu, no uzkrājuma summas vispirms tiks segti parādi, tad kārtējā rēķina kopsumma, bet atlikusī uzkrājuma daļa tiks pārnesta uz nākamā mēneša rēķinu.

Arī AS «Latvenergo» pārdošanas direktors Uldis Mucinieks aicina gatavoties enerģētikas cenu kāpumam savlaicīgi. Viens no soļiem, kā to iespējams izdarīt praktiski, ir enerģijas patēriņa paradumu pārvērtēšana. Iekštelpas temperatūras pazemināšana par vienu grādu ļauj ietaupīt līdz pat pieciem procentiem enerģijas patēriņa apkurei.

«Izmantojiet visas iespējas mazāk apkurināt tās telpas, kurās uzturaties periodiski, mazinot temperatūru brīžos, kad tajās neatrodaties. Iepazīstieties ar visām apkures sistēmas regulācijas un automatizācijas iespējām. Plānojiet izmaksas par enerģiju savlaicīgi, pieņemot, ka tās, visticamāk, pieaugs. Ja redzat, ka būtisks tēriņu pieaugums var radīt grūtības segt šos izdevumus, sāciet iespēju robežās atlikt līdzekļus nākamajai apkures sezonai.

Izvērtējiet, vai jūsu izmantotais elektroenerģijas produkts ir vispiemērotākais jūsu vajadzībām. Ja esat izvēlējušies ikmēneša biržas cenai piesaistītu elektroenerģijas cenu, prognozēt nākamā mēneša rēķinu ir grūti vai pat neiespējami. Savukārt, izvēloties noteiktas cenas produktu, jāpievērš uzmanības tam, uz cik ilgu laiku līgumā noteiktā cena tiek fiksēta.»