Talsinieki izrāda interesi par drošas braukšanas konsultācijām

Talsinieki izrāda interesi par drošas braukšanas konsultācijām

Laikapstākļi ziemā ir ļoti mainīgi, kas autobraucējiem uz ceļa liek būt vēl uzmanīgākiem. Drošai braukšanai ir tik daudz būtisku nianšu, un reizē svarīga ir autovadītāja pārliecība uz ceļa. Lai mudinātu autovadītājus pievērst lielāku uzmanību pašu spējām, rīcībai, kā arī spēkratu atbilstībai braukšanai ziemas apstākļos, CSDD arī šogad vairākās pilsētās rīko drošas braukšanas nodarbības. Arī talsinieki izmanto iespēju tikt pie ekspertu konsultācijām.

Talsi ir viena no desmit pilsētām Latvijā, kur šoziem notiek drošas braukšanas konsultācijas. Kā jau mazliet atturīgi kurzemnieki, talsinieki vispirms mēdzot nobraukt garām, paskatīties no malas un tikai tad piedalīties. Nodarbība sākas ar nelielu teoriju, atgādinot, cik daudz būtisku lietu jāievēro, lai ziemā sagatavotos drošai braukšanai, sākot no labām logu slotiņām līdz pat atbilstoša vecuma riepām.

Dalībniekiem atgādina, cik svarīga ir drošības jostu lietošana, pareizs sēdekļa un stūres novietojums, roku pozīcija uz stūres un daudz citi it kā sīkumi, taču tās būtiskas nianses. Un tad sākas praktiskā nodarbība. Braucēji ar drošu distanci seko viens otram, apbrauc šķēršļus un konsultanti rācijā koriģē kļūdas. “Pirmā kļūda ir pārstūrēšana. Visu laiku to stūri gribas grozīt pa labi un pa kreisi,” stāsta drošas braukšanas konsultants Harijs Ulpe.

Interesi par nodarbībām izrāda braucēji arī ar salīdzinoši lielu braukšanas pieredzi. Jo katra ziema atšķiroties un pa vasaru prasmes aizmirstoties. “Uz ceļa jaunie vīrieši, puiši pa lauku ceļiem visādi izbraukājas. Es to nedaru – varbūt vajadzētu, es nezinu, bet te bija tā iespēja izbaudīt, kā tas ir, un saprast mašīnu,” teic nodarbības dalībniece Ilze Rudzīte. Līdzīgi domā arī vīrieši. “Un te ir arī instruktors – ja ir kāda kļūda, viņš var pateikt, kā pareizāk to izdarīt. Jo pats tu domā, ka tas ir pareizi, bet realitātē izrādās, ka tas nav pareizi,” saka nodarbības dalībnieks Jānis.

Pieredzējušiem braucējiem prieks par jauniešiem, kas mācās. Drošas braukšanas konsultanti atzīst, ka tiem, kuriem tiešām šeit vajadzētu nākt, par nodarbībām interesi gan neizrādot. Pārsvarā piesakās sievietes. “Jo sievietes apzinās, ka viņām kaut kas nesanāk. Kādai vīrs saka, kādai – mīļākais, kādai vēl kāds saka, ka viņai kaut kas nesanāk un viņas neko nemāk. Tad nu viņas nāk un pārliecinās, un jūtas stipri vien drošāk,” stāsta Harijs Ulpe. Sievietes pēc nodarbībām patiesi jūtas pašpārliecinātākas. “Mani šodien tikai slavēja. Teica, ka vajag drošāk,” stāsta Ilze Rudzīte.

Otra galvenā kļūda, kas gan šajā nodarbība neparādās, ir bailes bremzēt. Konsultanti to māca darīt drošāk. Nodarbība ilgst pusotru stundu, un novērojumi liecina, ka dalībnieki tiešām klausās un cenšas ieteikumus ievērot. “Protams, ka ir kaut kādas nianses. Jo ilgāk cilvēks ir pie stūres, jo viņiem grūtāk izkāpt ārā no savas komforta zonas, lai varētu izpildīt vajadzīgos uzdevumus. Bet lielākoties, vismaz šīs dienas laikā, vēl nav bijis neviens, kuram tas nav izdevies,” stāsta Harijs Ulpe. “Vai es visas pamācības atcerēšos? Iesēdīšos rīt mašīnā, visu pārbaudīšu, jo tagad ir arī uztraukums,” teic Ilze Rudzīte.

Bezmaksas konsultācijas Talsos ilga četras dienas, un tālāk turpināsies citos reģionos. Nodarbības ziemas apstākļos CSDD autovadītājiem nodrošina jau kopš 2015. gada, un šajā laikā individuālās braukšanas prasmes uzlabojuši vairāk nekā 6000 autovadītāju.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.