CSDD bezmaksas konsultācijās māca vadīt auto sniegotos apstākļos

CSDD bezmaksas konsultācijās māca vadīt auto sniegotos apstākļos

Latvijā ziema un sniegs nav nekāda brīnumaina parādība, tomēr katru gadu sniegotie un slidenie ceļi ir iemesls avārijām un apgrūtina autobraucēju ikdienu. Kaut vairumam šķiet, ka ar iegūtajām prasmēm pietiek, lai sekmīgi vadītu auto ziemā, ikvienam ir ko mācīties, kad runa ir par drošu braukšanu apgrūtinātos apstākļos. Ceļu satiksmes un drošības direkcija (CSDD) jau vairākkārtēji organizējusi drošas braukšanas nodarbības ziemā, šogad tās bez maksas bija iespējams apmeklēt arī Talsos, lidlaukā izveidotajā trasē.

Ziemā sniegs veido kupenas un sanesumus, vietām asfalts pavisam tīrs, tomēr, uz tā uzbraucot, jūtams, kā auto saslīd. Viens nepareizs manevrs var būt bīstams gan pašam, gan citiem. Mans autovadītāja stāžs nav no lielākajiem un ikdienā nākas saskarties ar dažādām situācijām uz ceļa, tādēļ nolēmu doties uz CSDD piedāvātajām ziemas braukšanas nodarbībām.

Nodarbība sākās ar teorētiskās bāzes atkārtošanu — galvenokārt izrunājot jautājumus, kas saistīti ar riepām un to protektoriem, sēdēšanas pozīcijas pareizu izvēli, roku pozīcijām un citiem priekšnoteikumiem. /Foto: Edgars Lācis/

Ziemā pagarinās bremzēšanas ceļš, jārēķinās ar lielākas distances ievērošanu, jābūt daudz uzmanīgākiem, veicot manevrus, un jāpārslēdz sava domāšana uz «ziemas režīmu» — skaidro instruktori. Drošas braukšanas nodarbības Talsos notika četras dienas, un katrs dalībnieks pieredzējušu instruktoru vadībā trasē pavadīja pusotru stundu. To laikā notika praktisku padomu apgūšana, tos pārbaudot pie sava auto stūres.

Noteikumi braucējiem pavisam vienkārši — ierasties ar savu transporta līdzekli, kas aprīkots ar ziemas riepām, protams, derīgu tehnisko apskati, kā arī obligāto civiltiesisko apdrošināšanu. Tas, ka mācības notiek katram savā, jau zināmā auto, ir liels pluss, jo katrs auto tomēr ir mazliet citāds — dažādas piedziņas, auto masa, dažādi citi faktori, pie kuriem katrs auto vadītājs pierod. Piedziņas veids ir īpaši svarīgs — pavisam citādi būs jārīkojas, cenšoties savākt auto ar pilnpiedziņu, pakaļējo vai priekšējo piedziņu. Katrai savi plusi un mīnusi, par kuriem nodarbības laikā pastāstīja instruktors.

Bez līkumošanas starp konusiem, kamēr instroktori cītīgi pēta katra braucēja roku stāvokli un par katru kļūdu ziņo rācijā, bija arī apstāšanās vingrinājumi. Kādam vieglāki, kādam grūtāki — tika doti padomi arī vecāku auto īpašniekiem, kuru spēkrati nav aprīkoti ar ABS sistēmu. /Foto: Edgars Lācis/

Nodarbība sākās ar teorētiskās bāzes atkārtošanu —

galvenokārt izrunājot jautājumus, kas saistīti ar riepām un to protektoriem, sēdēšanas pozīcijas pareizu izvēli, roku pozīcijām un citiem priekšnoteikumiem. Individuāli tika izrunāti katra dalībnieka sāpīgie jautājumi — kāds ziemā nebrauc vispār, kādam traucē ātrie braucēji, kādam bail no iedzīvotājiem ar austiņām un bez atstarotājiem.

Pēc teorijas atkārtošanas sēdāmies savos auto, pielietojot atkārtotās zināšanas, sakārtojām savu sēdēšanas pozīciju un devāmies veikt dažādus vingrinājumus — serpentīna trasi, kā arī apstāšanās treniņus. Nodarbības gaita bija ļoti dinamiska, un dalībnieku sastāvs — ļoti dažāds. Mūsu starpā bija gan jaunietis ar gada stāžu, gan kundze labākajos gados, gan jauniete ar vairāku gadu stāžu, bet ar bailēm no braukšanas ziemā. Nodarbība pavisam noteikti iedeva krietnu devu zināšanu, bet galvenais — pārliecību braukt droši.

Pēc teorijas atkārtošanas sēdāmies savos auto, pielietojot atkārtotās zināšanas, sakārtojām savu sēdēšanas pozīciju un devāmies veikt dažādus vingrinājumus — serpentīna trasi, kā arī apstāšanās treniņus. /Foto: Edgars Lācis/

Talsos šādas nodarbības nav notikušas

jau vairākus gadus, jo nav bijuši gana ziemīgi laikapstākļi. Instruktori atklāj, ka nodarbībām cilvēki piesakās ļoti labprāt un interese arvien pieaug.

«Biežāk piedalās jauni braucēji un sievietes, jo skaidrs, ka jebkuram vīrietim ir pašcieņa, un viņi uzskata, ka visu māk un visu var. Ar viņiem bieži vien šī iemesla dēļ ir grūtāk strādāt, lai labotu kādas braukšanas kļūdas,»

stāsta instruktors Harijs Ulpe. Instruktors atzīmē, ka jaunākiem braucējiem ir vieglāk iegaumēt teikto un pielāgoties, jo prasmes vēl nav iesēdušās un ir vieglāk izlabot kļūdas — kā tas bija arī mūsu jaunākajam dalībniekam, kas ļoti ātri apguva visus instruktoru dotos uzdevumus. Cilvēki bieži nākot arī atkārtoti, esot cilvēki, kas šo konsultāciju izmantojot katru gadu. Reģionos gan cilvēki ir mazliet kūtrāki, domājot, ka paši māk tikt galā.

Šāda veida konsultācijas un apmācības CSDD sadarbībā ar Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroju (LTAB) organizē jau astoņus gadus, un kopā tās apmeklējuši jau vairāk nekā seši tūkstoši autovadītāju visā Latvijā. Konsultācijas tiek finansētas no Ceļu satiksmes drošības padomes līdzekļiem un pieejamas bez maksas, tā radot tās pieejamākas daudz plašākai sabiedrības daļai. Braucēju, it īpaši jaunāko autovadītāju, izglītošana ir ļoti svarīga, lai nodrošinātu kopējo sabiedrības drošību uz ceļiem. Ikviens autobraucējs vēlas nonākt galapunktā pēc iespējas ātrāk, tomēr jāsaprot, ka ziemā ātrums nav atbilde. Ir jābrauc ar prātu, lai galapunktu sasniegtu veiksmīgi.

#SIF_MAF2023