Renovētas mājas ne tikai atjauno ēkas estētisko pievilcību, bet arī sniedz daudzus praktiskus ieguvumus, sākot no energoefektivitātes uzlabošanas un komforta līmeņa paaugstināšanas līdz nekustamā īpašuma vērtības palielināšanas mājas iemītniekiem. Mūsdienās arvien vairāk cilvēku domā par ēku saglabāšanu arī nākamajām paaudzēm, vēlas tās pielāgot mūsdienu prasībām, un daudzi talsinieki šogad var sekot līdzi trīs daudzstāvu māju stāstam, kurās norit un drīz jau noslēgsies renovācijas darbi.
Noteikti izteiksmīgākos uzlabojumus bija iespēja vērot Darba ielas 23 vai pie tirgus Ezera ielas 3 mājām, pēc kurām, kā atzīst arī SIA «ADAX 2» valdes priekšsēdētājs Aivars Maķevics, iedvesmu smēlās arī citu māju iedzīvotāji. Šogad pirmā finišēs mājas Miera ielā 6 renovācija un tūlīt arī — Zvirgzdi 4. Darbi augustā ir uzsākti arī Darba ielas 5 mājā, un visas šīs trīs mājas ir nolēmušas veikt komplekso renovāciju. «Šo māju iedzīvotāji aktīvi interesējās par projektu. Notika vairākas iedzīvotāju kopsapulces un aptaujas par projekta nosacījumiem, izmaksām un tā īstenošanas gaitu. Mājas iedzīvotāju vairākums (šajās trīs mājās balsojums par renovāciju pārsniedza 80%) nobalsoja par tehnisko dokumentu sagatavošanu, būvnieka izvēli, projekta izmaksām un citiem projekta jautājumiem. Pirms būvniecības uzsākšanas tika rīkota iedzīvotāju tikšanās ar būvniekiem un būvuzraugu par būvdarbu gaitu. Iedzīvotāji uzdeva jautājumus par viņiem svarīgiem jautājumiem, piemēram: kā un kad notiks logu, radiatoru un cauruļvadu iebūvēšana dzīvokļos, vai pie ēkas varēs likt automašīnas u.c., un saņēma atbildes no būvnieka un būvuzrauga. Ēkās darbi notiek ne tikai ārpusē, bet tiek mainīti arī radiatori, ūdens, kanalizācijas un apkures caurules — viss, kas pa šo laiku ir nolietojies, tiek nomainīts un pārbūvēts uz jaunāku katrā dzīvoklī. Lai būvniecība noritētu raiti, svarīga ir pušu komunikācija, sapratne un arī pacietība. Trīs četri mēneši pacietības un dzīvo praktiski jaunā mājā! Visi dzīvokļi turpmāk apkures sezonā iegūs to, ka visiem būs silti tik, cik viņi gribēs, un katrs maksās par patērēto, jo apkures skaitītājs tiek pielikts katram dzīvoklim tieši tāpat kā ūdenim un elektrībai. Uz šo pāriet vairums māju visā Latvijā. Tagad ir pieejama arī attālināta skaitītāju nolasīšana. Ir mājas, kas piekrīt attālinātam lasījumam, bet ir mājas, kas vēlas ziņot, kā ierasts,» atklāj projektu vadītāja Linda Mastjaņica.
Pamatkonstrukcijas — jumts, bēniņi, fasāde, logi un cokols — tie ir galvenie darbi, kas dod mājai energoefektivitāti un vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījumu (ALTUM programmas nosacījums), tomēr katras mājas pārziņā ir tas, cik daudz būtu gatavi maksāt un ko atjaunot. «Projekta izmaksas ir atkarīgas no vairākiem faktoriem — jo lielāka māja, vairāk dzīvokļu, jo mazākas izmaksas uz kvadrātmetru. Ja ir mazāka māja, mazāks dzīvokļu skaits vai lielāka platība — kredīts ir dārgāks. Ir, piemēram, divas mājas, kuras izvēlējās veikt mājā tikai energoefektīvus darbus — atjaunot un nosiltināt fasādi, cokolu, bēniņus un jumtu. Tām maksājums ir mazāks. Par šīm visām izmaksām un veicamajiem darbiem tiek lemts vairākās iedzīvotāju sapulcēs, un visām trim mājām, kurās rit būvniecība un projekts, kredīts ir ņemts ALTUM uz divdesmit gadiem,» skaidro projektu vadītāja.
SIA «Adax 2» mājas renovē jau no 2008. gada, un pārstāvji atzīst, ka gan iedzīvotāji, gan apsaimniekotājs, gan būvnieki ir jau ar pieredzi renovācijā, dokumentu kārtošanā un visos citos darbos. Izcelts tiek arī tas, ka dzīvošana pēc mājas renovācijas pamainās, jo rodas vēlme saglabāt mājokļa vērtību ilgāk un būt atbildīgiem par vidi sev apkārt.
#sif_maf2024