Jūlija vidū devāmies pie Sabiles brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības (BUB), lai kopīgi atzīmētu to, ka biedrība tikusi pie jauna ugunsdzēsēju auto. Taču 12. septembrī satikšanās reize vairs uz ne tik pozitīvas nots, jo pašvaldība vēl aiz vien nav piešķīrusi nepieciešamās telpas, kur biedrībai šo auto uzglabāt.
Jau piecus mēnešus Sabiles brīvprātīgie ugunsdzēsēji cīnās par to, lai biedrība spētu pastāvīgi darboties un gādāt par vietējo iedzīvotāju drošību. Negaidot uz pašvaldības atbalstu, biedrība pati saviem spēkiem savā īpašumā ieguvusi un salabojusi auto, lai tas būtu tehniski labā stāvoklī, taču vieta, kur šo auto novietot, lai ziemas laikā mašīnas cisternā esošais ūdens nesasaltu un lai šļūtenes pēc izsaukuma varētu kārtīgi izžāvēt, nav. “Tā radās ideja novietot šo mašīnu Sabiles centrā. Jau kopš 7. maija Talsu novada pašvaldība nav mums piešķīrusi telpas, kur šo mašīnu novietot, tāpēc mēs izdomājām, ka pilsētas centrā viņai būs skaista garāža,” skaidro Sabiles BUB valdes vadītājs Jānis Bogdanovs.
Talsu novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks attīstības plānošanas un nekustamā īpašuma jautājumos Valdis Bārda atzīst, ka procesi kādā brīdī ir ievilkušies, kas biedrības biedriem devis pamatu uztraukumam: “Viņi ir nodibinājuši savu biedrību, kas, manuprāt, ir ļoti apsveicami un tā ir arī laba ziņa sabilniekiem. Te darbojas cilvēki ar pieredzi, zināšanām un attiecīgo izglītību. Neskatoties uz to, ka valsts pieņēma lēmumu par Sabiles posteņa slēgšanu, būtu labi, ja šī vēlme rūpēties par drošību nepazustu. Pašlaik jautājums par biedrību tiek virzīts uz Finanšu komiteju un, cerams, ka pēc tam tas tiks virzīts arī tālāk uz domes sēdi, lai par šo jautājumu lemtu.”
Kas notika ar pilotprojektu?
Brīdī, kad biedrība vēl bija idejas līmenī, izskanēja ideja par pilotprojektu Sabilē, taču tas tā arī neīstenojās. “Bija iesākta saruna ar Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un ministriju par to, ka Sabilē varētu īstenot pilotprojektu, lai biedrībai nodotu kādu no iepriekš izmantotajām ugunsdzēsības mašīnām, vai jebkādā citā veidā palīdzēt ar aprīkojumu. Attiecībā uz transportu, no Iekšlietu ministrijas ir divi punkti – ir vajadzīgs, lai šis pilotprojekts tiešām tiktu pieņemts kā likums, vai arī jābūt izdotiem Ministru Kabineta noteikumiem, kuru pamatā pašvaldība varētu šo transportu pārņemt, un nodot tālāk brīvprātīgajiem,” tā Valdis Bārda.
Savu viedokli izteikt ieradās arī vietējie iedzīvotāji, kuru uzmanību pievērsa pilsētas centrā novietotais auto. Zīmīgi, ka auto stāvēja tieši pretī vecajam Sabiles depo. “Es uzskatu, ka viņi dara pilnīgi pareizi. Ir jāpievērš cilvēku uzmanība, lai kaut kas virzītos uz priekšu un notiktu. Ir ļoti svarīgi, lai pilsētā būtu vismaz brīvprātīgie ugunsdzēsēji, jo neviens no mums nav pasargāts no ugunsnelaimes. Kādam var nejauši piedegt kaut katliņš. Vairāk vai mazāk mēs Sabilē esam tikai pensionāri. Jaunieši ir izbraukuši… Brīvprātīgie ugunsdzēsēji būs pirmie, kas reaģēs mūsu tuvējā apkārtnē. Atbraukt no Talsiem vai Kandavas? Katra minūte ir izšķiroša,” viedoklī dalās sabilniece Ulrika Zeberiņa.
Drošībai ir jābūt!
Gan pašvaldība, gan biedrība, gan arī iedzīvotāji ir vienisprātis, ka drošībai pilsētā ir jābūt, taču ne vienmēr to var finansiāli nodrošināt. “Vairākās Eiropas valstīs pamata ugunsdzēsību nodrošina tieši brīvprātīgie, bet tur ir vajadzīgi ļoti daudz regulējumi, un vienmēr ir jautājums par finansēm. Pašlaik pašvaldībai ir ļoti ierobežoti finanšu līdzekļi, bet, es domāju, ka valsts kā tāda būtu ieguvēja, ja brīvprātīgo tīkls būtu lielāks un viņiem būtu arī attiecīgs atbalsts. Mēs šo pakalpojumu varētu saņemt ātrāk, tuvāk un izdevīgāk. Tad gan nākotnē būtu nepieciešams regulējums un daudz citas lietas, kas pašvaldībām, kopā ar ministrijām, būtu jāizstrādā, lai ietu šajā virzienā,” teic V. Bārda.
Atpakaļceļa vairs nav
Pašvaldība ugunsdzēsējus aicina pievienoties gan komitejas, gan domes sēdē, kas notiks 26. septembrī, lai biedrība būtu klātesoša lēmuma pieņemšanas brīdī. Tāpat pašvaldība cer, ka līdz ziemai Sabiles BUB iegūs savas telpas. “Es ļoti ceru, ka pēc šī mēs būsim uzklausīti un ka domes sēdē tiks pieņemts pareizais lēmums. Pagaidām mums ir tikai kādi 6% cerība, ka mums telpas kādreiz patiešām būs. Šobrīd risinājums ir mašīnu novietot Ventspils ielā, vecajās sakarnieku telpās, bet tur ir privātā zeme, un pašvaldība vēl nav sakārtojusi piekļūšanu ēkai, kā arī nodevusi biedrībai telpu nomu,” stāsta J. Bogdanovs.
Biedrība paguvusi uzrakstīt arī vēstuli valsts Prezidentam, uz ko šobrīd gaida atbildi. Vaicājot, kāpēc biedrībai tik daudz šķēršļu, Jānis Bogdanovs atbild: “Varbūt mūs bremzē tāpēc, ka pašvaldībai šobrīd ir finansiālas problēmas. Vieglāk bija likvidēt Sabiles VUGD. Pēc tā mēs sapratām, ka iesim tikai uz priekšu un neapstāsimies. Es nezinu, kam šobrīd mūs bremzēt ir izdevīgi, bet mums atpakaļceļa vairs nav!” “Nevar nolaist rokas, ir kaut skaļi jākliedz. Ir jācīnās, jo tas ir vajadzīgs!” tā U. Zeberiņa.
Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.