Talsos sāksies erudīcijas spēles «Šito es zin’»

Talsos sāksies erudīcijas spēles «Šito es zin’»

Pirms pāris nedēļām talsenieks un Delfi.lv žurnālists Raivis Spalvēns vairākus cilvēkus uzrunāja izmēģināt erudīcijas spēli «Šito es zin’». Tā ir viņa un drauga Ulda Priekuļa ideja, kas viņu sirds pilsētai — Talsiem — ļaus tapt foršākiem. Pirmā reakcija pēc uzaicinājuma — o, kolosāli! Bet drīz vien jau tu prātā vizualizē, kā ar pamatīgu kaunu nāksies iet mājās, jo, nu, «šito es toč’ nezin’». Kā vēlāk izrādījās, šādi baidījušies daudzi izmēģinājuma spēles dalībnieki, bet vakars izvērtās tik aizraujošs, ka šobrīd viss sāksies pa īstam — Talsos startēs erudīcijas spēles pirmā sezona, kurā piedalīties var ikviens interesents.
Raivi Spalvēnu Talsos var redzēt gana bieži vasarās un viņa brīvajos brīžos nedēļas nogalēs, bet «mākoņu arhitektu» jeb IT jomas speciālistu Uldi Priekuli nu varēs Talsu ielās sastapt vēl biežāk, jo savā pilsētā viņš atgriezies pavisam. Kad pirms vairākiem gadiem karjeras izaicinājumu meklējumos Uldis pārcēlās uz Rīgu, draugi viņu ievilka erudīcijas spēļu pasaulē. «Uzreiz ļoti iepatikās. Es sen jau to gribēju, bet nebija iespējas. Un pēdējos gados, kad parādījās ideja pārcelties atpakaļ uz Talsiem, uzreiz sapratu, ka ko tādu gribētu pats organizēt arī šeit,» saka Uldis. Tūlīt gan Raivis piebilst, ka draugs šobrīd ir ļoti piezemēts, jo patiesībā viņa komanda esot viena no top līderēm Rīgā, pagājušajā sezonā tikusi arī pie godalgotās otrās vietas finālā. «Mēs spēlējam dažādās komandās. Manai iet tā vidēji, bet Ulda komanda ir baigie gudrīši — kad viņus ieraugi, tev paliek bail,» joko Raivis. «Ja redzi, ka šī komanda ir zālē, tu saproti, ka šodien negribi spēlēt.» Godīgi sakot, tas arī bija viens no biedējošākajiem faktoriem pirms piedalīšanās izmēģinājuma spēlē — apziņa, ka tieši Uldis būs tas, kurš sagatavos jautājumus. «Bet, redzi, tas ir ļoti labi no tā viedokļa, ka mēs nebūsim pretinieki,» smejas Uldis. Viņš gan arī pats atzīst, ka maķenīt baidoties, vai nesanāk pārāk sarežģīti jautājumi, tāpēc, iespējams, došot jautājumus izmēģināt kādam draugam, kurš erudīcijas spēlē nepiedalās. «Tāpēc ir labi, ka esmu es — mazliet no sliktākas komandas,» jokojot norāda Raivis. «Izmēģinājuma spēlē man nebija kur piesieties. Mēs arī pirmajā spēlē gribējām, lai cilvēki saprot, kāds ir princips un kādi apmēram ir jautājumi. Lai nav sarežģīti, bet lai nav arī tik vienkārši, ka visas komandas var atbildēt uz visiem jautājumiem. Uldis atsūtīja, man nebija, kur piesieties. Palūdzu pamainīt tikai mazas nianses. Manuprāt, Uldis kā jautājumu sastādītājs un erudīts ir ļoti labs!»

Iespēja satikties ar sen nesatiktajiem
Erudīcijas spēle ir ne tikai prāta kutināšana, bet arī izklaide un satikšanās. Rīgā tās notiek bāros vai sabiedriskās ēdināšanas vietās, kur cilvēki pēc darba var aiziet un forši pavadīt laiku. Tas, ka erudīcijas spēle radās vienlaicīgi ar jaunās kultūrvietas «Kurte» atvēršanos pašā vecpilsētas sirdī, ir sagadīšanās, taču lieliski sakrīt arī ar «Kurtes» konceptu — cilvēkiem ir svarīgi satikties, ieskatīties viens otram acīs un būt kopā. «Manā komandā, piemēram, ir bijušie kursa biedri, kurus sen nebiju saticis un citkārt arī nesatiktu. Tā mums ir iespēja sanākt kopā. Patērzējam par to, kas notiek dzīvē, — nav tā, ka tikai koncentrējamies spēlei,» saka Raivis. «Man šķiet, ka arī Talsos, kas ir tāda kūtra pilsēta, pietrūkst iemesla un iespējas sanākt kopā. Tāpēc mēs gribam savā ziņā kaut ko dot pilsētai.» Abiem ir ideja prāta spēles rīkot arī Talsu skolās, protams, pielāgojot līmeni jauniešu zināšanām un skolu programmai.
Nezini, cik daudz zini
Izrādās, ka pirms izmēģinājuma spēles bail bijis ne vienam vien dalībniekam, un savulaik pirms savas pirmās spēles rokas trīcējušas arī «Šito es zin’» organizatoriem. Bet tagad viņi ir pārliecināti, ka pēc pamēģināšanas āķis būs lūpā. «Tā nav skola vai eksāmens, un tev nav jākaunas, ja kaut ko nezini,» motivē Raivis. «Tajā pašā laikā tu ar kādām savām zināšanām vari palīdzēt komandai. Tu patiesībā bieži vien nezini, cik daudz zini. Un ir tā foršā sajūta, ka vienkārši «nāk ārā». Un tad pats esi pārsteigts, ka neesi tik glups.» Sagatavojot jautājumus, Uldis arī cenšas aptvert pēc iespējas plašāku tēmu loku, lai katrs dalībnieks var ko komandai pienest.
Erudīcijas spēles «Šito es zin’» pirmā sezona sāksies 25. augustā, un ilgs līdz nākamai vasarai, kad labākie tiksies finālā. Komandas var pieteikties līdz 22. augustam, «Facebook» platformā atrodot lapu ar spēles nosaukumu vai rakstot uz e-pastu sitoeszin@gmail.com. Komandā var būt maksimums četri dalībnieki, kuri katrā kārtā var arī mainīties. Taču, ja neviens ar tevi nedraudzējas, var piedalīties arī individuāli, un tad organizatori piedāvās apvienoties jauktajās komandās. Un kas zina, tieši tā starp šobrīd nepazīstamiem cilvēkiem var rasties perfekta ķīmija un finālā varbūt uzvara rokā. Jaunas komandas teorētiski var pievienoties arī sezonas laikā, taču tad jārēķinās, ka finālā iekļūt ir ļoti maz iespēju, jo visās kārtās punkti nebūs nopelnīti.

Cik sirdis ir astoņkājim?
Satraukums pirms izmēģinājuma spēles bija arī pašiem organizatoriem, bet šobrīd viņi atzīst, ka gala rezultātā bija gandarījums un prieks, ka nav sanākuši ne tehniski brāķi, ne neveikli klusuma brīži. Uz jautājumu, kā paši gatavojas pirms savām prāta spēlēm, Uldis atzīst, ka īsti jau nemaz nevar sagatavoties, jo nezini, kādas tēmas būs. «Bet tas, ko esmu novērojis, — man ir mainījies veids, kādā es informāciju uzņemu. Ja agrāk es izlasīju ziņu un aizmirsu, tad tagad es cenšos atcerēties dažādus faktus — līdz pat tādam absurdam, cik acu ir bitei vai cik sirdis ir astoņkājim. Fakti, kas nekad dzīvē tev nebūs vajadzīgi, bet, spēlējot erudīcijas spēles, centies paturēt vairāk informācijas un uzmanīgāk lasīt.» Raivis piebilst, ka Rīgā nereti ir kārtas, kur svarīgi zināt pēdējo divu nedēļu aktualitātes, tāpēc rakstot vai lasot ziņas, viņš piedomā, ka to noteikti atcerēsies, jo, iespējams, būs prāta spēlēs. Viņš gan smejas, ka beigās jau parasti nekā no tā jautājumos nav. Noslēgumā Uldis perfekti finalizē, ka galvenais, kas nepieciešams, ir vispārīga interese par pasauli tev apkārt. Tajā pašā laikā tā var būt šaura interese. «Piemēram, cilvēks var rubināt botāniku, bet neko nezināt no mūzikas. Un ar savu tēmu viņš var būt noderīgs komandai,» saka Raivis. Un tā ir arī Ulda komandas viena no stiprajām pusēm — katram ir tēma, ko viņš labi pārvalda, un papildus vēl tēma, ko nedaudz pārvalda. Tur arī rodas tā ķīmija un spēja nosegt plašu jautājumu loku. Un pirms doties uz «Šito es zin’», svarīgi atcerēties, ka galvenais ir ļauties, uzticēties komandas biedriem un reizēm arī bremzēt savu ego.