Talsu augstākā virsotne Tiguļkalns jau atkal ieskandināta

Talsu augstākā virsotne Tiguļkalns jau atkal ieskandināta

Jau 11 gadus komponists, talsenieks Raimonds Tiguls rada brīnišķīgu kopības un ārpasaules sajūtu, aicinot uz brīvdabas koncertu «Tiguļkalns». Pandēmijas iespaidā iepriekšējā gadā koncerts notika augustā, taču šogad tas atkal skanēja ierastajā laikā — jūnija sākumā.

Sestdienas, 4. jūnija, vakarā zem Tiguļkalna spēcīgajiem ozoliem vairāki simti talsenieki un pilsētas viesi uz trim stundām varēja aizmirst par laicīgās pasaules problēmām un likstām, ļaujoties Mēnessgaismas skaņu zīmējumiem izgaismot sirdis.

/Foto: Monta Megija Učelniece/

Koncerta laikā netika aizmirsts arī par notiekošo karadarbību Ukrainā. Raimonds Tiguls gan vietnē Facebook, gan koncerta laikā aicināja apmeklētājus iegādāties mūzikas albumus, tādējādi visu iegūto naudu nododot talseniekam, mācītājam Mārtiņam Burkem-Burkevicam, kurš aktīvi iesaistās palīdzības sniegšanai ukraiņiem. Pats M. Burke-Burkevics uz skatuves dalījās sajūtās, piedzīvotajā un uzrunas beigās A cappella dziedājumā izpildīja dziesmu ukraiņu valodā.

Mācītājs Mārtiņš Burke-Burkevis uz skatuves dalījās sajūtās un piedzīvotajā Ukrainā un uzrunas beigās A cappella dziedājumā izpildīja dziesmu ukraiņu valodā. /Foto: Ģirts Grenevics/

Šī gada koncerta programmai dots nosaukums «Mēnessgaismas skaņu zīmējumi», kas pašam brīnišķīgā vakara «vaininiekam» personīgi ir ļoti īpašs, jo, kā zināms, komponista pirmais albums, kas klajā nāca 1999. gadā, ir ar tādu pašu nosaukumu — «Moonlight Sound Design».

Koncerta laikā bija iespējams dzirdēt skaņdarbus, kas pirmatskaņojumu piedzīvojuši tieši Tiguļkalnā un kas uzrunā klausītājus no Dziesmu svētku estrādes. Tos palīdzēja izpildīt Latvijā talantīgi un bieži vien arī plašam klausītāju klāstam nezināmi mūziķi, ar kuriem komponistam R. Tigulam sanācis strādāt un bijusi sadarbība gada laikā. Īpašo noskaņu palīdzēja radīt Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīgu kvinteta mūziķi Sandis Šteinbergs, Raimonds Melderis, Arigo Štrāls, Ainars Paukšēns un Raivo Ozols, instrumentālā grupa, kurā spēlēja flautists Andis Klučnieks, ģitārists Rihards Lībietis, basģitārists Roberts Rasa un bundzinieki Artis Orubs un talsenieks Kristers Hartmanis.

«Tā ir lieliska pieredze pavērot darbībā un muzikāli izprast citu bundzinieku,» stāsta talantīgais bundzenieks Kristers Hartmanis, ar savu meistarīgo bungu spēli kuplinot Tiguļkalna koncertu jau piekto reizi. /Foto: Ģirts Grenevics/

Talantīgajam bundziniekam Kristeram Hartmanim šis jau ir piektais Tiguļkalna koncerts, kurā iespējams būt uz vienas skatuves ar komponistu Raimondu Tigulu un daudziem citiem gan latviešu, gan ārzemju mūziķiem. «Tiguļkalns viennozīmīgi ir mans gada gaidītākais koncerts, jo katrs ir palicis atmiņā ar īpašiem momentiem. Šogad man bija iespējams uzstāties kopā ar vienu no Latvijas labākajiem bundziniekiem — Arti Orubu. Kā saka, varējām kārtīgi iekapāt. Bet, nopietni runājot, lieliska pieredze pavērot darbībā un muzikāli izprast citu bundzinieku,» stāsta K. Hartmanis, piebilstot, ka tas nebūt nav ikdienas koncerts, kad uz skatuves ir divi bungu komplekti.

Īpašajam vasaras vakaram tiek uzrunāti arī īpaši viesi. Šogad šis viesis bija viens no Latvijas ievērojamākajiem talantiem — pianists Reinis Zariņš. Viņš kopā ar stīgu kvintetu atskaņoja komponista R. Tigula klavierskaņdarbu, kā arī izpildīja Pētera Vaska un Georga Zariņa klaviermūziku.

Viens no Latvijas ievērojamākajiem talantiem — pianists Reinis Zariņš (no kreisās) kā īpašais viesis, sēdās pie flīģeļa kopā ar komponistu Raimondu Tigulu, lai atskaņotu R. Tigula klavierskaņdarbu. /Foto: Ģirts Grenevics/

Koncerta izskaņā divas reizes tika izpildīta dvēseliski skaistā un visiem zināmā dziesma «Dod, Dieviņi», kuru izpildīja talantīgā vokāliste ar smalku un niansētu balsi — Beāte Zviedre. Bet tas nebūt nebija viss. Koncerta apmeklētāji sajūtu augstākajā brīdī, stāvēdami kājās un izjūtot skanējumu, sauca pēc harmoniskā, latviskā un tajā pašā laikā ar pasaules elpu pilnā skaņdarba «Lec, Saulīte!». Pēcāk komponists ar pavadošajiem mūziķiem, šo dziesmu izpildīja, kamēr klausītāji, dziedādami līdzi, viegli un izjusti šūpojās zem ozollapu pilnajiem zariem Tiguļkalna dabas katedrālē.