Talsu novadā 14. Saeimas vēlēšanās piedalījušies gandrīz 20 000 cilvēku

Talsu novadā 14. Saeimas vēlēšanās piedalījušies gandrīz 20 000 cilvēku

Saeimas vēlēšanās aktivitāte Talsu novadā bija viena no augstākajām Kurzemē, un tajās piedalījās divreiz vairāk cilvēku nekā pērn pašvaldību vēlēšanās — ja vēlēt jauno Talsu novada domi ieradās 9083 balsstiesīgo, tad šoreiz savu balsi atdeva 19 809 iedzīvotāji. Provizoriskie rezultāti liecina, ka 14. Saeimā izdevies iekļūt arī trim kandidātiem no Talsu novada — Edgaram Zelderim, kurš startēja no partijas «Progresīvie», ekonomikas ministrei Ilzei Indriksonei (Nacionālā apvienība «Visu Latvijai!»—«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK») un Irmai Kalniņai («Jaunā Vienotība»).

Vislielākā aktivitāte sestdien, 1. oktobrī, bija Talsu tautas namā, kur nobalsoja gandrīz 3500 vēlētāju. Tāpēc rinda pie vēlēšanu iecirkņa bija manāma gandrīz visas dienas garumā. Vēlētāji atzīst, ka balsot mēģinājuši ar vairākiem piegājieniem — garāmbraucot vērojuši brīžus, kad rindas īsākas. 1. oktobris bija arī Starptautiskā senioru diena, un Talsu tautas namā izskanēja viņiem veltīts koncerts. Pēc tā seniori stājās garā rindā, lai vēlreiz dotos namā iekšā — šoreiz lai izpildītu savu pilsoņa pienākumu. Tikai retais vēlētājs pie iecirkņiem atzina, ka izdarīt izvēli bijis viegli.

Ap 20.30 sākās balsu skaitīšana 826. vēlēšanu iecirknī Talsu tautas namā, kuru apmeklēja visvairāk vēlētāju. Pirmās tika saskaitītas balsis, kuras bija nodotas iepriekšējā glabāšanā nedēļas sākumā, un to vidū bija arī viens vēlētājs, kur izmantoja savas tiesības pārdomāt un sestdien, 1. oktobrī, nobalsoja par citu partiju. /Foto: Ģirts Grenevics/

Talsu novadā bija arī šai pusē reti sastopams gadījums — kāds izmantojis iespēju pārbalsot un iepriekš glabāšanā nodoto balsi mainīt, vēlēšanu dienā nobalsojot vēlreiz. «Vēlētājiem ir tādas tiesības — pārdomāšanas un pārbalsošanas reižu skaits līdz pat vēlēšanu dienai nav ierobežots. Viņš pat var pārdomāt uzreiz tajā pašā dienā un atnākt vēlreiz. Talsu novadā ir viens šāds gadījums — viņš nobalsoja pirmdien un sestdien atnāca mainīt savu izvēli. Mēs gan nezinām, vai šis cilvēks tiešām pārdomāja un vēlēšanu dienā nobalsoja par citu partiju — varbūt viņš tikai gribēja pārbaudīt, vai sistēma strādā,» atzīst Talsu novada Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Agris Purkalns.

«Vēlēšanas Talsu novadā pagāja mierīgi, lai gan rindas bija visos iecirkņos. Salīdzinot ar 13. Saeimas vēlēšanām, nodotās balsis ir aptuveni pusotrs tūkstotis vairāk.»

Talsu novadā lielāko atbalstu guvusi «Zaļo un Zemnieku savienība» (23,48%), tāpēc arī šajā pusē bija vēlēšanu biļeteni, uz kuriem cilvēki, neatrodot partijas virzītā premjera kandidāta Aivara Lemberga vārdu, to klāt bija pierakstījuši paši. Otra partija, kas Talsu novadā saņēmusi visvairāk balsu, ir «Jaunā Vienotība» (19,19%), tālāk seko Nacionālā apvienība «Visu Latvijai!»—«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» (13,88%), «APVIENOTAIS SARAKSTS — Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija» (12,90%) un «Progresīvie» (8,73%).