Talsu Sauleskalna estrādē izskan Dziesmu svētku ieskaņas koncerts

Talsu Sauleskalna estrādē izskan Dziesmu svētku ieskaņas koncerts

Vairāk nekā 1200 balsis no Kurzemes un Zemgales 28. maijā vienojās grandiozā Dziesmu svētku ieskaņas koncertā. Sauleskalna estrādē izskanēja dziesmas no 2023. gada Dziesmu un Deju svētku repertuāra — koru lielkoncerta «Tīrums. Dziesmas ceļš» un Noslēguma koncerta «Kopā augšup».

Pirms koncerta uz Sauleskalna estrādi vijās svētku gājiens, šoreiz ar vairākiem radošiem uzmundrinājuma pieturas punktiem un pārsteiguma strūklaku noslēgumā. Pasākuma režisors Reinis Suhanovs atzīst, ka, viņaprāt, gājiens ir ļoti svarīgs, lai dalībnieki estrādē ierastos pacilāti. Fakts, ka šāds koncerts notiek pēc divu gadu pandēmijas pārtraukuma, jau pats par sevi radīja svētku sajūtu, un režisors atzina, ka viņš to arī cenšas izmantot: «To sajūtu, ka atkal varam būt kopā, ieskatīties cits citam acīs, stāvēt blakus. Un tas brīnums, kad diriģents paceļ rokas un sākas dziesma…» Reinis Suhanovs izvēlējās koncerta centrā likt diriģentus un interesantu niansi, ka virsdiriģenti paši cits citu koncerta laikā piesaka.

Taču pirms vērienīgā koncerta noritēja intensīvs darbs visas dienas garumā. Tieši tāpēc nepietiek ar grandioziem svētkiem reizi četros gados Mežaparka estrādē, bet ceļā uz tiem Ieskaņas koncerti ir reizē gan svētki, gan praktisks treniņš.

/Foto: Ģirts Grenevics/

«Ir svarīgi dziedāt brīvā dabā, dziedāt kopā ar citiem, turklāt ne ar tiem, ar kuriem dziedi ikdienā, tāpat jāseko pilnīgi sveša diriģenta žestam… Un tad vēl visam pāri jādabū vienots māksliniecisks izpildījums, kas sākas precīzi sekundi sekundē. Tas jārada uz vietas un visiem kopā. Tas ir milzīgs pārbaudījums un darbs,» saka virsdiriģents un viens no koncerta mākslinieciskajiem vadītājiem Gints Ceplenieks.

«Kad es ieraudzīju Talsu estrādē vēsturisko Dziesmu svētku jeb Līgo karogu un cik Talsi sagatavojušies svētkiem, kā uzposta estrāde, tad sapratu, ka viss ir kārtībā.

Un tad sabrauca dziedātāji — tik ilgi nepiedzīvots fakts. Mēs izcili turpinām ceļu uz Dziesmu svētku 150 gadiem. Šogad ir jāiespēj izdziedāt visu milzīgo repertuāru — Talsos sāksim, turpināsim Cēsīs, Tukumā un Rīgā.»

Dziesmu svētku ieskaņas koncerts neizpalika bez svinīgā gājiena, kas vijās cauri Talsu pilsētai, sākoties pie Talsu novada administratīvā centra. Jaunākie koncerta dalībnieki bija uzticēti Baibai Bitei. /Foto: Ģirts Grenevics/

Koncertā skanēja gan klasiskas un visiem ļoti zināmas dziesmas, kā arī pirmatskaņojumi. «Ir tiešām milzīgs gandarījums par koru un diriģentu darbu, ko viņi attālināti paveikuši divu gadu laikā,» uzreiz pēc koncerta atzina virsdiriģente un mākslinieciskā vadītāja Aira Birziņa. «Tas ir neticami — tik skaista un tīra kora skaņa, tik ļoti atsaucīgs koris diriģenta rokai, tik ļoti elpojošs un starojošas sejas! Ir sajūta, ka atpūtinājuši balsis pa šiem gadiem un nupat ar pilnu enerģiju dzied!»

/Foto: Edgars Lācis/

Pēc koncerta apmierināts ar savu dejotāju sniegumu bija arī deju virsvadītājs Reinis Rešetins: «Viņi ir malači, bija ļoti, ļoti labi. Mēs dodamies uz Dziesmu un deju svētkiem — Talsi ir gatavi!»