Teātra dienām par godu Laidzes pagastā viesojas Jānis Skanis

Teātra dienām par godu Laidzes pagastā viesojas Jānis Skanis

Jau kopš 1961. gada, pateicoties Starptautiskā teātra institūta tradīcijas iedibināšanai, 27. martā tiek atzīmēta Starptautiskā teātra diena. Par godu svētkiem, kura vēstījums pasaulei ir, ka teātris ir kā miera kultūra, dažādās valstīs, tostarp pie mums, tiek organizēti vērienīgi pasākumi. Šādi svētki jau aizvadīti Laidzē.

20. marta pēcpusdienā Laidzes pagasta “Ķīvīškrogā” novadnieki satikās, lai pavadītu pozitīvām emocijām piepildītu svētdienu Laidzes bibliotēkas organizētajā pasākumā “Teātra dienas sveiciens no aktiera Jāņa Skaņa”.

Mākslinieks sarunu iesāka ar situācijas par šodienas teātra pozīciju izklāstu:

“Ja šobrīd teātris ir atguvies un iešūpojušies, tad skatītāji — vēl ne tuvu. Tāpēc aktieris nāk pie skatītāja, un tāpēc es šodien viesojos pie jums,”

Jānis Skanis, aktieris

kā arī turpināja ar dzejnieka Eduarda Veidenbauma vārdiem: “Īsts filozofs nav pesimists, bet dzīvi jautri bauda. Un priecājas, cik jauda. Vēl mieži laukos kupli briest, vēl netrūkst daiļas skuķes. Kam patīk, tas var raizes ciest. Es labāk guļu puķēs.”

Pasākuma pirmajā pusē aktieris iepazīstināja ar savu ceļu teātrī, atklājot, ka patiesībā viņa ceļš teātra pasaulē bijis neapzināts, jo sākotnēji vēlējies būt skolotājs. Vēlāk viņš kopā ar novadniekiem centās noskaidrot “IQ” jeb katra individuālo intelektualitātes līmeni, pārbaudot, cik tad labi šajā Latvijas galā pārzina tautas sakāmvārdus.

Uzstāšanās neizpalika arī bez humora pilnām anekdotēm, kas lika ne vienam vien teātra mīļotājam sasprindzināt vaigu kaulus. Anekdotes mijās ar pieredzes stāstiem iz dzīves, ļaujot ieskatīties aktiera ikdienas aizkulisēs.

Kopumā uz tikšanos pulcējās ap 50 interesentu, un daļa dalībnieku, kuriem teātris sirdī ir īpaši tuvs, kuplā skaitā ar Talsu Galvenās bibliotēkas sarūpēto transportu uz Laidzi bija atbraukuši no Talsiem.

Lai pasākumu varētu apmeklēt liels interesentu skaits, to rīkoja kafejnīcas “Ķīvīškrogs” zālē. Šajā ēkā agrāk bija Tautas nams “Vienība” un arī Laidzes bibliotēka.

Jānis Skanis Laidzē viesojās pirmo reizi un priecājās par faktu, ka ēka saglabājusi tās senatnīgumu.

Tikšanās reizē interesenti varēja apskatīt Laidzes novadpētniecības krājuma materiālus par “Ķīvīškrogu” un fotogrāfijas no laidzenieku teātra spēlēšanas vēstures. Tā, piemēram, fiksēti ir 1932. gada izrādes “Skroderdienas Silmačos” pašdarbības teātra kolektīva dalībnieki.

Laidzes bibliotēkas vadītāja Elita Lāce norāda, ka tikšanās ar aktieriem ir ne vien izklaidējošs, bet arī lasīšanu veicinošs pasākums, jo aktieris skaita dzeju un ar savu priekšnesumu ieinteresē klausītāju iet uz bibliotēku lasīt šī autora darbus vēl un vēl.

Atgriežoties galvaspilsētā, J. Skanis uz Laidzi nosūtīja pateicības vārdus, kuros minēja, ka joprojām dzīvo ar Laidzes sajūtu, un vēlēja, lai Dievs mums, novadniekiem, dotu to pašu — siltumu un pozitīvismu.

Pēc pasākuma sarunas par teātri ar aktieri turpināja amatierteātru dalībnieces no Laidzes un Vandzenes. “Sveiciens visai plašai aktieru saimei, īpaši ikgadējiem Līgo teātra entuziastiem. Ar cerību, ka Laidzē teātra spēlēšanas tradīcijas atdzims no jauna!” atvadoties bilda Elita Lāce.