«Uguns roze» — konkursa «Laukiem būt» finālā

«Uguns roze» — konkursa «Laukiem būt» finālā

Talsu 2. vidusskolas 12. klases skolniece — Skolēnu mācību uzņēmuma (SMU) «Uguns roze» direktore Beatrise Strausmane — konkursā «Laukiem būt» iekļuvusi Latvijas finālā, iegūstot 4. vietu kategorijā «Nelauksaimniecība — ražošana».

Jauniete konkursā piedalījusies pēc Lauku konsultāciju un izglītības centra programmas «Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanā» mācību kursa «Tu vari vairāk» apguves. Kopumā konkursā tika iesniegtas 43 biznesa idejas, pusfinālā startēja 41, bet finālā iekļuva 18 idejas. Septiņu minūšu garās biznesa ideju prezentācijas vērtēja žūrija, kura iepriekš nebija iepazinusies ar konkursam iesniegtajām idejām. Beatrise atzīst, ka dalība konkursā bijusi aizraujoša pieredze un gaidītais satraukums, prezentējot savu produktu, pateicoties skolā gūtajai uzstāšanās pieredzei, nebija tik liels.

Produkts aizceļojis arī ārpus Latvijas

«Ideju par iekuriem man un māsai Sibillai, kura ir uzņēmuma «Uguns roze» ražošanas daļas vadītāja, apmēram pirms 11 gadiem atveda draugi no Norvēģijas. Mēs iekurus izjaucām un izpētījām, kā tādus varētu pagatavot. Līdz šim tos gatavojām ģimenē un dāvājām draugiem. Pagājušā gadā, kad skolā bija jāveido skolēnu mācību uzņēmums, sapratām, ka iekuri varētu būt ļoti laba ideja, jo Latvijas tirgū nebija manīti. Domājām, ka daudziem šis produkts varētu patikt, turklāt nolēmām dažādot piedāvājumu, izveidojot dekoratīvus pušķus.

Mēs to pagatavošanai izmantojam otrreizējus izejmateriālus — olu kartona kastes un sveču atlikumus. Uguns rozītes pagatavošanas process nav sarežģīts, tomēr ir nepieciešama liela pacietība un uzcītība, lai tiktu pie gala rezultāta,»

atklāj SMU direktore, paužot, ka nepieciešama arī plānošana, jo laikus jādomā, kur iegūt olu kastes un parafīnu. «Ir draugi, kuri zina, kas mums vajadzīgs, tāpēc olu kastes un sveču atlikumus neizmet, nepieciešamības gadījumā olu kastes un parafīnu kausēšanai arī iepērkam. Mūsu produkts ir aizceļojis uz Angliju, Islandi un vēl sešām Eiropas valstīm,» prieku par izdošanos neslēpj Beatrise.

Ar motivāciju pārtapt par reālu uzņēmumu

Talsu 2. vidusskolas skolniece pauž, ka piedalījusies konkursā «Laukiem būt», domājot par uzņēmējdarbību nākotnē. «Iestrāde, pieredze un jaunas idejas mums ir. Konkursā «Laukiem būt» sākotnējās apmācības bija attālināti. Tie, kas iekļuva pusfinālā, piedalījās klātienes pasākumā Zaļeniekos. Pusfināla intervijas bija attālināti, bet fināla uzstāšanās noritēja klātienē, kur ieguvu 4. vietu. Runājot par konkurenci, jāteic, ka sacentos kopā ar pieaugušajiem un jau esošajiem uzņēmējiem. Pati pēc 12. klases domāju doties mācīties starptautisko finanšu jomā. Paralēli mācībām varētu izveidot reālu uzņēmumu, kas turpinātu «Uguns rozes» ideju,» ieceri līdzdala Beatrise.

Viņa arī pastāsta, ka pavasara skolēnu brīvdienās kopā ar māsu apmeklējusi Tartu, kur norisinājās starptautisko mācību uzņēmumu tikšanās. ««Uguns roze» bija vienīgais uzņēmums, kas pārstāvēja Latviju un, protams, arī Talsus. Tā bija lieliska pieredze, kā pasniegt sevi starptautiskā tirgū, pie tam angļu valodā. Milzīgu atbalstu mums ar māsu dod vecāki un draugi, kuri palīdz, stimulē, uzmundrina un lepojas ar mums, tādējādi motivējot mums neapstāties un iet tālāk,» savu entuziasmu pauž skolniece.