Vairākos Talsu novada ezeros papildināti zivju resursi

Vairākos Talsu novada ezeros papildināti zivju resursi

Talsu novada Sasmakas, Lubezera, Laidzes un Spāres ezeros ielaisti 29 000 līdaku mazuļi, tādējādi nodrošinot zivju resursu pavairošanu un atražošanu un ezeru efektīvu izmantošanu rūpnieciskās zvejas un makšķerēšanas organizēšanai un nodrošināšanai. 

Vairāki tūkstoši vienvasaras līdaku mazuļu šķērsojuši 300 kilometru, lai no Rūjas zivju audzētavas nokļūtu Usmas ezerā. Tās naktī nozvejotas dīķī, lai jau pēc vairākām stundām no vidzemniecēm kļūtu par kurzemniecēm. “Līdaciņas ir šopavasar no ikriem šķīlušās, un šobrīd viņas ir sasniegušas to labāko laiku, kad zinātnieki saka, ka visproduktīvāk viņas izlaist,” skaidro  “Usmas Krasts” biedrības pārstāvis Atis Maldonis. “Un izskatījās, ka zivīm tas garais ceļš neko daudz netraucē. Šodien viņas bija ļoti labā, dzīvelīgā izskatā, un visas aizpeldēja. Pat nemanīju nevienu, kas būtu palikusi krastā.”

Pirms dažām dienām Usmas ezerā jau ielaisti 40 000 zivju mazuļu, nu tas papildināts ar vēl 15 000. Zivju resursu pētniecības eksperti iesaka Usmas ezerā ik gadu ielaist aptuveni 120 tūkstošus līdaku. Valsts atbalsta programmā līdzekļu nepietiek, tāpēc palīgā aicina uzņēmējus. Un uzņēmēji šoreiz ieradušies ar vairākām laivām, kas zivīm pavēra ekskluzīvu iespēju nokļūt ezera vidū. “Mēs viņas aizvedām pie Mazalksnītes un Viskūžu salas, un tas ir labākais, ka zivis netiek ielaistas vienuviet, bet, ka viņas tiek izklaidus izlaistas maksimāli lielākā teritorijā. Un šodien tas notika, tāpēc arī tāds pacilāts garastāvoklis – vienkārši ideāla zivju ielaišana!” saka A. Maldonis.

“Zivju atlaišanā es piedalos tad, ka es pats tās noķeru, bet masveidā tik daudz tūkstošus pirmo reizi,” ezera krastā emocijās dalās Jānis Lucaus, “Balcia Insurance SE” valdes priekšsēdētājs. “Ir patiess prieks, un cerams, ka šādas iniciatīvas no uzņēmējiem būs arvien vairāk atbalstītas, jo Latvijas ūdenskrātuves ir jāatjauno ar zivju resursiem, lai pēc tam makšķerniekiem pašiem prieks baudīt atvaļinājumus un atpūsties.”

Reizē ar Usmas jaunajām iemītniecēm atvestas arī citiem Talsu novada ezeriem paredzētās zivis. Sasmakas, Lubezera, Laidzes un Spāres ezeros tika ielaisti 29 000 līdaku mazuļu, un interesanti, kā zivkopis nomēra katram paredzēto daudzumu. Piemēram, 8000 Laidzes ezeram. Laidzes ezerā līdaku krājumi nav papildināti vairākus gadus, tāpat arī citviet. Šoreiz Talsu novada pašvaldībai tas izdevies ar Valsts Zivju fonda atbalstu.

Es domāju, ka katra ezera īpašnieks un arī pašvaldība katrā ezerā gribētu ielaist vairāk, bet tās iespējas ir tik, cik ir. Un lielākā problēma ir arī zivju mazuļu audzēšana Latvijā – nav tik viegli šo apjomu dabūt,” skaidro Talsu novada pašvaldības Attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas vadītājas pienākumu izpildītāja Laine Skadiņa.

Lai zivju ielaišana noritētu veiksmīgi, procesā piedalījās vairākas uzraugošās institūcijas. Līdaku mazuļi aptuveni četru gadu laikā izaugs par vienu kilogramu smagām līdakām.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.