Vēja parks «Valpene» guvis pozitīvu ietekmes uz vidi atzinumu

Vēja parks «Valpene» guvis pozitīvu ietekmes uz vidi atzinumu

Latvijā pieredze ar vēja parkiem ir salīdzinoši neliela, tāpēc sabiedrībā pastāv neizpratne par šo tehnoloģiju, ko vēl vairāk pastiprina dezinformācija, skaidro SIA «Eolus» komunikācijas speciāliste Zane Šneidere, pastāstot par vēja parka «Valpene» būvniecības virzību Dundagas pagastā.

«2024. gada 2. decembrī Vides pārraudzības valsts birojs sniedza pozitīvu atzinumu par IVN (ietekme uz vidi novērtējumu),» stāsta Zane Šneidere. «Lai novērtētu vēja parku ietekmi uz vidi, tā tiek rūpīgi izvērtēta caur detalizētiem IVN, ko veic Vides pārraudzības valsts birojs. Piemēram, vēja parka «Valpene» IVN tika veikts vairāk nekā trīs gadus. Tas ietver ekoloģiskos, akustiskos un ainavu pētījumus, kuri balstās uz zinātniskiem datiem un starptautiski atzītām metodēm, lai nodrošinātu, ka vēja parki nekaitē dabai un cilvēkiem.»

 Bažas pastiprina dezinformācija

Uzņēmums novērojis, ka cilvēku attieksme pret vēja parkiem kļūst arvien atvērtāka, jo viņi vairāk izprot un novērtē atjaunojamās enerģijas nozīmi. «Tostarp enerģētisko neatkarību un zemākas elektrības cenas ilgtermiņā,» teic Z. Šneidere. «Latvijā pieredze ar vēja parkiem ir salīdzinoši neliela, tāpēc sabiedrībā joprojām pastāv neizpratne par šo tehnoloģiju, kas rada bažas, un tās vēl tiek pastiprinātas ar dezinformāciju. Ir svarīgi skaidrot šīs tehnoloģijas ieguvumus, veikt rūpīgus pētījumus un iesaistīt vietējos iedzīvotājus lēmumu pieņemšanā, lai mazinātu bažas un veicinātu izpratni par ilgtspējīgu enerģijas attīstību. Aicinām ikvienu rūpīgi izvērtēt un pārbaudīt jebkuru informāciju, pirms to pieņemt par patiesu.»

 Elektrības cenas tikai aug

Tāpat bažas rada tas, ka Latvijā arvien vairāk tiek būvēti saules un vēja parki, taču elektrības cenas tikai aug. «Elektrības cena veidojas vairāku faktoru dēļ — tā ir atkarīga no tirgus cenas biržā, pieprasījuma un piedāvājuma, infrastruktūras attīstības un valsts nodokļu politikas,» skaidro SIA «Eolus» komunikācijas speciāliste. «Latvijā šobrīd vēja un saules enerģija vēl tikai attīstās, tāpēc to ietekme uz elektrības cenām būs redzamāka tuvāko gadu laikā, kad jaunie projekti būs ekspluatācijā un kopējais atjaunojamās enerģijas īpatsvars palielināsies.»

 «Jaunas darba vietas un zināšanu pārnese,»

uz jautājumu, kādi ieguvumi būs vēja parka «Valpene» tuvumā esošajiem iedzīvotājiem,  atbild Zane Šneidere. «Katrā vēja parka attīstības posmā tiek iesaistītas dažādu speciālistu komandas, tostarp vietējo uzņēmumu pakalpojumi — transporta un loģistikas pakalpojumu sniedzēji, būvuzņēmumi, ceļu būves speciālisti, vides eksperti, ēdināšanas un naktsmāju pakalpojumu sniedzēji, tehniskās apkopes speciālisti u.c. Vēja parku attīstība ne tikai rada jaunas darba vietas, bet arī veicina zināšanu un tehnoloģiju pārnesi, sniedzot vietējiem uzņēmumiem un profesionāļiem iespēju iesaistīties modernās un ilgtspējīgās enerģētikas nozarē. Tiklīdz vēja parks uzsāk savu darbību, pašvaldība un kopiena saņem maksājumu par saražoto elektroenerģiju — 2500 EUR par katru uzstādīto megavatu (mw). No maksājuma summas 50 % saņems pašvaldība, 50 % — apkārtnes māju īpašnieki, ja viņu īpašums atrodas līdz divu kilometru attālumā no vēja parka. Šis maksājums netiek aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.»

/Foto: canva.com/

#sif_maf2024