Izstādē «Sabile burbuļo» iespējams saredzēt, sasmaržot un saklausīt vīna rūgšanu

Izstādē «Sabile burbuļo» iespējams saredzēt, sasmaržot un saklausīt vīna rūgšanu

17. jūnijā Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs atzīmēja ne tikai jubilejas gadadienu, bet arī, par godu tam, atklāja izstādi «Sabile burbuļo».

Pirms izstādes atklāšanas apmeklētājus ar īpašu vīna tematikas operas ārijas uzvedumu priecēja Nacionālās operas solisti — Sonora Vaice, Krišjānis Norvelis un Raimonds Bramanis. Pēc koncerta mākslinieku apvienības +K+M+B dalībnieki kopā ar Abavas vīna darītavas vīndari Mārtiņu Barkānu atklāja unikālu vīna rūgšanas izstādi.

Lai arī izstāde ir aplūkojama no 17. jūnija līdz augusta beigām, tomēr ideja par šāda veida izstādi radusies jau pagājušā gada nogalē. «Manuprāt, šī izstāde ir pakārtota Sabiles vīna darīšanas tradīcijai. Padarot to laikmetīgi pieejamā un saprotamā veidā, kā arī paceļot šo tradīciju citā gaismā — kā no fermentācijas procesa var radīt skaņu, kas ir kā komunikatīvs rīks vīndarim, saprotot, vai vīns vispār šajā brīdī raudzējas,» stāsta apvienības +K+M+B asistente Lāsma Goba.

Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja jau iepriekš veiksmīgi centusies savienot it kā divus nesavienojamus mākslas veidus. Šoreiz izstādē tiek apvienots vīna rūgšanas process ar skaņas performanci.

Izstādes autori atklāšanas ceremonijā. No kreisās: Modris Svilāns, Māris Butlers, Ginta Petra, Kristians Brekte, Mārtiņš Barkāns. /Foto: Elīna Stariņa/

«Man jau sāk šķist, ka mēs savienojam nesavienojamas lietas, kas tomēr ļaujas savienoties. Iespējams, ka tādā veidā mēs pat paplašinām auditoriju,» ir pārliecināta Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja Ginta Petra.

Ieejot izstādes telpā, var just vīna smaržu, aplūkot vīna rūgšanas procesu un pat dzirdēt, kādā ritmā vīns briest.

«Katru dienu būs kaut kas cits, jo burbuļi neuzvedas vienādi — tās ir mazas vīna dvēselītes, un skaņas ainava mainās līdz ar burbuļiem,» stāsta +K+M+B mākslinieks Māris Butlers.

Vīna rūgšanas process ar cimdiņu, pēc kura noteikt, ka rūgšana notiek. /Foto: Elīna Stariņa/

Izstādē var baudīt ne tikai mūsdienīgas performances, bet arī nostalģiskas bērnības ainas. «Man pirmajā vietā pavisam noteikti ir bērnības skats ar cimdiņu. Ja redz, ka cimdiņš ir augšā, tad vīns rūgst, tad, kad vīns pārstāj rūgt, tad tas cimdiņš nolaižas, un tad ir kaut kas jāsāk darīt,» izstādes atklāšanas runā vēstīja vīndaris Mārtiņš Barkāns.

Jūlija pēdējā nedēļa sabilniekiem ir svētku laiks, jo tad norit Sabiles Vīna svētki. «Izstāde būs viena no Sabiles Vīna svētku sastāvdaļām, kuras laikā notiks arī citi mūzikas pasākumi, kas piestāv vīna dārzam un vīna radīšanas tradīcijām,» atklāja Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja.

+K+M+B mākslinieki veidoja desmit minūšu garu skaņu performanci, lai parādītu skatītājiem, kā, «sakustinot vīna burbuļus», var radīt dažādas rūgšanas skaņas. Attēlā — Modris Svilāns.

«Principā mērķis ir iegūt gatavu produktu, kuru pēc tam būs iespējams nodegustēt, jo tad, kad mēs aprīļa vidū devāmies pie Mārtiņa Barkāna uz Abavas vīna darītavu, mēs izpētījām, kāds vispār ir vīna darītavas cehs un rūpniecība, ko nozīmē vīna darīšanas process no A līdz Z. Tā mēs izstādes laikā mēģinām uzraudzēt vīnu, un augusta beigās, kad ir izstādes noslēgums, mēs to ņemsim ārā, testēsim un padarīsim par brīnumu dziru,» pastāstīja Lāsma Goba.