6 lietas, kas tev jāzina par auto apdrošināšanu

Kad notiek ceļu satiksmes negadījums, auto apdrošināšana darbojas kā finanšu «drošības spilvens». Apdrošināšana palīdzēs neatkarīgi no tā, vai negadījums ir tava vai  kāda cita ceļu satiksmes dalībnieka vaina, tomēr to, kā un cik lielā mērā tā palīdzēs, nosaka polises specifika. Latvijā pastāv divas iespējas  — OCTA un KASKO.

Lai gan Latvijā auto apdrošināšana ir obligāta, un internets pamatīgi atvieglo OCTA vai KASKO salīdzināšanu un iegādāšanos, daudzi autovadītāji vēl joprojām nezina, ko iegādājas. Šī iemesla dēļ esam apkopojuši 6 lietas, kas tev jāzina par auto apdrošināšanu!

 1. Kas ir OCTA?

OCTA ir transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. Latvijas teritorijā OCTA polise ir obligāta ikvienam auto, un bez tās ir aizliegts piedalīties ceļu satiksmē. Šī polise sedz izdevumus tad, ja auto vadītājs ceļu satiksmes negadījuma rezultātā nodarījis zaudējumus trešajai personai jeb apkārtējiem cilvēkiem vai svešai mantai.

 1. Kas ir KASKO?

KASKO ir brīvprātīga transportlīdzekļa apdrošināšana jeb visu risku apdrošināšana. Atšķirībā no OCTA, šī polise sedz izdevumus tad, ja ceļu satiksmes negadījumā rezultātā nodarīti zaudējumi Tavam auto, arī tad, ja negadījumā esi vainojams pats.

KASKO polisē visbiežāk iekļauti šādi riski:  ceļu satiksmes negadījumā radušies zaudējumi, auto stiklojuma bojājumi, auto laupīšana vai zādzība, uguns postījumu radītie zaudējumi, transportēšanas izdevumi. Dažādi apdrošinātāji var piedāvāt dažādus riskus. Lai auto varētu apdrošināt ar KASKO, tam jābūt aprīkotam ar skaņas signalizāciju vai imobilaizeri.

 1. Kas ir Bonus – malus sistēma?

 Izvērtējot apdrošināmā risku, autovadītājam tiek piešķirta konkrēta Bonus – malus klase, no kuras atkarīgas atlaides vai piemaksas OCTA polisei. Šī sistēma paredzēta, lai mazāk riskantiem autovadītājiem (nav izraisījuši negadījumus vai izraisa tos retāk nekā citi) OCTA polise ir izdevīgāka. Bonus-malus sastāv no sekojošām klasēm:

 • līdz 5. klase – paaugstināta riska (Malus) klase
 • klase – sākuma klase
 • līdz 17. klase – pazemināta riska (Bonus) klase

Ja pārskata periodā (31. augusts – nākamā gada 15. septembris) izraisi vienu negadījumu, Bonus – Malus klase samazinās par 30%, ja divas – par 50%, ja trīs – par 80%. Ja esi izraisījis četrus un vairāk negadījumus, tu uzreiz nonāc 1. klasē.

 1. Kas nosaka auto apdrošināšanas cenu?

 Jāsaprot, ka apdrošināšanas polisei nav vienas fiksētas cenas — katra auto apdrošināšanas cena ir individuāla. Izvērtējot OCTA cenu, visbiežāk tiek ņemti vērā sekojoši kritēriji:

 • auto veids, gads, motora tilpums;
 • auto pilna masa;
 • autovadītāja stāžs;
 • OCTA termiņš;
 • auto īpašnieka juridiskais statuss;
 • Bonus-malus klase.

OCTA apdrošināšanas polise internetā pieejama ātri, ērti, izdevīgi — ienāc un aprēķini savas polises cenu jau tūlīt! Arī KASKO cenu aprēķina pēc līdzīga principa, taču tad tiek ņemti vērā arī riski, pret kuriem autovadītājs vēlas apdrošināties.

 1. Kur darbojas auto apdrošināšana?

OCTA polise, lai arī iegādāta Latvijā, darbojas visā Eiropas Savienībā, Šveicē, Islandē un Lihtenšteinā. Savukārt KASKO darbojas tikai valstī, kurā tā iegādāta, respektīvi, ja iegādāta Latvijā, darbojas tikai Latvijā. Tomēr, ja plāno doties ceļojumā ar auto, vari atsevišķi iegādāties KASKO, kas darbojas Baltijas valstīs vai visā Eiropas Savienībā.

 1. Kādēļ auto apdrošināšana ir svarīga?

Lai arī OCTA polise ir obligāta, vēl joprojām ir autovadītāji, kas to neiegādājas. Šādā gadījumā pastāv divi riski: par braukšanu bez OCTA polises pienākas naudas sods, ja auto bez OCTA polises izraisa negadījumu, autovadītājam radītie zaudējumi jāsedz pašam. Cietusī puse kompensāciju jebkurā gadījumā saņems no OCTA garantijas fonda, taču izmaksātā summa tiks pieprasīta vainīgajam. Pārbaudīt OCTA vari jebkurā mirklī – te vari uzzināt par octa derīguma termiņu, lai nepalaistu garām brīdi, kad jāiegādājas jauna apdrošināšanas polise.