Talsu pilsētas 9. maija ielu ierosina pārdēvēt par Saulespuķu ielu

Talsu pilsētas 9. maija ielu ierosina pārdēvēt par Saulespuķu ielu

Talsi ir vienīgā pilsēta Latvijā, kurā ir 9. maija iela. Tā atrodas privātmāju rajonā un līdz šim diskusijas nav raisījusi. Taču šobrīd, uzsākot 135 ielu iemūžināšanas projektu, par to aizdomājies Talsu fotoklubs, kas Talsu novada pašvaldībai sagatavojis priekšlikumu — 9. maija ielu pārdēvēt par Saulespuķu ielu. Taču izrādās, ka par nosaukumu maiņu šobrīd saņemti jau vairāki iesniegumi.

Uz interviju fotogrāfs Andris Reinholds negaidīti ierodas ar saulespuķi rokās. Viņš ir viens no 20 Talsu fotokluba dalībniekiem, kas gada garumā iemūžinās projektu «Talsu ielas — 135». Izlozes kārtībā 9. maija iela trāpījusies tieši viņam, un fotogrāfs aizdomājies par tās diskutablo nosaukumu. «Mums Talsos ir bijusi Revolūcijas iela, Ļeņina iela, Komjaunatnes iela, bet tās pēc neatkarības atgūšanas tika pārdēvētas. Laikam 9. maija iela vairāk nomalē atrodas, un neviens līdz šim nepievērsa uzmanību,» saka fotogrāfs Andris Reinholds.

Lai gan sākotnēji vēlējušies nosaukt par Ukrainas brīvības ielu, tomēr gala rezultātā fotogrāfi nonākuši pie idejas ielu nosaukt saulespuķes vārdā, jo Ukrainas nacionālais zieds simbolizējot viņu brīvību, enerģiju un dzīvību. Viņuprāt, redzot notiekošo Ukrainā, talseniekiem ir jāpauž attieksme.

Redzot, ar kādu nežēlību tiek iznīcināti nevainīgi iedzīvotāji, bērni, slimnīcas, skolas un viss pārējais, mums kaut kas lietas labā jādara.

Andris Reinholds, fotogrāfs

Paviesojoties 9. maija ielā, fotogrāfs jau pamanījis neskaitāmas interesantas nianses, ko viņš iemūžinās projektā, sākot no vēl padomju laika ielu norādēm līdz lietus noteku caurulēm, kas izveidotas cilvēciņa formā. «Es domāju, ka nākotnē vispār šī Saulespuķu iela varētu pārvērsties par tādu interesantu objektu. Varētu aicināt arī iedzīvotājus stādīt šos ziedus un rīkot dažādas mākslas performances un tā tālāk,» saka A. Reinholds.

Arī, ja gala rezultātā ielai tiks dots pavisam cits nosaukums, fotogrāfs būšot apmierināts, jo svarīgākais esot, ka iela vairs nenesīs, kā viņš saka, «okupācijas pašslavināšanās svētku» nosaukumu.

Kamēr Talsu fotokluba iesniegums vēl bija ceļā uz Talsu novada pašvaldību, tikmēr vietvara jau saņēmusi vēl divus iesniegumus par 9. maija ielas nosaukuma maiņu. Vienu iesniegusi Talsu novada pašvaldības izpilddirektore, otru — domes priekšsēdētājas vietnieks tautsaimniecības jautājumos Aldis Pinkens. Turklāt arī viņš izvirzījis priekšlikumu par Saulespuķu ielas nosaukumu. Par to, ka izrādījies uz viena viļņa ar Talsu fotogrāfiem, viņam ir pārsteigums, jo pašam ideja gaisā virmojusi jau no kara sākuma, līdz visbeidzot iesniedzis oficiālu iesniegumu.

Tūlīt ir 9. maijs. Tas vienmēr ir brīdis, kad manāma demagoģija un propaganda, tiek glorificēti padomju armijas sasniegumi, un šajā gadā vienkārši nav iespējams uztvert, ka tas ir normāli.

Aldis Pinkens, Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks tautsaimniecības jautājumos

«Saulespuķe ir arī Ukrainas aizstāvju piemiņas dienas simbols. Šī diena kopš 2019. gada tiek atzīmēta 29. augustā, un tā ir izvēlēta, pieminot notikumu, kas saistīts ar karadarbību Ukrainas reģionā Donbasā 2014. gadā, kad tā sauktajā Ilovaiskas katlā, Krievijas bruņotajiem spēkiem apšaudot «zaļo koridoru», gāja bojā un tika ievainoti gandrīz 800 ukraiņu karavīru, bet ap 300 saņemti gūstā. «Zaļā koridora» ceļš veda caur saulespuķu lauku, tāpēc arī šī puķe tika izvēlēta par Ukrainas valsts un cilvēku nesalaužamas dzimtenes mīlestības, drosmes, apņēmības, spēka un brīvības simbolu.»

Gada garumā fotogrāfs Andris Reinholds iemūžinās 9. maija ielu. Iespējams, viņam būs vēsturiska iespēja nofotografēt ielas nosaukuma maiņu. /Foto: Terēze Matisone/

Ielu nosaukumu maiņas kustību šogad patiesībā aizsāka dundadznieki, kuri pašvaldībā vērsušies ar iesniegumiem mainīt Andreja Upīša ielas nosaukumu. Ideja gan nav saistīta ar karu Ukrainā, taču dundadznieki vēlas ielu pārdēvēt krokodilu mednieka Arvīda Blūmentāla vārdā, kurš dzimis Dundagā. Pirms Lieldienām noslēgsies A. Upīša ielas iedzīvotāju aptauja, un, ja vairākums ideju atbalstīs, tālāk par to lems Talsu novada dome.

Pārslēgt paneli: Sidebar Layout

Runājot par 9. maija ielas nosaukumu, Talsu novada pašvaldības izpilddirektores vietniece administratīvajos un finanšu jautājumos Evita Veide atzīst, ka pašvaldība vēl pirms iesniegumu saņemšanas sākusi domāt par vairāku ielu nosaukumu maiņu. «Protams, tā ir 9. maija iela, kas šobrīd ir aktualizējusies, un otra iela, par kuru mēs domājam, ir Pionieru iela,» saka E. Veide. «Bet, ņemot vērā, ka jebkura adreses maiņa nozīmē izmaksas iedzīvotājiem un tur reģistrētajiem uzņēmumiem, kam tas ir vēl dārgāk, šajā procesā mēs iesaistīsim arī iedzīvotājus. Protams, mēs varam papildus izmantot arī plašāku aptauju novada vai pilsētas griezumā, lai saprastu, kāda ir sabiedrības doma.»

Valsts adrešu reģistrs liecina, ka šobrīd Saulespuķu iela ir tikai Mārupes novada Spilvē.