Pedvāles mākslas parkā aplūkojama instalācija «Melnais caurums, Ukraina, karš, aleja»

Pedvāles mākslas parkā aplūkojama instalācija «Melnais caurums, Ukraina, karš, aleja»

24. martā apritēja mēnesis, kopš Krievija iebruka Ukrainā, un tieši šajā dienā tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs brīvdabas mākslas muzejā «Pedvāle» atklāja instalāciju «Melnais caurums, Ukraina, karš, aleja», kur katru dienu ap bērza stumbru tika apsieta Ukrainas karoga lente līdz pat Ukrainas uzvarai.

Ojāram Arvīdam Feldbergam koks asociējas ar cilvēka mūžu, kur saknes ir cilvēka pamats un pagātne. «Es apjautu šo situāciju un nolēmu izmantot simbolus, kuri pieejami šeit pat dabā, — aleju un kokus. Kokam ir aleja, tad stumbrs, tad lapotne ar zariem un saknes, kas ir pazemē, — tā ir pagātne, pieredze, tauta, vecāki, un caur šo stumbru koks ietiecas debesīs — nākotnē,» stāsta tēlnieks. Alejā atrodas 70 bērzi, kurus visus stādījis viņš pats, izņemot vienu — ar diviem stumbriem. «Vienmēr, kad eju pastaigā caur šo aleju, šis bērzs man atgādina par divu pasauļu savienošanos — puisi ar meiteni, tēvu ar meitu, kaut ko, kam ir savstarpēja saikne,» atklāj mākslinieks. Alejas vidū ir izvietoti arī ugunskuri, un tie tēlniekam asociējas ar Ukrainā degošajām mājām un kara rezultātā izraisītajām liesmām.

Mākslinieks jau ir iecerējis, kas tiks darīts, ja nepietiks ar 70 alejas bērziem un ja karš notiks ilgāk, nekā visi cer. «Es turpināšu tāpat siet vienu kārtu, ja vajadzēs divas, trīs, bet ceru, ka tas tik ilgi nebūs,» teic Ojārs Arvīds Feldbergs. Cik ilgi būs apskatāma šī instalācija un vai tā paliks uz visiem laikiem, mākslinieks vēl nav domājis, tāpat, gaidot kara beigas, ir pāragri spriest, vai būs kāda jauna instalācija par godu kara noslēgumam, jo O. A. Feldbergs vēlas smelties no iespaidiem, kas notiks.