Talsu pilsētas 9. maija ielu par Maija ielu tomēr nepārsauks

Talsu pilsētas 9. maija ielu par Maija ielu tomēr nepārsauks

Aprīļa izskaņā, pēc garām diskusijām, Talsu novada domes deputāti vienojās 9. maija ielu pārdēvēt par Maija ielu. Domes lēmums stātos spēkā uzreiz pēc Valsts valodas centra apstiprinājuma, tomēr ielas jaunais nosaukums šādu apstiprinājumu neguva.

Sākotnēji bija cerība 9. maija ielas nosaukumu pagūt nomainīt pirms 9. maija, kurā Padomju Savienība atzīmēja Uzvaras dienu, svinot Sarkanās armijas uzvaru pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Taču maija sākumā pašvaldība no Valsts valodas centra saņēma vēstuli, kurā Maija ielas nosaukums noraidīts kā neatbilstošs vietvārdu informācijas noteikumu prasībām, apstiprinot, ka ir pieņemama 9. maija ielas nosaukuma maiņa uz Saulespuķu ielu.

Pāris dienas vēlāk pašvaldība Valsts valodas centram nosūtījusi jaunu vēstuli ar lūgumu saskaņot vēl divus iespējamos variantus — 4. Maija iela un Tirgoņu iela.

Līdz ar to 26. maija domes sēdē viens no dienaskārtības jautājumiem būs par 9. maija ielas nosaukuma maiņu. Šoreiz jau skaidri zinot, kurus no iepriekš minētajiem nosaukumiem atbalsta Valsts valodas centrs.

Kāpēc šie nosaukumi?

Aprīlī pašvaldības veiktajā iedzīvotāju balsojumā pirmo vietu ieņēma Saulespuķu ielas nosaukums, otrajā vietā — Tirgoņu iela, trešajā — 4. Maija iela, bet ceturtajā — Maija iela. Savukārt, pašvaldībai sazinoties ar 9. maija ielas īpašumu saimniekiem īsziņas veidā un elektroniski, no 15 atbildi snieguši deviņi. No tiem septiņi pauduši nepieciešamību ielas nosaukumu mainīt, bet divi vēlējušies atstāt esošo. Četri īpašumu saimnieki vēlējušies, lai ielu pārdēvē par Maija ielu, balsojuma otrajā vietā ar vienādu balsu skaitu (divām par katru) ierindojas 4. maija ielas un Saulgriežu ielas nosaukumi, savukārt viens īpašnieks atbalstījis Saulespuķu ielas nosaukumu.

Pamatojoties gan uz iedzīvotāju aptauju rezultātiem, gan uz Talsu Fotokluba izrādīto iniciatīvu, gan personīgajiem uzskatiem, aprīļa domes sēdē Tautsaimniecības komitejas priekšsēdētāja vietnieks Aldis Pinkens apstiprināšanai deputātiem vēlējās virzīt lēmumprojektu par ielas nosaukuma maiņu uz Saulespuķu ielu. Taču domes sēdē arī izskanēja argumenti, ka Saulespuķu ielu cilvēki varētu dēvēt par «Sēmušku» ielu, kas nebūtu vēlami. Savukārt Tirgoņu ielas nosaukums kā iespējamais variants izvirzīts, jo tas bijis ielas vēsturiskais nosaukums. 4. maija ielas nosaukums paskaidrojumus neprasa. Kāds būs lēmums? To uzzināsim maija beigās.