Aizvadīts Nacionālās skaļās lasīšanas reģionālais fināls

Aizvadīts Nacionālās skaļās lasīšanas reģionālais fināls

Lai noskaidrotu, kurš saņems galveno balvu — ceļazīmi uz Nacionālās skaļās lasīšanas sacensību finālu Rīgā —, Talsu novada bērnu un jauniešu centrā 9. septembrī tikās reģionālie finālisti. Šogad par labāko atzīta Talsu pamatskolas 6. klases skolniece Karlīna Botere, kura lasīja fragmentu no Luīzes Pastores grāmatas «Laimes bērni».

Kopš 2017. gada Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā aicināja bērnus uz Nacionālās skaļās lasīšanas sacensībām. Konkurss paredzēts 5. un 6. klašu skolēniem un norisinās trīs posmos — sacensības skolā vai vietējā bibliotēkā, reģionālais fināls un valsts fināls Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Sacensību mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku.

No kreisās — ilggadējā Talsu bērnu bibliotēkas vadītāja Ilze Jaunbērziņa, neatkarīgā jauniešu teātra «Es un mēs» režisors, Krišjāņa Valdemāra Talsu teātra aktieris, Talsu Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieks Mikus Krastiņš un Talsu novada bērnu un jauniešu centra vadītāja Doloresa Lepere.
/Foto: Terēze Matisone/

Šogad reģionālajā konkursā piedalījās dalībnieki no septiņām Talsu novada skolām: Ance Enija Salcēviča (Dundagas vidusskola), Luīza Elza Bertholde (Rojas vidusskola), Valters Krišjānis Pauls (Valdemārpils vidusskola), Sarita Bemane (Pastendes pamatskola), Keita Bērziņa (Stendes pamatskola), Sofija Fridrih (Talsu Kristīgā vidusskola) un Karlīna Botere (Talsu pamatskola). Vērtētāju lomās iejutās ilggadējā Talsu bērnu bibliotēkas vadītāja Ilze Jaunbērziņa, Talsu novada bērnu un jauniešu centra vadītāja Doloresa Lepere, kā arī neatkarīgā jauniešu teātra «Es un mēs» režisors, Krišjāņa Valdemāra Talsu teātra aktieris un Talsu Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieks Mikus Krastiņš. Galveno balvu — ceļazīmi uz Skaļās lasīšanas finālu Nacionālajā bibliotēkā — saņēma Talsu pamatskolas 6. klases skolniece Karlīna Botere. Pasākumu kuplināja Talsu novada bērnu un jauniešu vokālās studijas «Tonis» dziedātājas Selīna Sāra Sokolova, Daniela Priede, Anna Elizabete Leitarte un studijas vadītāja Kristīne Broka-Meļķe.

Talsu pamatskolas 6. klases skolnieci Karlīnu Boteri žūrijas pārstāvji uzteica gan par veiksmīgo grāmatas izvēli, gan raito un izteiksmīgo lasījumu.
/Foto: Terēze Matisone/

«Britu rakstnieks Nīls Geimens ir teicis tādus vārdus: «Vienkāršākais veids, kā audzināt izglītotus bērnus, ir iemācīt viņiem lasīt un atklāt, ka lasīšana ir patīkama izklaide. Atrodiet grāmatas, kas viņiem patīk, un ļaujiet tās izlasīt.» Es teiktu, ka mēs esam soli tālāk, jo bērni paši atrada nepieciešamo literatūru un izvēlējās grāmatas,»

uzsvēra Talsu Galvenās bibliotēkas bērnu nodaļas vadītāja Vita Kukute. I. Jaunbērziņa atzina, ka bērni gadu gaitā ir kļuvuši drošāki. «Šogad bija ļoti grūti izšķirties — lai visiem nebūtu jāliek 1. vieta, sākām meklēt utis kažokā. Daudzus gadus bija tāds uzskats, ka piektie, sestie ir tas vecums, kam nekas vairs neinteresē un kam rakstnieki grāmatas neraksta. Kaut kādā posmā bija iztrūkums, bet šobrīd piedāvājums ir ļoti plašs.» To apliecināja arī D. Lepere, aicinot lasīšanas procesā pievērst uzmanību grāmatas izvēlei.

«Šis konkurss ļauj ieskatīties, ko jaunieši lasa, kādas grāmatas izvēlas, un parāda, vai viņi spēj pamatot grāmatu izvēli. Mūsdienās latviešu valoda pazūd anglicismā, līdz ar to ir svarīgi, lai bērni un jaunieši lasītu nopietnas, vērtīgas grāmatas, kurās nav tikai īsi un saraustīti teikumi.»