Ar nakts orientēšanos Valdemārpilī piemin Barikāžu laiku

Ar nakts orientēšanos Valdemārpilī piemin Barikāžu laiku

Jau vairākus gadus valdemārpilnieki iecienījuši orientēšanās pasākumus, un kā magnēts tam ir fakts, ka uzdevumi jāpilda tumsā. Orientēšanās organizēta vairākos svētkos, bet pēdējās reizes veltītas tieši Barikāžu laika notikumiem.

Šī nedēļa atnākusi ar ziņu, ka Mērsraga un Valdemārpils vidusskolu reorganizācija atlikta, taču vēl pagājušajā piektdienā skumjās gaidīšanas un reizē spītīgas cīņas nots sākās Barikāžu atcerei veltītais pasākums Valdemārpils skolā. Direktors atgādināja, ka arī Barikādes apvienoja cilvēkus kopējam mērķim. “Un es ceru, ka tas emocionālais, kas ir mūsos, pārnesīsies arī uz tiem lēmējiem, kuri pieņems pareizo lēmumu, lai viņi varētu mierīgi naktī gulēt,” uzrunā bilst Valdemārpils vidusskolas direktors Andris Dzenis.

Jānoskenē kods lietotnē, jāatkož pareizi jau pirmie jautājumi un mobilais telefons parāda tālāko virzienu. Sākumā uz Valdemārpils evaņģēliski luterisko baznīcu, bet nākamais kontrolpunkts Priežu kalnā, kur jāizpilda uzdevums – jāizveido improvizēts ugunskurs, liesmiņu paņemot no lielā ugunskura. “Ugunskurs ir viens no tiem, kas cilvēkus sasildīja tajā laikā un arī emocionāli ienes gaišumu – arī patreiz šajā laikā Latvijā,” stāsta Valdemārpils vidusskolas skolotāja Anda Dzene.

Orientēšanos Valdemārpils vidusskola organizē jau vairākus gadus, tie notikuši dažādos svētkos un dalībniekus uzrunā tieši tas, ka pasākums notiek  tumsā. Šoreiz, pēc pandēmijas pārtraukuma piedalās 13 komandas, turklāt ne tikai no skolas, bet arī iesaistījušies vietējie. “Izzinoši, kaut kas jauns iemācīts, kaut kas atmiņā paliekošs – ar klasi, ar draugiem un skolu. Mēs zinājām visu, jo mūsu klases audzinātāja ir vēstures skolotāja, un viņa mums ir ielikusi ļoti labas zināšanas par vēsturi,” dalās pasākuma dalībnieki Ance Imants un Elīna.

“Pirms tam jau klases stundās un vēstures stundās jau tas tiek runāts un rādītas filmas, kā arī pārrunātas. Šī ir zināšanu nostiprināšana, bet ja kāds kaut ko nezin, tad šeit atkal var atjaunot savas zināšanas, jo bija pareizās atbildes un papildus informācija,” teic direktora vietniece izglītības jomā Daiga Vasioleka.

Nakts orientēšanās organizēšanā un tā norisē piedalās arī cilvēki, kuri paši piedzīvojuši barikāžu laiku, tāpēc šis pasākums viņiem emocionālāks. “Janvārī 1991. gadā manam dēlam palika gads. Un tas nebija patīkami, ka visi vīrieši no PMK aizbrauca uz Barikādēm. Varētu teikt, ka emocionāli bija toreiz mums. Es atceros, ka vīra māte toreiz vēl bija dzīva, un viņa teica: “Ārprāts, ka tikai mēs visi sagaidītu vēl tam bērnam 18!” atminas Anda Dzene. “Tas ir ļoti labi, ka jaunieši ir ieinteresēti un mācās, viņiem jāzina vēsture. Bērniem jāmāca, kas toreiz notika,” stāsta Barikāžu dalībnieks Māris Salenieks.

Stundas laikā visas komandas bija tikušas galā ar uzdevumiem un noslēdza orientēšanos ar piemiņas svecīšu aizdegšanu pie Krišjāņa Valdemāra pieminekļa. Ātrākā un erudītākā komanda šoreiz izrādījās 12.klase.