Siltajam laikam ir savi mīnusi, viens no tiem — tārpi. Tie rodas un vairojas vietās, kur tiek izmesti piena produkti, kauli un citi dzīvnieku izcelsmes atkritumi.
Redakcijā vērsās Darba ielas 7 iedzīvotāja, lai izstāstītu savu sāpi. «28. jūlija vakarā novēroju, ka konteiners ir pilns ar tārpiem, un ne tikai… Tārpi bija uz roktura, konteinera, betona grīdas, kā arī apkārt uz dēļu sienas, kas ieskauj konteinerus. Nevarēju izmest atkritumus, man ar cimdu nācās nosist nost tārpus no roktura. Es neesmu zvanījusi apsaimniekotājam ar šo problēmu, jo nezinu, kam zvanīt. Jāsaka gan, ka šādi mums ir pirmo reizi, iepriekšējos gadus šāda problēma nav bijusi. Uzskatu, ka konteineri ir jādezinficē, jo tur cilvēki neapdomīgi met, ko grib, arī suņu izkārnījumus. Tāpēc jau arī tie tārpi rodas,» stāsta Darba ielas 7 iedzīvotāja Vineta Leimane.
Informācijas par tārpiem nav
Sazinoties ar Dārza ielas 5 un 7 apsaimniekotāju SIA «Adax 2», vaicājām, vai konteineri tiek dezinficēti. «Tas notiek tā — māju vecākie ar mums sazinās, izstāsta, ka ir nepieciešama dezinfekcija, jo ir novēroti tārpi, tad mēs pasūtām dezinfekciju, lai darbinieki var aizbraukt un dezinficēt konteinerus. Šobrīd mums tāda informācija, ka ir nepieciešams dezinficēt konteinerus Darba ielā 5 un 7, nav ienākusi. Mums 29. jūlijā aizritēja sapulce ar mājas vecākajiem, kur mēs tieši runājām par atkritumiem, aizgājām pat līdz konteineriem, lai domātu risinājumu tam, kā konteinerus vieglāk iestumt atpakaļ vietā, jo ne vienmēr pēc atkritumu izgāšanas tas tiek izdarīts. Arī tad neviens par tārpiem neko neteica. Tāpat arī mēs paši tārpus tobrīd tur neievērojām — nebija ne uz dēļiem, ne uz betona, ne konteinera ārpusē. Iespējams, konteinera iekšpusē, ja viņi ir savairojušies, bet vāku mēs necilājām, jo sūdzību nebija. Mums ir vairākas mājas, kurās šogad jau esam veikuši dezinfekciju, bet Dārza ielas 5 un 7 mājas vecākie mums nav ziņojuši par šo problēmu,» skaidro namu apsaimniekotāju mācekle Aiga Balode.
Kā rīkoties, lai pat pēc dezinfekcijas tārpi atkal neuzrastos? «Cilvēkam ir jāpiedomā un jāievēro, ko konkrētajos konteineros drīkst mest. Ja cilvēki šķirotu atkritumus, tad problēma būtu mazāka. Tārpi parasti rodas no bioloģiskajiem atkritumiem. Siltajā laikā tas ir tikai viens mirklis, kad tārpi savairojas. Mēs nespējam izsekot līdzi pilnīgi visam, tāpēc aicinām ziņot, lai varam pietiekami ātri reaģēt,» tā A. Balode.
Atbildīgi mājas iedzīvotāji
«Talsu Vēstis» mēģināja sazināties ar Darba ielas 7 mājas vecāko, bet nesekmīgi, tomēr mums izdevās uzrunāt Darba ielas 5 mājas vecāko Ingunu Zaķi. «Es tur neredzu problēmu, jo es arī pašus tārpus neesmu redzējusi, iespējams, tāpēc ka man nav laika iet un pētīt. Es ātri izmetu atkritumus un eju prom. Citus gadus esmu redzējusi, bet es to uzskatu par pilnīgi normālu lietu. Cilvēki izmet atkritumus, tur kaut kas sasulojas, tas ir pilnīgi loģiski, ka tur kaut kas radīsies. No manas mājas neviens par šo nav sūdzējies. Mēs dažus gadus atpakaļ par šo esam runājuši. Jā, tas ir nepatīkami, bet šajā siltajā laikā tā ir. Mums 29. jūlijā noritēja mājas sapulce, kuras laikā mēs tieši bijām aizgājuši pie konteineriem, bet es tajā brīdī tur neredzēju nevienu tārpu. Es esmu praktisks cilvēks, un man šķiet, ka cilvēki var izmest savus atkritumus un pēc tam, ja šķiet, ka konteiners ir ļoti netīrs, rokas nodezinficēt. Neesmu redzējusi kaut kādu tārpu invāziju ārpus konteinera, un kāds tārpiņš, kas lien pa konteinera dibenu, man netraucē,» teic I. Zaķe.
Mājas vecākā piebilst, ka paši iedzīvotāji ir atbildīgi par to, kas mājo piemājas konteineros: «Ja mēs konstanti šķirotu atkritumus — stiklu, kartonu, atsevišķi sadzīves atkritumus un bioloģiskos atkritumus —, tad būtu citādāk, bet tagad kopējā atkritumu tvertnē, manuprāt, vasaras laikā tas ir normāls process.»