Sniegotā ceturtdienas, 4. decembra rītā dodamies uz Talsu tirgu, lai noskaidrotu, kā klājas tirgotājiem, kuri nu andelējas atjaunotajās iekštelpās. Lai arī sestdienās šeit paveras pavisam cita aina ar krietni vairāk pārdevēju un pircēju, ceturtdienās šeit pavisam šķidras rindas… Par pircēju trūkumu un tirgus zudušo spozmi, ko vajadzētu atjaunot, min pilnīgi visi sastaptie tirgotāji. Kad ar visiem esam aprunājušies un grasāmies doties prom, mūs uzrunā daži pārdevēji, daloties ar savu ideju — viņi aicina pašvaldības iestādes (minot Centrālo pārvaldi un domi kā pirmos) apmeklēt tirgu, to arī izsludinot, lai tādējādi rādītu priekšzīmi pārējiem novadniekiem.
«Tirgoties iekštelpās, protams, ir daudz patīkamāk. Arī preču sortimentu šeit varu piedāvāt plašāku, jo ārā, aukstumā un mitrumā, to nevarēja. Un pircējiem, protams, patīk pēc iespējas plašāks piedāvājums. Ceturtdienas ir ļoti tukšas, bet sestdienās ir krietni vairāk gan pircēju, gan pārdevēju,» stāsta «Kalsniķeru medus» biškope Dina Indriksone, kura piedāvā dažāda veida medu un tā produktus, piemēram, bišu maizi un ziedputekšņus.
Sajūtas, protams, ir labas. Šeit, iekštelpās, ir iespējams parunāties ar klientu, nevis tikai garām skrienot kaut ko piedāvāt. Kopējā gaisotne šeit, manuprāt, veidojas patīkama. Tirgotāji ir kā sava kopiena, kas šeit esam. Ceru, ka pavasarī arī ceturtdienās šeit būs lielāka dzīvība, ne tikai sestdienās. Mēs kā ražotāji Talsu novadā esam jau desmito gadu. Braucām ar savu produkciju pa visu Latviju, bet Talsu tirgū līdz šim nebijām. Uzsākām te tirgoties šogad vasarā,» stāsta uzņēmuma SIA «Green Hive» īpašniece Irita Dorbe. Uzņēmums ražo produkciju no bioloģiskajā saimniecībā «Kalna Kārļi» iegūtā, piemēram, medu un dažādus tā produktus, tējas, sulas u.c.
«Usmas maizei» ir garda produkcija — dažādas maizes, konditorejas izstrādājumi, sieri utt. Smaidīgais saimnieks Gints Ābeltiņš stāsta, ka pērn apņēmīgi tirgojies ārā, pa visu tumsu un salu. «Patīkami, ka tikām iekšā līdz ar ziemas iestāšanos. Šeit ir nodrošināts viss, ko vajag. Ceru, ka ar laiku šeit būs vairāk pārdevēju un pircēju, jo Talsu novads tomēr ir ļoti liels, bet mūsu šeit — ne pārāk. «Usmas maize» darbojas četrus gadus. Bagāts ar šo palikt nevar, bet nodrošināt savu ģimeni, kurā aug četri bērni, varam,» pauž Gints.
«Sestdienās es savu produkciju piedāvāju ārā, iekštelpās esmu ceturtdienās, kad ir maz tirgotāju,» stāsta Inta Muceniece no Laucienes pagasta, kura pati izgatavo un piedāvā dažādus dekorus svētkiem, Adventes vainagus, savukārt siltajā sezonā — stādus. Ar katru gadu pieprasījums pēc dekoriem un Adventes vainagiem esot aizvien sliktāks.
«Viss jau jaunajās telpās ir ļoti labi, bet pircēju trūkums… Aizvien biežāk piezogas doma — vai ir vērts strādāt? Kaut ko pārdot var tikai sestdienās. Ja agrāk varēja nopelnīt un gads noslēdzās plusa zīmē, tad šogad būs labi, ja būs pa nullēm. Ja pērn man apgrozījums kritās par aptuveni septiņiem procentiem, tad šogad tie būs jau padsmit procenti. Satiekot un parunājot ar cilvēkiem, dzirdu no viņiem skepsi, ka Talsu tirgū jau nekā nav, tāpēc te nemaz nenāk. Un dabūt viņus atpakaļ… Viss sāka iznīkt, kad pilsētā ienāca «Maxima», un līdz ar to sāka nīkuļot arī Lielā iela. Tad tirgū sāka veidoties būtisks kritums,» savos novērojumos dalās Guntis Vēdzele no Laidzes pagasta, kurš Talsu tirgū savu produkciju, pašu audzētus dārzeņus un augļus, piedāvā kopš 2001. gada.
«Esmu rūdīta un pieradusi pie visādiem apstākļiem, bet būšana ārtelpās jau nepatīk darbiņiem,» rokas no adīkļa neatrāvusi, stāsta talsiniece Daiga, kurai ir plašs sortiments ar adījumiem — zeķes, cimdi, cepures, šalles u.c. «Būt iekštelpās, protams, ir labāk, tikai cilvēki varēja vairāk nākt,» bilst Daiga.
Talsiniece Ilze Roščenkova tirgoties ar dažādiem adījumiem Talsu tirgū uzsāka tikai pirms divām nedēļām. Šādu lēmumu viņa pieņēma, jo mūžībā devās dzīvesbiedrs, tāpēc sapratusi, ka vajag rast gan papildu aktivitātes, gan līdzekļus.
Sastopam pārdevēju Mariku Damškalni, kura piedāvā «Talsu piensaimnieka» produkciju, kas visiem labi zināma. Pērn ziemā tirgošanās notika moduļu mājiņā, kas atradās autostāvlaukumā. Esot uzstādījuši nelielu sildītāju un laiduši iekšā cilvēkus pa vienam. «Kaut kā jau pārziemojām, nebija tik traki. Šeit, protams, ir daudz labāk, nevar pat salīdzināt. Nav konkrētu produktu, kas būtu ejošāki nekā citi, viss ir pieprasīts,» teic Marika.
No 28. novembra vakara tirgū apskatāma Talsu fotokluba dalībnieku izstāde «Talsu tirgus laiku lokos». Tā ļauj ielūkoties tirgus ainās, sākot no 1988. gada, sekot līdzi ēkas pārbūves procesam 2022. gadā un nedaudz nojaust covid laika tirgošanās izaicinājumus.
Joprojām ir tirgotāji, kuri savu preci piedāvā arī ārā. Piemēram, kartupeļu tirgotājs teic, ka tā viņam gluži vienkārši ir ērtāk, jo izkraut un sanest iekštelpās smagos apjomus būtu fiziski grūti. Vieglāk ir piebraukt ar auto un turpat arī nobāzēties.
#SIF_MAF2023