Balvas saņem labākie no labākajiem kultūrā un sportā

Balvas saņem labākie no labākajiem kultūrā un sportā

18 nominācijās labākie Talsu novada pašvaldībai bija jāizvēlas no 52 pieteikumiem. Tie ir cilvēki, kas kultūrā un sportā rada īstu “īssavienojumu”, tāpēc tieši tā arī tika nosaukta apbalvošanas ceremonija.

Šī bija pirmā Talsu novada pašvaldības kultūras un sporta apbalvojumu pasniegšana apvienotajā novadā. Kā pirmais balvu saņēma Entuziasts sportā” — Mērsraga pagasta sporta organizators Ivars Indruškevičs —, kurš jokoja, ka nākamgad cer uz skatuves atgriezties kā Labākais sporta skolotājs. Tikmēr šogad šajā nominācijā kā labākā apbalvota Dundagas vidusskolas sporta skolotāja Una Sila, kura, saņemot balvu, sacīja, ka mīl gan darbu, ko dara, gan audzēkņus un kolektīvu. “Un vispār es arī dzīvoju Sporta ielā, tāpēc viss nonācis tik tālu,” sacīja U. Sila. Par “Cerību sportā” atzīts labākais Latvijas biatlonists Starptautiskajā biatlona federācijas reitingā Renārs Birkentāls, kuru raksturo aizrautība, cīņasspars, jaunības maksimālisms un neatlaidība. Uz skatuves, lai saņemtu balvu, gan kāpa Renāra mamma, kura atzina, ka sportista ikdiena ir skarba, un jāatsakās no tādiem patīkamiem brīžiem kā balvas pasniegšana. Apbalvojumu nominācijā “Labākais sportists tehniskajos sporta veidos” saņēma Latvijas minirallija 2021. gada čempioni 2000 klasē Sandis Laukšteins un Ingars Smaižis.

Kā sacīja rakstnieks Andris Kalnozols, kad uz skatuves uzkāpa „Labākā komanda” — florbolisti „Talsu NSS/Krauzers” — tie nebija vienkārši pilsoņi. Tā bija banda! Arī konkursa pieteikumā komanda tika raksturota kā vienota ģimene — viens par visiem, visi par vienu. /Foto: Terēze Matisone/

Kad uz skatuves tika aicināta labākā komanda, šķita, ka burtiski piecēlās puse no zāles. Par labākajiem atzīti pagājušās sezonas “ELVI” florbola līgas vicečempioni “Talsu NSS/Krauzers”, kas saņemt balvu līdzi paņēma visus, kas komandai dod kādu ieguldījumu. Bet viņu līderis Artis Raitums ieguva balvu kā Labākais treneris. Labākās sportistes gods šoreiz futbolistei Asnātei Lindermanei. Bet par Labāko sportistu atzīts smaiļotājs Roberts Akmens, kurš šoreiz no skatuves vārdos bija lakonisks, jo viņam bija grūti valdīt emocijas, saņemot balvu no sava pirmā trenera Zigurda Zujeva. Arī pats treneris mājup devās ar balvu, jo Talsu novads viņam sacīja paldies par Mūža ieguldījumu sportā.

Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone pasniedz balvu par Mūža ieguldījumu rakstniecei Dzintrai Žuravskai. /Foto: Terēze Matisone/

Savukārt kultūrā balvu par Mūža ieguldījumu saņēma rakstniece Dzintra Žuravska. Rojeniecei pašai grūti noticēt, ka dienasgaismu ieraudzījušas tik daudz viņas grāmatu, bet vienmēr viņas sirds piesieta pēdējam darbam. Šobrīd top 49. grāmata. Apbalvojumu “Gada bibliotekārs” šoreiz saņēma “Mazpilsētas stāstnīcu” idejas autore un Talsu Galvenās bibliotēkas darbiniece Lita Zandberga. “Sajūta ir brīnišķīga, jo beidzot novadpētniecības darbs ir nesis novērtējumu. Šī balva palīdz arī saprast to, ka mēs esam nepieciešami sabiedrībai un ka sabiedrība mūs novērtē,” sacīja L. Zandberga. Par Gada muzeja darbinieku atzīta Rojas Jūras un zvejniecības muzeja vadītāja Inese Indriksone, kura cer, ka balva ļaus muzejam piesaistīt jaunus apmeklētājus un interesentus. Pērn par vienu no Talsu novada pērlēm kļuva Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs, kurš nu atzīts par Gada notikumu kultūrā. Saņemot balvu, centra vadītāja sacīja, ka, viņasprāt, balvu šobrīd centrs saņēmis avansā.

Gada „spridzeklis” Grēta Grantiņa ir priecīga, ka Talsi ar viņu bija kopā gan tad, kad viņa tikai sāka pirmos soļus mūzikā, gan arī šobrīd, kad Grēta jau gūst panākumus. / Foto: Terēze Matisone/

Tam, ka kultūras cilvēki patiešām rada īssavienojumu, pierādījums ir “Gada kultūras lepnums” — Grēta Grantiņa jeb meitene no Ģibuļu pagasta, kura pērn mūzikas pasaulē radīja īstu sprādzienu. “Vēl lielāks prieks par to, ka Talsi bija ar mani, kad es sāku censties, un Talsi vēl aizvien ir ar mani, kad man jau sāk sanākt! Mīļš paldies!” emocionāli sacīja Grēta. Bet kā punktu uz “i” pasākumam lika rakstnieka, romāna “Kalendārs mani sauc” autora Andra Kalnozola runa pēc kļūšanas par Gada kultūras cilvēku: “Šai pilsētai un šai vietai ir spēks — es to redzu. “Attālināti”, “attālinātība” — šie vārdi pandēmijas ēnā jums droši vien jau sen ir apnikuši. Bet es ieteiktu mazliet pamainīt rakursu un sākt paskatīties no gaišās puses. Pandēmija ir ļāvusi manā pilsētā atgriezties maniem draugiem no ārzemēm, no Rīgas. Palēnām te atgriežas tie paši, kas pirms 20 gadiem nevarēja vien sagaidīt, lai tiktu prom. Viņi atgriežas, jo mums ir ko teikt un mums ir ko darīt. Jo mums ir sapnis par savu pilsētu. Un, ja mēs tagad paskatāmies kartē, sevišķi pēc novadu reformas, mēs redzam, ka mēs esam augšgalā. Un ne jau katrs viens, bet kopā. Jūs redzējāt, ka uz skatuves, kad nosauca Talsu florbola komandu, uznāca nevis kaut kādi pilsoņi, bet uznāca banda! Jo mēs esam banda. Kopā — talsenieki! Un diezgan droši jau varam sākt sevi saukt par Kurzemes spici!”

Gada populārāko pasākumu pērn noorganizējuši entuziasti disku golfā. Šogad Jurijs Siņkevičs (pirmais no labās) un Kristaps Kiršentāls mērķē vēl augstāk, un jūnijā organizēs Eiropas līmeņa sacensības. /Foto: Terēze Matisone/

Par gada labākajiem pasākumiem pērn tika atzīti pirmie pūtēju orķestra svētki “Jūra krāc un taures pūš” Rojā un Latvijas čempionāts disku golfā, kuri, starp citu, šogad jau mērķē augstāk un jūnijā Talsu novadā organizēs Eiropas līmeņa sacensības.