Bērni prāto gudri un sacenšas dambretes turnīrā

Bērni prāto gudri un sacenšas dambretes turnīrā

Bērni ir talantīgi ne tikai mūzikā, mākslā, sportā, bet arī prāta spēlēs – tieši to grib akcentēt Talsu pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis”. Viņi ne tikai paši mīl spēlēt dambreti un regulāri asina prātu savā starpā, bet arī ciemos aicina citus novada bērnus. Šoreiz dambretes turnīrā veiksmīgākais izrādījās mērsradznieks.

Šobrīd nu jau savu pēdējo cīņu sāk 12 labākie Talsu novada pirmsskolas izglītības iestāžu dambretisti. Tā ir Talsu bērnudārza “Sprīdītis” izlolota ideja. Mazie te prāto gudri gan savā starpā, gan jau ceturto gadu ciemos aicina arī citus. Tālākie viesi šoreiz no Mērsraga un Dundagas. “Latvieši ir gan dziedātāji, gan dejotāji, bet latvieši ir arī ārkārtīgi gudri, prātīgi un arī prātot spējīgi cilvēki,” teic Talsu PII “Sprīdītis” vadītāja Ilze Solovjova.

Dekorācijās dambretes turnīra noskaņa atstrādāta līdz niansēm, pieaugušie pārģērbušies par dambretes kauliņiem, un brīžos, kad bērni spēli pabeiguši, arī baltas papīra lapas iegūst melni baltas krāsas. “Tiesnesēm bija jāiziet ārkārtīgi liela pārbaude, jo mūsu godalgotā tiesnese ir Daiga Vizbele, kura ir arī šīs idejas autore. Visiem bija jāspēlē ar Daigu, lai kļūtu par tiesnesi. Es nepiedalījos, jo man būtu bijis kauns – nu, grūti man iet ar dambreti,” smaidot stāsta Ilze Solovjova.

Tikmēr bērniem gan šķiet grūtības spēle nesagādā. “Paralēli tiesāšanai arī pastaigāju, paskatījos spēles – tiešām bērniem ļoti labi sanāca. Var redzēt, ka ir darbs ieguldīts. Nezinu, vai tas vecāku nopelns vai audzinātāju, bet tiešām darbiņš ir ieguldīts, un sanāk labi,” tā galvenais tiesnesis Uldis Priekulis.

Šoreiz arī filmas cienīga drāma ar negaidītu scenāriju – otrajā vietā ierindojas pat pieci spēlētāji, tāpēc dažiem jāturpina spēle. Bērni stāsta, ka spēlēt viņiem iemācījuši vecāki un arī audzinātājas. “Man mazliet bija grūti. Bet tagad jau es tēti varētu uzvarēt. Un man jau ir garlaicīgi ar viņu spēlēt visu laiku uzvarot,” saka Mērsraga PII “Dārta” audzēknis Braiens. “Manam tētim ir bail ar mani spēlēt,” atklāj Talsu PII “Sprīdītis” audzēkņi Kristofers un Laima.

Dambrete ir ne tikai izklaide, bet arī bērniem attīsta domāšanu un lēmumu pieņemšanu. “Un tieši lēmumu pieņemšanu ātri, reizēm pat zemapziņā, bet to visu veido, protams, treniņš, talants. Bieži šie lēmumi spēlēs un arī dzīvē tiek pieņemti tieši zemapziņā, un zemapziņu var uztrenēt, atkārtojot dažādas situācijas atkal un atkal,” teic Uldis Priekulis.

Šoreiz uzvarēja Braiens no Mērsraga, kurš atzīst, ka katrā brīvā brīdī dambreti trenē arī telefonā. No paša “Sprīdīša” piedalījās divi dalībnieki, un abiem arī izdevās iegūt godalgotas vietas. “Man šodien ir arī dambretes zeķes kājās. Tas man palīdzēja šodien 2.vietu iegūt. Bet es viņas uzvilku speciāli, man mamma iedeva,” atklāj Kristofers.

Par saviem audzēkņiem priecājās arī audzinātājas, kuras var pat būt lepnas dambretes cīņā piekāpties saviem gudriniekiem. Un arī prātniekiem veltītā kūka šoreiz, protams, dambretes tematikā.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.