2023. gada februārī tika slēgts Sabiles Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) postenis. Sabilnieki ar šo lēmumu nebija mierā, tāpēc izveidoja Sabiles Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību (BUB). Vēl pērnā gada jūlijā rakstījām par pašvaldības Jaunpagasta ugunsdzēsēju formējumu (PUF), taču 2024. gada izskaņā tas diemžēl likvidēts.
Vairākās Latvijas pašvaldībās ir ugunsdzēsības formējumi, piemēram — Dienvidkurzemes novadā, Inčukalnā, Jaunpilī, Valmierā utt. Tie no brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībām atšķiras ar to, ka formējumus izveido un ir atbildīga pašvaldība, kā arī atbalsta ar savu finansējumu, taču brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības darbojas uz ziedojumu bāzes.
«Visā Latvijā darbojas vairāk nekā 70 brīvprātīgo un pašvaldību ugunsdzēsēju organizāciju, kuras VUGD ikdienā iesaista un turpinās iesaistīt ugunsgrēku dzēšanas darbos,» stāsta VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Kurzemes reģionā Anete Strazdiņa. «Kurzemē kopumā ir 22 ugunsdzēsības formējumi (16 brīvprātīgie un seši pašvaldību), bet Talsu novadā ir divi pašvaldības ugunsdzēsības formējumi — Rojā un Mērsragā, kā arī Sabilē darbojas brīvprātīgie ugunsdzēsēji.
«Mums pateica, ka šāds formējums vairs nav nepieciešams, jo pašvaldība vairs nevarēja finansēt biedrību,» skaidro bijušā Jaunpagasta PUF vadītājs Uldis Polis.
Sarežģītais ceļš, lai pasargātu savu pilsētu vai ciemu
Gan pašvaldības formējumam, gan brīvprātīgo biedrībām ir savi plusi un mīnusi, viens no lielākajiem mīnusiem — abu grupējumu nākotne nav apsolīta. «Tad, kad mēs darbojāmies, nebija nekādu problēmu,» teic nu jau bijušā Jaunpagasta PUF vadītājs Uldis Polis. «Mūs atbalstīja, pašvaldība piešķīra finansējumu, lai varam izbraukt uz izsaukumiem, tāpat arī izmaksāja atalgojumu par stundām, ko pavadījām izsaukumos. Taču tad mums pateica, ka šāds formējums vairs nav nepieciešams, jo pašvaldība vairs nevarēja finansēt biedrību.»
Jaunpagasta PUF martā svinētu 50 gadu jubileju, un šo gadu laikā nācies piedzīvot daudz. «Esam braukuši gan uz avārijām, gan ugunsgrēkiem, piedalījāmies arī meža ugunsgrēku dzēšanā,» dalās Uldis Polis. «Mums pluss bija tas, ka trīs ugunsdzēsēji glābēji bija no vienas ģimenes, tāpat arī kaimiņos bija trīs brīvprātīgie glābēji, tāpēc mēs vienmēr varējām izbraukt pietiekamā skaitā.»
Nozīmīgs atbalsts VUGD
VUGD uzsver, ka PUF un BUB ir nozīmīgs atbalsts valsts dienestiem. «Esam atvērti sadarbībai,» tā A. Strazdiņa. «Protams, jo aktīvāks ugunsdzēsības formējums, jo vairāk ar šo organizāciju ir iespējams rēķināties — ka tā atsauksies un dosies uz izsaukumu. VUGD pieredzē ir arī gadījumi, kad organizācija ir VUGD resursu izsūtīšanas sarakstā, bet vairākkārt nevar izbraukt uz notikumu dažādu iemeslu dēļ.
Brīvprātīgo, pašvaldības un citu iestāžu ugunsdzēsēju kustība vērtējama pozitīvi, jo nereti vietās, kur nav tuvumā VUGD struktūrvienību, tieši šie vietējie ugunsdzēsēji var ierasties notikumos pirmie un uzsākt cilvēku glābšanu vai ugunsgrēka dzēšanu. Tāpat brīvprātīgie var palīdzēt notikumos, pievedot ūdeni utt. Pieredze rāda, ka tas var atvieglot VUGD darbu arī gadījumos, ja notikums nav ārkārtējs — piemēram, pār ceļu nolūzis koks un vajadzīgs atbrīvot brauktuvi.»
Sabiles BUB darbojas nepilnu gadu. Līdz šim brīvprātīgie ir aizvadījuši vairākas mācības un piedalījušies izsaukumos. «Likums šobrīd nenosaka brīvprātīgo, pašvaldības un citu iestāžu ugunsdzēsēju mācību organizēšanu un apmācību un kārtību. Tomēr ir organizācijas, kas apmācību īsteno, pieaicinot VUGD speciālistus,» teic A. Strazdiņa.
Izveidot brīvprātīgo biedrību ir sarežģīti
Vaicājot Jaunpagasta PUF vadītājam, vai ir cerība, ka kādreiz bijušie glābēji varētu izveidot neatkarīgu brīvprātīgo biedrību, Uldis Polis atbild, ka viņš pagaidām šādu iespēju neapsver: «Neesmu vairs jaunības gados. Iespējams, jaunieši varētu veidot šādu biedrību, bet tas jāprasa viņiem. Mums bija ļoti labas attiecības ar apkārtējiem iedzīvotājiem, viņi mūs vienmēr gaidīja un zvanīja, ja kaut kas bija atgadījies, bet es šaubos, ka pēc šādas attieksmes, ka neesam pašvaldībai vairs vajadzīgi, kāds to vairs gribēs uzņemties. Tāpat mēs arī sazināmies ar Sabiles BUB un redzam, ko tas nozīmē — iegūt brīvprātīgo statusu un visu pārējo. Mūsu formējums ir likvidēts. Tad ir jātaisa atkal jauna biedrība, nepieciešamas dažādas atļaujas utt. Tas ir sarežģīts ceļš, un man tam vairāk nav spēka. Redzot, kā sabilnieki cīnījās par garāžām, par mašīnu… Tur ir daudz, daudz darba.»
Tāpat VUGD aicina atcerēties, ka drošību apdzīvotā teritorijā negarantē tas, ka blakus atrodas ugunsdzēsēju depo: «Drošību veido katra cilvēka apdomīga un droša rīcība, kā arī rūpes par sava mājokļa ugunsdrošības stāvokļa paaugstināšanu, ierīkojot dūmu detektoru, regulāri iztīrot dūmvadus un veicot citus nepieciešamos ugunsdrošības preventīvos pasākumus. Ne mazāk svarīgas ir katras pašvaldības rūpes par ugunsdrošību, tajā skaitā — infrastruktūru un atbilstošām ūdens ņemšanas vietām.»
/Raksta galvenajā attēlā — Sabiles BUB grupējums./
#SIF_MAF2024