Jaunais mācību gads jau klāt, kad vecāki gādājuši ne tikai mācībām nepieciešamās preces, bet tērējuši arī apģērba iegādē un citām lietām, tāpēc uzrunājām kādus vecākus, kuri vaļsirdīgi varēja līdzdalīt savus izdevumus.
Trīs bērnu mamma Agrita no Talsu novada pastāsta, ka jau dažus gadus neiespringst šajā pirkšanas jautājumā, pieejot visam ar vēsu prātu. «Kādēļ katru gadu jāpērk jauna soma, ja iepriekšējā gadā iegādātā ir laba? Man tas liekas smieklīgi, bet ir vecāki, kuriem obligāti visu vajag jaunu, jo viņi seko sevis izdomātiem modes reitingiem. Ja nav, kur likt finanses, lai jau pērk, bet man tas nešķiet gudri. Es iegādājos bērniem labus apavus, kas laikam prasa vislielākos ieguldījumus. Apaviem mums šomēnes aizgāja apmēram 500 eiro. Katram skolēnam vajadzēja labas botas iešanai uz skolu, maiņas apavi un arī sportam kaut kas ērts. Un es izmantoju atlaižu laiku. Kad nāks ziema, tad būs jauni tēriņi, jo pērnie apavi diviem bērniem būs palikuši par mazu. Gribu savām atvasēm nodrošināt ērtu pārvietošanos. Agrāk pirku parastus un nedārgus apavus tepat vietējos veikalos, bet viens no bērniem vienmēr sūdzējās, ka viņam sāp kājas. Un tik tiešām — viņam no tādām botām deformējās pēdas. Kad painteresējos, sapratu, ka apavi ir īpaši jāpiemeklē un nepieciešama laba kvalitāte.
Un, jā, es vienmēr pirms skolas sākuma iekrāju laicīgi finanses, jo ar mazpilsētas algām neko dižu uz sitiena nopirkt nevarētu.
Skolas lietām izdošanas bija salīdzinoši minimālas. Kopā apmēram 30 eiro par kancelejas precēm. Ja būtu jāpērk jaunas skolas somas, tad, protams, būtu lielāki tēriņi. Meitai šodien ome nopirka sporta somu par 45 eiro. Un vēl, protams, man sanāca tēriņi apģērba iegādē. Atļauju bērniem pasūtīt no interneta veikaliem to, kas viņiem pašiem patīk, bet pati vienkārši samaksāju par sūtījumu. Un kopā viņi bija iepirkušies par apmēram 350 eiro, jo daudz kas labs bija palicis no pagājušā mācību gada. Es nemāku teikt, vai tas viss ir daudz vai maz. Man svarīgi, ka bērniem ir tas, kas viņiem patīk, un uzticos saviem pusaudžiem viņu izvēlēs. Un, jā, es vienmēr pirms skolas sākuma iekrāju laicīgi finanses, jo ar mazpilsētas algām neko dižu uz sitiena nopirkt nevarētu. Un tad arī nav jāteic, ka kaut kas, ko bērns gribētu, tomēr nesanāk. Manuprāt, tā ir lieliska gudrība, kas atnes prieku,» līdzdala Agrita.
Savukārt divu skolēnu mamma Beāte atklāj, ka skolēnu sagatavošana jaunajam mācību gadam viņai izmaksājusi 560 eiro. 500 eiro iztērējusi par apģērbu un apaviem, bet 60 eiro — par skolas lietām. Beāte šim nolūkam finanses vienmēr iekrāj, saprotot, ka tēriņi nebūs mazi. Skolēnu apģērbu šī mamma iegādājusies internetā, kas, viņasprāt, mūsdienās ir laba alternatīva ilgam laika patēriņam klātienes veikalos.
Daudzbērnu mamma Vija no Talsiem līdzdala, ka ģimenes jaunākie bērni mācīsies mājmācībā. Jaunākā no ģimenes atvasēm mājmācībā uzsāks 1. klasi. Abi šie bērni mācīsies mūzikas skolā, bet jaunākais — arī mākslas skolā.
Mājās taču neviens neskatās, vai zīmuļi ir vienāda garuma un šogad jauni. Skolā bieži cits citu vērtē pēc apģērba un tā, kas kuram somā.
«Runājot par mājmācību, liels pluss ir tas, ka nav tik lieli tēriņi, uzsākot jauno mācību gadu. Nav nepieciešamības pēc jauniem sporta apaviem, tērpiem, penāļiem, somām un citām lietām. Mājās bērns var mācīties savās mīļākajās treniņbiksēs vai pat pidžamā. Bērni mājmācībā lieto tās pašas krāsas, flomāsterus un arī zīmuļus, kas nopirkti jau iepriekš, jo jaunus vecāki iegādājas, kad vecie ir beigušies. Mājās taču neviens neskatās, vai zīmuļi ir vienāda garuma un šogad jauni. Skolā bieži cits citu vērtē pēc apģērba un tā, kas kuram somā. Mājās šādā ziņā ir daudz vieglāk. Bet trīs mūsu vecākie bērni mācās skolā. Lielākie izdevumi ir kladēs, burtnīcās, apavos un sporta tērpos, bet precīzas summas, kas iztērētas, man grūti pateikt. Pirku materiālus mākslas skolai, klades un citas lietas, par ko varbūt samaksāju 70 eiro. Vecākā meita arī šovasar pati sapelnīja naudu, aizbraucot pastrādāt uz ārzemēm, tāpēc pati daudz ko sapirka. Es praktiski bērniem arī mācu, ka ir mācību priekšmeti, kur nevajag katru gadu jaunas klades, bet var turpināt iepriekšējā gada iesāktajās,» pieredzē dalās mamma Vija.
Zinātniskais kalkulators vien maksā padsmit eiro (smejas), bet bez tā nevar.
Savukārt daudzbērnu mamma Laura pastāsta, ka tad, kad ģimenē ir savi bērni un vēl audžubērni, kopā sanākot pat septiņu bērnu pulciņam, viņa ir iemācījusies dzīvot un saimniekot gudri un ekonomiski: «Rēķini jau, kā gribi, pāris simti jau sanāk tāpat, lai palaistu bērnus jaunā mācību gada skolas un bērnudārza gaitās. Mēs iepērkamies internetā un skatāmies dažādas atlaides, un tad viss sanāk, protams, lētāk. Bet, ja skolā, piemēram, vajag konkrēta izmēra un ne citādākas klades, kas izmaksā trīs vai pat piecas reizes dārgāk, tur jau neko nevar izdarīt. Vecākajai meitai skolai kladēm aizgāja 20 eiro. Zinātniskais kalkulators vien maksā padsmit eiro (smejas), bet bez tā nevar. Esmu iemācījusies atrast labas lietas par cenām, kas nesniedzas debesīs. Un pērku visu pamazām, jo uzreiz tos simtus atlikt nevarētu. Ja ņem lielos vilcienos, tad, protams, iepērkoties gudri un zinot, kur ko var atrast, uz skolēnu bez lielas drēbju pirkšanas 100 eiro sanāk. Bet jāatceras, ka vajag apavi sportam, maiņas apavi. Mēs tos pērkam divos interneta veikalos, kur vasaras preču izpārdošanā var atrast maiņas apavus par draudzīgām cenām.»
#SIF_MAF2024