Darbs, kas prasa rūpību, pacietību un radošumu

Darbs, kas prasa rūpību, pacietību un radošumu

Svētku laikā īpašu popularitāti gūst ar lāzergriešanas tehnoloģiju izgatavoti dizaina elementi, ko cilvēki nereti draugiem, kaimiņiem un ģimenes locekļiem izvēlas pasniegt dāvanā. Koka darinājumi ceļu uz dažādām Latvijas vietām mēro arī no Dižstendes, kur, noslēdzot darba gaitas, šai jomai sācis pievērsties Ivars Grunte.

Iepriekš Ivars ilgus gadus nostrādājis Latvijas Pastā. Aizejot pensijā, viņam radusies vēlme brīvo laiku aizpildīt lietderīgi, radot ko paša un citu priekam. Sākumā lāzergriešanas iekārta bijusi izmēros krietni mazāka, bet, pieaugot interesei un pieprasījumam, Ivars sapratis, ka nepieciešams šai lietai pieiet nopietnāk. Viņš atzīst, ka agrāk par šāda veida iekārtām varēja tikai sapņot.

«No sākuma varēja izgriezt tikai 20 centimetrus lielu gabalu, bet nu iespējas ir daudz plašākas. Mana darbnīca ir garāžā. Apguvu visu pašmācības ceļā un tagad jau varu pamācīt citus,»

atzīst dižstendnieks. Pēc materiāliem, kas speciāli paredzēti lāzergriešanai, viņš dodas uz Rīgu — pamatā biezums sasniedz trīs milimetrus, bet dažkārt tas ir arī lielāks.

«Mana darbnīca ir garāžā. Apguvu visu pašmācības ceļā un tagad jau varu pamācīt citus,» atzīst Ivars Grunte. /Foto: Edgars Lācis/

Lai gan konkurence nav maza, viņam izdevies atrast arī ko specifisku — 2022. gadā vairāk nekā 100 cilvēku pasūtījuši regulējamu zeķes šablonu, kur iestrādāts adāmadatu izmēru noteicējs, krietni atvieglojot darbu rokdarbniecēm. Cieņā ir arī personalizēti dizaina elementi — eglītes rotājumi, mazuļu mēneša kartītes, kas izmantojamas, gan atzīmējot mēnešu jubilejas jaundzimušajam, gan mazuļa gaidībās svinot grūtniecības mēnešus, koka vārdi ar piekariņiem, kas atgādina par īpašo dienu ģimenē, un citi personalizēti dekori. Sekot līdzi tam, kas tepat Dižstendē tiek radīts, iespējams sociālo tīklu facebook un instagram lapā «DecoBode».

Ar lāzergriešanas tehnoloģiju izgatavotajam piemīt gan estētiska vērtība, gan funkcionalitāte. Lai prieks pašam un mazbērniem, Ivars darina arī konstruktorus, puzles un dažādas rotaļlietas. Svētku laikā daļa dāvanu aizceļo pie draugiem, bet ir pasūtījumi, kas veikti arī ārpus valsts robežām. Pirms neilga laika zeķu šabloni mērojuši ceļu uz Lielbritāniju un Austriju.

Izrādot darbnīcu, dižstendnieks teic, ka agrāk par šāda veida iekārtām varēja tikai sapņot. /Foto: Edgars Lācis/

«Mēģinājām atrast savu nišu,

bet cilvēku vēlmes ir atšķirīgas. Ļoti aktīvi cilvēki ir Ziemassvētku un Lieldienu laikā. Ir bijis tā, ka dabūju strādāt līdz vēlai naktij. Ir arī reizes, kad pasūtījums jāīsteno steidzami. Idejas smeļos internetā, tur gatavos failus var dabūt, bet pašam tas viss jāizgatavo un jāsaliek. Citreiz gribas saprast, vai es kaut ko varu uztaisīt, pašam sevi izaicināt. Jauniešiem visu vajag gatavu uzreiz, bet mēs, padomju laika bērni, paši visu cenšamies izgatavot un saremontēt. Tas ir interesantāk,» uzskata Ivars.

Lai sekotu līdzi tam, kas notiek tuvākajā apkaimē, viņš jau no 1989. gada krāj «Talsu Vēstis» un rūpīgi seko līdzi avīzes izdošanas numuriem. «Agrāk pasūtīju gan «Dienu», gan «Lauku avīzi», bet tagad visu var redzēt internetā. «Talsu Vēstis» ir specifiskas ar rakstiem un notikumiem, kas notiek pie mums un neparādās nekur citur. Vislabāk man patīk «Mūsu viesis», kur cilvēki dalās ar savu dzīves pieredzi, un specifiskie notikumi Rojā, Dundagā un citās attālākās novada vietās, jo pats uz turieni neaizbraukšu. «Talsu Vēstīs» tas viss parādās,» prieku pauž dižstendnieks.

#SIF_MAF2023