Elektriskās zobu birstes bērniem – kā izvēlēties?

Pareizas zobu birstes izvēle ir īpaši svarīga, kad runa ir par bērnu zobu kopšanu. Nav noslēpums, ka tieši bērnībā tiek likti pamati turpmākai zobu veselībai. Ja regulāri vedat savu atvasi pie stomatologa, noteikti jau saņēmāt ieteikumu iegādāties tieši elektrisko zobu birsti. Šī rekomendācija nav no „zila gaisa” ņemta.

Jau pierādīts, ka ar elektrisko birsti ikdienā zobi tiek iztīrīti daudz rūpīgāk. Līdzīgu rezultātu var panākt arī ar parasto manuālo birsti, taču tas aizņems krietni vairāk laika. Aplikumu, kuru var iztīrīt ar elektrisko birsti 2-3 minūšu laikā, ar parasto jātīra ne mazāk par 10 minūtēm. Vai bērniem ir tāda pacietība? Diez vai pat pieaugušajiem būtu! Turklāt bērni bieži piemirst par pareizo tīrīšanas tehniku, kas ir īpaši svarīga, lietojot parasto birsti. Elektrisko zobu birsti tādā ziņā lietot daudz vienkāršāk. Ideālai tīrīšanas tehnikai nav tik būtiskas nozīmes. Ierīce lielā ātrumā paveic ap 7-10 tūkstošiem vibrējoši-rotējošo kustību minūtē, burtiski „noslaukot” aplikumu no zobu virsmas un „izstumjot” ēdiena paliekas no starpzobu spraugām. Efekts un sajūtas pēc kārtējās higiēnas procedūras pielīdzināmi profesionālās tīrīšanas rezultātam.

Ja esat nobriedis iegādāties savam bērnam elektrisko zobu birsti, varat nešaubīties, ka pašreizējie ieguldījumi palīdzēs viņam nākotnē retāk apmeklēt stomatologu un lepoties ar koptu, pievilcīgu smaidu. Mēs pastāstīsim, ko vajadzētu ņemt vērā izvēles procesā, jo piedāvājamais ierīču sortiments ir liels!

Ņemam vērā bērna vecumu

Pieradināt bērnu pie elektriskās birstes ārsti iesaka kopš 3 gadu vecuma. Ātrāk nevajadzētu, jo bērns var sabīties no ierīces dūcošām skaņām un vēlāk baidīties to lietot. Ap 3 gadiem bērni jau ir atvērtāki visam jaunam un neparastajam un bieži izrāda iniciatīvu („es pats”).

Izvēloties konkrēto modeli, ņemiet vērā ražotāja norādi, kādam vecuma diapazonam konkrētā ierīce ir paredzēta. Tad tās īpatnības visprecīzāk atbildīs jaunā lietotāja fizioloģijai.

3-5 gadu jauniem mazuļiem domātās elektrobirstes ir viskompaktākās, vieglākās, ar apaļu galviņu un ļoti mīkstiem sariem (marķējums – extra soft), kas paredzēti piena zobu saudzīgai kopšanai. Vislabāk, ja sari ir dažāda garuma un virzīti viens uz otru – papildus tīrīšanai tie pamasēs smaganas. Lai rīks neslīdētu no rokām, izvēlieties birsti ar gumijotu rokturi.

Birstes bērniem vecumā no 5 līdz 10 gadiem parasti ir lielākas, ar apaļu vai ovālu galviņu. Pievērsiet uzmanību galviņas platumam. Ideāli, ja tas atbilst 2-3 bērna zobu platumam. Atkarībā no zobu struktūras, sarus var izvēlēties mīkstos (soft), īpaši mīkstos (ekstra soft) vai vidēji cietus (medium). Ja nav pārliecības par šo momentu, labāk konsultēties ar zobārstu.

Pusaudžiem jau var iegādāties elektrobirsti no pieaugušajiem paredzētās kolekcijas. Ja zobi nav jūtīgi, dodiet priekšroku uzgaļiem ar vidēji cietiem sariem (medium).

Novērtējam ierīces funkcijas

Piena zobu emalja ir daudz jūtīgāka, tāpēc bērnu birstes strādā saudzīgākā ātrumā, salīdzinot ar ierīcēm pieaugušajiem. Tīrīšanas režīms var būt viens vai vairāki. Bērni 3-4 gadu vecumā mēdz aizrauties ar pārmērīgu spiešanu uz zobiem, tāpēc viņiem labāk izvēlēties birsti ar 1 režīmu. Tas paredzēts tikai delikātai tīrīšanai. Vecākiem bērniem racionālāk būtu iegādāties ierīci ar 2-3 darbības režīmiem, kas domāti delikātai un standarta tīrīšanai. Bērns pats varēs pielāgot tīrīšanas intensitāti savām izjūtām un pāriet uz delikātu režīmu, ja standarta būs nekomfortabls viņa zobiem vai smaganām.

Daudzi ražotāji papildina birstes ar funkcijām, kas palīdzēs bērnam kontrolēt tīrīšanas procesu. Viena no noderīgākām ir iebūvēts taimeris. Ik pēc 30 sekundēm ierīce vibrēs, norādot, ka šī zona ir iztīrīta un var pāriet pie nākamās. Tas attīstīs veselīgu paradumu nesteigties un veltīt katram mutes laukumiņam pienācīgu uzmanību.

Vēl viena noderīga funkcija ir spiediena sensors. Pārāk liels spiediens uz zobiem nenāk par labu: ierīce nespēj efektīvi pildīt savu pamatuzdevumu, šādi bērns var traumēt smaganas, kā arī birstes uzgalis ātri nolietojas. Sensors signalizēs, ja spiediens būs pārmērīgs.

Motivējam!

Elektriskās zobu birstes iegāde jau pati par sevi ir motivācija bērniem regulāri tīrīt zobus, jo parasti ķipari mīl elektroiekārtas jau no zīdaiņu vecuma. Daudzi ražotāji parūpējušies arī par citām detaļām, kas liks bērniem pievērsties higiēnas procedūrām ar entuziasmu.

Piemēram, atsevišķi ražotāji piedāvā lejupielādēt ar birsti savietojamo mobilo aplikāciju (birstēm ar bluetooth vai wi-fi savienojumu). Aplikācijā gan bērns, gan vecāki varēs pārraudzīt higiēnas procedūru statistiku un vērtējumu: vai zobi iztīrīti 2x dienā, cik minūšu ilga procedūra, vai tika aprūpēts katrs zobiņš u.tml. Tepat varēs atrast arī pareizas tīrīšanas pamācības un jautru muzikālo pavadījumu, kā arī saņemt „medaļu” par rūpīgu zobu kopšanu.

Bērnu interesi izsauc arī ierīces dizains, piem., koša apdruka ar iemīļotajiem multfilmu varoņiem vai arī uzlīmju komplekts, ar kuru personalizēt birstes rokturi.

Nebūt ne mazākā motivācija bērniem, īpaši pirmsskolas vecumā, ir vecāku atbalsts un iesaiste. Tieši vecākiem jāpalīdz apgūt zobu tīrīšanas pamati ar elektroierīci, jāparāda, kā lietot aplikāciju, pārslēgt režīmus utt. Atcerieties, lai cik efektīvas būtu elektriskās birstes, stomatologi uzstāj, ka līdz bērnu 7 gadu vecumam vecākiem jāpārtīra viņu zobi.

Kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību?

Lai elektrobirstes izvēle pilnībā Jūs apmierinātu, apsveriet arī zemāk minētos aspektus.

Ražotājs. Pasaules slavu iemantojušie ražotāji rūpējas par savu reputāciju, piedāvājot augstākās klases produkciju, papildinot to ar noderīgām funkcijām un bērnus motivējošām detaļām. Dodot priekšroku zināma ražotāja ierīcei, nevajadzēs šaubīties par tās drošumu, efektivitāti un ilgmūžību.

Barošanās veids. Elektrobirstes darbojas no baterijām vai uzlādējamā akumulatora. Pirmie modeļi maksā krietni lētāk. Taču padomājiet, vai gribēsiet regulāri mainīt baterijas. Ja dosiet priekšroku akumulatora modelim, pievērsiet uzmanību, cik ilgi konkrētā birste darbojas pēc uzlādes. Termiņi var ievērojami atšķirties: piem., 2-3 dienas vai 2-3 nedēļas.

Brīdinājuma signāli. Dažām ierīcēm ir brīdinājuma indikatori, kas „pasignalizē” lietotājam, kad nepieciešama uzlāde vai arī uzgaļa maiņa.

Cena. Neviens negrib pārmaksāt, ja ir iespēja nopirkt lētāk. Iegādāties kvalitatīvu bērnu elektrisko birsti par izdevīgu cenu Jūs varat interneta veikalā 220.lv. Te atradīsiet gan nedārgus modeļus, kas teicami pilda savu pamatfunkciju, gan arī pasaulslavenu ražotāju (piem., Oral B, Philips Sonicare, Sencor) produktus ar vairākiem ātruma režīmiem, taimeri, spiediena sensoru u.c. noderīgiem un patīkamiem papildinājumiem. Pievilcīgais noformējums, uzlīmju komplekti, iespēja pieslēgties mobilajai aplikācijai rosinās bērnu interesi un palīdzēs jau no mazotnes ieaudzināt veselīgus paradumus!