Līdz 28. jūnijam Talsu tautas namā būs apskatāma fotoizstāde «Piedzimis Piederīgs?». Tā ir fotogrāfa Valtera Poļakova un idejas autora Pētera Martukāna satikšanās ar brīnišķīgiem sava stāsta varoņiem — cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Izstādi papildina arī viņu atziņas par dzīvi un vērtībām, par labo un ļauno. Par dzīves vērtībām izstādē liek aizdomāties arī vairāki Talsu novada īpašie cilvēki.
Raugoties izstādes fotogrāfijās un stāstos, ikviens tiek aicināts padomāt par veselā, «normālā» cilvēka jēdzienu. Vai tiešām mēs esam tik atšķirīgi? Izstādē uzrunā ne tikai spēcīgi portreti, bet arī īss video, kurā stāsta varoņi dalās ar sev svarīgām atziņām, un neliela fotogrāmata, kuru papildina aizkustinošs stāsts par katru no īpašajiem varoņiem. Grāmatas vāku rotā Talsu mākslinieka Modra Sapuna iesāktas gleznas fragments. Tajā viens no zīmētajiem cilvēkiem ir baltā krāsā, kas it kā īpašos cilvēkus salīdzina ar baltajiem zvirbuļiem sabiedrībā. Taču viņi nebūt tādi nav. Arī viņi cer veidot attiecības, mīl savu ģimeni, priecājas par sastādītajiem kartupeļiem un pārdzīvo par pāridarījumiem. Gleznotājs Modris Sapuns ir viens no fotoizstādes varoņiem, un viņa pabeigtā glezna bija skatāma izstādes atklāšanā 4. jūnijā Talsu tautas namā.
Izstādē skatāmi vairāki varoņi no Talsu novada — ārkārtīgi pozitīvā Kristīne, kam prieku sagādā ikdienas darbiņi, Deniss, kurš visiem novēl ģimeni, un Kaspars, kurš uz jautājumu, kas ir laime, atbild — būt kopā!
«Ar mūsu izstādes varoņiem bija viegli strādāt, jo ar viņiem nav barjeras — samākslotības un tēlošanas. Viņi nāk pretī atvērtu sirdi,» atzīst fotogrāfs Valters Poļakovs. «Viņi dzīvi uztver vienkāršāk — vai nu tu viņiem patīc vai nepatīc. Ja pats esi ar izdomu, tad sejā var dabūt ticamību. Viņi ir pieauguši cilvēki kā bērni. Es daudz esmu fotografējis cilvēkus, portretus, un esmu novērojis, ka bērniem jau pēc dažām bildēm parādās dežūr-smaids. Šeit nekā tāda nebija. Mēs gan apzināti nemeklējām tieši smaidus, bet ko dziļāku tajā visā. Un katram no mūsu varoņiem ir savs stāsts.» Tam pievienojas arī Pēteris Martukāns, kurš atklāj, ka ar izstādes varoņiem daudz runājuši, ka šī izstāde ir iespēja viņiem dot balsi. «Pateikt, par ko viņi domā, kādas ir viņu vērtības… Mēs ar šo izstādi vēlamies runāt ne tikai par garīga rakstura traucējumiem, bet vispār par atšķirīgo. Un redzējām, cik daudz viņiem tas nozīmē. Šie īpašie cilvēki redz, vai esi patiess, un viņi augstu novērtē jebkuru, kurš uzklausa. Jo ikdienā diemžēl viņiem daudz šādu cilvēku nav.
Izstāde tapusi projekta «Bērni nepiedzimst ar aizspriedumiem» ietvaros, kurš Latvijā tiek īstenots sadarbībā ar «Glada Hudik» teātra apvienību, Zviedrijas vēstniecību un Zviedrijas institūta finansiālu atbalstu.