«Futbolā nav divu vienādu vārtu guvumu»

«Futbolā nav divu vienādu vārtu guvumu»

Latvijas pieaugušo futbola izlases vārtsardze Asnate Lindermane ir viena no tām sievietēm, kurai vārds «bezbailība» piestāv. Lai arī cik daudz reižu ir nācies dabūt ar bumbu pa seju vai ielidot vārtu stabā, viņa savas komandas vārtus turpina aizstāvēt. Šobrīd Asnate apņēmīgi iet uz priekšu, cīnoties par vietu pamatsastāvā.

Savu karjeru 12 gadu vecumā Asnate uzsāka Talsu novada sporta skolas sieviešu 1. līgas komandā. Līdz brīdim, kad treneris Aivars Eņģelis viņu ievēroja un uzaicināja uz pirmo futbola treniņu, Asnate spēlēja basketbolu. Futbols viņas dzīvē sāka ieņemt nozīmīgu lomu jau kopš pirmā treniņa. Visvairāk šajā sporta veidā viņu aizrauj tas, ka situācijas neatkārtojas, — futbolā nekad nav divu vienādu vārtu guvumu un katrs treniņš ar kaut ko atšķiras.

«Laiks Talsu komandā bija īpašs»

Vārtsarga pozīciju pēc trenera lūguma viņa ieņēma jau pašā sākumā. U—13 vecuma grupā Asnate spēlēja arī kā uzbrucēja, bet nepagāja ilgs laiks, līdz viņa atgriezās pozīcijā, kur jūtas vislabāk. Vēlākajos gados ceļš viņu aizveda uz Liepājas sieviešu Virslīgu, un nu jau Asnate aizvada otro sezonu SFK «Rīga» sieviešu Virslīgas komandā (agrāk — Rīgas Futbola skola). Sportiste atzīst, ka laiks Talsu komandā bija īpašs un atmiņas par pirmo komandu ir vissiltākās.

«Tas bija pats, pats sākums. Mums bija daudz panākumu zāles futbolā, un arī ārā izcīnījām spilgtas un negaidītas uzvaras. Tas bija laiks, kad sāku mācīties no kļūdām un mācīt jaunās meitenes.

Kad ar Liepājas komandu ieguvām 2. vietu Latvijas kausā un Virslīgas regulārajā sezonā, sapratu, ka vēlos attīstīties un pilnveidoties vēl vairāk. Šobrīd komandā SFK «Rīga» esmu savā vislabākajā fiziskajā sagatavotībā. Pagājušā gada sezona man pašai pierādīja, ka Latvijas līmenī esmu viena no labākajām vārtsardzēm. Sāku aizdomāties par piedāvājumiem spēlēt ārzemēs…» atklāj Asnate.

Asnate (no kreisās) kopā ar komandas biedreni Annu Krūmiņu. /Publicitātes foto/

«Cenšos domāt tikai par spēli»

Lai uzturētu sevi labā fiziskā formā, Asnate trenējas piecas līdz sešas reizes nedēļā. Pirms treniņiem viņa nododas citām fiziskām aktivitātēm un brīvdienās sniedz palīdzīgu roku lauku mājās. «Pirms iziešanas uz laukuma cenšos domāt tikai par spēli un fokusēties uz saviem pienākumiem. Pirms tam man ir svarīgi paklausīties mūziku, pozitīvi noskaņoties un kvalitatīvi iesildīties — ja iesildīšanās laikā jūtos ne līdz galam gatava, pirms spēles būs lielāks uztraukums.

Pēc vienas veiksmīgi nospēlētas epizodes spēles sākumā satraukums parasti pāriet.

Brīvā laika man ir diezgan maz. Pirms treniņiem strādāju, tad aizeju mājās, pastaigājos ar suni, stundu sanāk atpūsties, un tad jau jābrauc uz treniņu. Pēc treniņa esmu mājās ap 22.00. Kad treniņu nav, atpūšos ar draugiem vai paskatos kādu filmu un, ja sanāk, nedēļas nogalē aizbraucu uz Talsiem. Brīvajā laikā kopā ar draugiem labprāt nodarbojos arī ar citiem sporta veidiem, piemēram, basketbolu vai volejbolu,» ikdienas ritmu raksturo Asnate.

Lai uzturētu sevi labā fiziskā formā, Asnate trenējas piecas līdz sešas reizes nedēļā. /Publicitātes foto/

Nemitīgi gribas vairāk un labāk

Par vienu no galvenajām iezīmēm, kas nepieciešama labam vārtsargam, viņa sauc bezbailību — lai arī cik daudz reižu ir nācies dabūt ar bumbu pa seju vai ielidot vārtu stabā, padoties nedrīkst. «Dažkārt nav viegli, jo kaut kādas bailes paliek. Ja nu atkal dabūšu ar bumbu pa galvu vai spēlētājs ielidos man kājās? Bezbailība, manuprāt, ir pati svarīgākā. Vārtsargam jābūt arī stiprai personībai, jo tikai vārtsargs redz visu laukumu un spēj spēlētājiem pateikt priekšā, ko un kā darīt konkrētajā situācijā.

Ir jāuzņemas atbildība — bieži vien tikai vārtsargs spēj glābt no vārtu zaudējuma, tāpēc jābūt emocionāli noturīgam un pārliecinātam par sevi.

Esmu pieradusi pie šāda dzīvesveida — ir grūti sevi iztēloties ārpus futbola. Visvairāk mani motivē ģimene un panākumi, kurus jau esmu sasniegusi. Nemitīgi gribas vairāk un labāk. Nākotnē es gribētu uzspēlēt futbolu ārzemēs, jo tā ir liela izaugsmes iespēja, kas maina domāšanu un spēles uztveri. Tāpat es vēlētos pārstāvēt Latvijas sieviešu nacionālo izlasi kā pamatsastāva vārtsardze, bet pie tā ir ilgi un nopietni jāstrādā, daži centimetri klāt garumam arī netraucētu (smejas). Dzīvē vienkārši vēlos būt labs cilvēks un dot pasaulei kādu labumu.»