“Gads pirms kara” kinoteātrī “Auseklis”

“Gads pirms kara” kinoteātrī “Auseklis”

Šodien, 15.aprīlī, kinoteātrī “Auseklis” sāk demonstrēt režisora Dāvja Sīmaņa filmu “Gads pirms kara”. Bet pēc nedēļas 22.aprīlī plkst. 18:00 paredzēts īpašais filmas seanss ar radošās grupas līdzdalību.

“Gads pirms kara” seko jauna cilvēka, viena no pagājušā gadsimta noslēpumainākajiem latviešiem, Pētera Māldera traģikomiskajam un sirreālajam ceļojumam 1913. gadā, īsi pirms Pirmā pasaules kara sākuma, — laikā, kas pārvērta pasauli. Sižeta pamatā ir sazvērestības intriga, ko Pēteris cenšas atrisināt, bet dažādie stāsta pavērsieni vienlaikus ir arī reālu vēstures notikumu atspoguļojums, tādēļ filmas galvenais varonis savā ceļā sastop virkni pazīstamu vēsturisku personību — Ļeņinu, Freidu, Staļinu, Trocki un citus. Taču svarīgākā ir Pētera tikšanās ar viņa mūža sievieti, kaislīgo mūzu un brīvdomīgo anarhisti Almu.

Filma ir Eiropas vēstures interpretācija, kas vēsta par vecās kultūras bojāeju, skaistumu un neprātu. Filmas radošo kodolu veido režisors un scenārija autors Dāvis Sīmanis, scenārija autori Tabita Rudzāte un Uldis Tīrons, operators Andrejs Rudzāts, māksliniece Kristīne Jurjāne un producents Roberts Vinovskis. Lomās: Petrs Buhta, Inga Siliņa, Lauris Dzelzītis, Ģirts Ķesteris, Juris Strenga, Gints Grāvelis, Eduards Johansons un citi.

Filmas galvenajam varonim ir cieša saistība ar Talsu pusi. Vēsturiskā personība Pēteris Mālderis, saukts arī par Pēteri Krāsotāju, Pēteri Latvieti, Jāni Žākli un filmā arī Hansu esot bijis talsinieks.  Leģendām apvītajai personai ir veltīta Talsu novada muzeja izstāde “Nenotveramais”, kas veidota kā spēle un liek apmeklētājam līdzdarboties slavenā noziedznieka pakaļdzīšanās trillerī.

Turklāt filmas veidotāji aizsalušo Talsu ezeru 2019.gada ziemā izmantoja kā vienu no norises vietām. Talsu ezera slavenais gleznainais skats paliks vēsturē šīs filmas kadros.

Savu pasaules pirmizrādi filma piedzīvoja prestižajā Roterdamas kinofestivālā, pēc tam izrādīta virknē citu nozīmīgu pasaules festivālu. Īstu triumfu “Gads pirms kara” piedzīvoja Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” noslēguma ceremonijā, saņemot astoņas balvas, tai skaitā arī kā gada labākā pašmāju filma.

Filmas seansi: 15. un 16. aprīlī 18:00, 22.aprīlī 18:00 pēc seansa saruna, kurā piedalīsies filmas veidotāji un muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons, kā arī 23.aprīlī 14:30. Izstāde Talsu novada muzejā apskatāma līdz 30.septembrim.