Izstāde, kas izklaidē acs zīlīti

Izstāde, kas izklaidē acs zīlīti

Līdz 27. oktobrim Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā skatāma izstāde, kurā piedalās astoņi vizuālie mākslinieki. Tā veidota kā satikšanās viduspunkts, kur mākslinieki aicina skatītāju redzēt, ieraudzīt un pamanīt, kā vizuālais darbs var tikt interpretēts un uztverts atšķirīgi.

«Putna melnās acis likās kā lielas kameras, kas asi un detalizēti uztver visu, kas nonāca redzeslokā» — tādu Ineses Kaprānes dzejoļa tekstu astoņi mākslinieki izvēlējušies savas kopizstādes nosaukumam. Dažādība kā unikalitāte. Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā autori iedvesmo ar jauniem veidiem, kā redzēt pasauli, un kā savus darbus skatītājam pasniegt. Te darbi eksponēti gan uz zemes, gan iekārti griestos un ļauj uz tos baudīt no cita skatupunkta.

Katrīna Gržibovska pievērsusies skatījumam uz sociālo trauksmi, piedāvājot apskatīt līdzcilvēkus ne tik burtiski, kā tos redz pašu acis. Bet Laimdotas Malles parafīna skulptūru veidojumi veido objektus, kurā katrs var saskatīt savu — kā krāsainus gliemežus, konfektes, taurenīšus, puķes vai, kā mākslinieces draudzene sacījusi «mazu salauztu eņģeļu spārniņus». Māksliniece Kristīne Krauze-Slucka saka, ka rada nepareizas fotogrāfijas. Tie ir analogi krāsaini fotogrāfiski attēli, kas veidoti, izmantojot Kodak Ektacolor RA4 ķīmisko attīstīšanas procesu. Darbs tiecas vizuāli atklāt citādi neredzamos draudus biosfērai, ko veicina analogi ķīmiskā procesa izmantošana. Lai to atklātu — uz gaismas jutīga fotopapīra virsmas autore veido nelielu ūdens slāni un lēnām iepludina tajā fotoķīmiju.

Savukārt Laines Poles darbs «Kā Tev iet?» balstīts uz autores pašas sarakstītiem septiņiem stāstiem, ikdienas vērojumiem, kas tālāk atveidoti keramikā. Darbs pat vizuāli līdzinās pasaciņai, un, šķiet, visilgāk baudāmais, jo to papildina ar roku rakstīta grāmata — to var paņemt rokās, palasīt vai pat izlasīt visu, un tad arī acīm izbaudīt keramikas objektu instalāciju.

Ivars Pommers spēlējies ar plastmasu, betonu, ūdeni, burbuļplēvi un akvareli, Lidija Zaneripa radījusi Dzelzs jaunavu, sadragātu lupatu, bet Mika Solomon uz Sabili atvedis zīmējumu un video darbu kolekciju. Savukārt Silga Ivanova, kuras saknes meklējamas Talsos, darbi veidoti akvareļtehnikā, vērojot dabā ziedus un augus, to tekstūras un tonālās nianses.

Izstādē sadzīvo astoņi ļoti dažādi mākslinieki. Laimdota Malle atgādina «nav pat būtiski — izstāde patīk vai nepatīk. Svarīgākais, vai tā izdarījusi režisora uzdevumu izklaidēt acs zīlīti. Un man šķiet, ka šeit ir iespēja «lēkāt» no maziem, smalkiem, atpazīstamiem elementiem līdz lielākiem un ne tik atpazīstamiem — izstāde piedāvā dažādām gaumēm vizuālo materiālu.»

 Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.