Jaunietis no Laucienes piedalīsies Pasaules čempionātā aršanā

Jaunietis no Laucienes piedalīsies Pasaules čempionātā aršanā

13. un 14. oktobrī Kuldīgā norisināsies 68. Pasaules aršanas čempionāts, kurā sacentīsies arāji no 26 pasaules valstīm. Lai arī daudzu ausīm šī šķiet nedzirdēta disciplīna, pasaulē tā ir jau ar stabilām tradīcijām, un šogad Latviju sacensībās pārstāvēs divi dalībnieki, viens no tiem — 19 gadus vecais jaunietis no Laucienes — Ričards Dambergs.

Pagājušajā gada sacensībās, kas norisinājās Īrijā, 20 gadu laikā Latvijas pārstāvis Jānis Vaitkevics no Dobeles novada pirmo reizi izcīnīja augsto 6. vietu. Arī šogad J. Vaitkevics pārstāvēs mūsu valsti, taču viņam pievienosies arī jaunais arājs Ričards Dambergs.

Lauksaimniecība sirdī jau kopš pašas bērnības

Sazinoties ar jauno arāju, viņš pastāsta, ka mācās Kandavas lauksaimniecības tehnikumā, kur aršanas sacensības nav nekas jauns. «Man pašam viss iesākās ar dalību Latvijas aršanas sacensībās pagājušā gada rudenī. No Kandavas tehnikuma startējām divi jaunieši, un tad jau bija runa, ka vajadzētu kādu piesaistīt Pasaules aršanas čempionātam. Es piekritu,» pauž Ričards, kurš nenoliedz, ka jau no bērnības viņu saistījusi lauksaimniecība.

«Lauciene ir mazs ciemats — lauki. Lai arī te ir dažādas iespējas tūristiem, traktoru šā vai tā ir vairāk nekā automašīnu (smejas). Manam vectēvam bija traktors, un es bieži bērnībā devos viņam līdzi. Daudz ko redzēju un mācījos. Man gan pašam nav ne saimniecības, ne traktora, bet tā lieta nudien nav sveša,»

pārliecinoši teic Ričards, bilstot, ka lauksaimniecība ir viņa sirdslieta.

Ļoti svarīga ir precizitāte

Dalībnieku ierašanās, sagatavošanās sacensībām un oficiālie treniņi sāksies jau no 7. oktobra. Sacensībās arums tiks vērtēts 12 parametros, piemēram, pēc vagas taisnuma, ataruma, laika. «Tas viss notiek ļoti precīzi,» skaidro Ričards Dambergs.

«Sacensībās katrs izlozē 20 reiz 100 metru lauciņu. Vērtē, kurš taisnāk nobrauc, kuram tīrāks arums, kuram valnīši vienādi, un pēc citiem kritērijiem. Jāsaka gan, ka ko tādu dara tikai sacensībās, jo praktiski lauksaimniecībā šādas aršanas prakses nav. Nevienam nav tik daudz laika, lai ko tādu darītu ikdienā. No ārzemēm dalībnieki, kuriem aršana ir ikdiena, uz sacensībām ierodas paši ar savu tehniku. Esmu dzirdējis, ka iepriekšējos gados ir aruši arī ar zirgiem — ne parastiem, bet lielajiem darba zirgiem, kas ir speciāli apmācīti, bet nezinu, vai kas tāds būs arī šogad.»

Jaunietis piebilst, ka, dalībnieki ar, neskatoties ne uz kādiem laika apstākļiem. Kad piedalījies Latvijas aršanas sacensībās, laiks arī nebija perfekti piemērots aršanai — esot lijis, augsne bijusi slapja, bet sacensības noritējušas.

Arī savu turpmāko dzīvi vēlas saistīt ar tehniku un lauksaimniecību

Ričards Dambergs pārsteidz ar savu mūsdienu jauniešiem netipisko pārliecību, ka dzīvi un darbu nākotnē vēlas saistīt ar lauksaimniecību. «Mācos par lauksaimniecības mehanizācijas tehniķi. Vienkāršāk sakot — par lauksaimnieku. Tā man ir liela aizraušanās no bērnības, un domāju, ka būs arī nākotnē,» atklāj Ričards, minot arī to, ka aršanai nepieciešama punktualitāte, precizitāte, mērķtiecīgums.

«Ja ko gribi, uz to ir jātiecas! Man vasarā aršanas treniņi būs jāapvieno ar tehnikuma praksi. Tas viss prasīs kaut ko, bet piekritu, jo gribas redzēt, ko varu. 7. oktobrī sāksies oficiālie treniņi, un jāņem vērā, ka augsne tur var būt citādāka, bet pamatus varu trenēties jau tagad. Cik saprotu, tad esmu sacensībās jaunākais dalībnieks. Startēs jau pieredzējuši vīrieši un sievietes, kuriem aršana ir kā ikdiena un dzīve, bet es centīšos maksimāli.»

Noteikti būs, ko redzēt!

Jaunieša ģimene priecājusies jau par viņa dalību Latvijas čempionātā, kur dabūjis otro vietu. «Dalībnieku gan nebija daudz, jo aršana jau nav basketbols vai hokejs. Bet vienu gan zinu — pasaules aršanas sacensībās būs, ko redzēt. Būs plus mīnus 70 dalībnieku. Un vēl dažādi pasākumi, tāpēc tā būs aizraujoša nedēļas nogale,» ir pārliecināts novadnieks.

Otrajā čempionāta dienā, 14. oktobrī, paralēli sacensībām, notiks virkne izklaidējošu un izglītojošu pasākumu. Latvijas lauksaimniecības tehnikas tirgotāji demonstrēs jaunāko tehniku, būs mājražotāju tirdziņš un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotā pasākuma «Novadu garša» noslēgums, kurā varēs baudīt mūsu valsts tradicionālos ēdienus un unikālās garšas.

#SIF_MAF2023