No idejas līdz efektīvai zemeņu lasīšanas iekārtai

No idejas līdz efektīvai zemeņu lasīšanas iekārtai

Talsu novadā ir jauns uzņēmums «Farmore», kurš fokusējies uz lauksaimniecības iekārtu ražošanu, kas paredzētas, lai atvieglotu lauksaimniecības darbu veikšanu. Šobrīd tas piedāvā elektromotorizētu iekārtu, ar kuras palīdzību var novākt ražu, stādīt, kā arī ravēt. Talsenieks Kurts Kleinhofs-Prūsis ir šīs elektromotorizētās pašgājējtipa iekārtas autors. Tā paredzēta galvenokārt tādām kultūrām, kuras tiek audzētas klajā laukā dobēs, piemēram, zemenēm, sparģeļiem, salātiem.

Novadnieks Kurts Kleinhofs-Prūsis atklāj, ka viņa vecākiem pieder zemnieku saimniecība un zeme Laidzes pagasta «Tauriņos», kur tiek audzētas plūmes, ķirši, smilts-ērkšķi un zemenes. Viņš pamanījis problēmas zemeņu nolasīšanas procesā, kas saistītas ar cilvēku resursiem. «Tāpēc nolēmu izveidot šādu iekārtu. Bija arī zināšanas, kā to darīt. Man ir elektroinženiera izglītība, un esmu strādājis arī vairākos ražošanas uzņēmumos, piemēram, zināmajā «Edge Autonomy», kur ražo dronus. Paralēli tam ik pa laikam kaut ko pats uzmeistaroju. Tehniskā domāšana un darbošanās man nav sveša,» atklāj Kurts.

Novadnieks Kurts Kleinhofs-Prūsis ir entuziasma pilns darboties un attīstīt efektīvas, ergonomiskas un videi draudzīgas tehniskas idejas, lai aizsniegtu ne tikai Latvijas tirgu, bet ietu plašumā arī ārpus tā robežām.
/Personiskā arhīva foto/

Atbalsts idejai dod spārnus

gadā, studējot Ventspils Augstskolā datorzinātnes maģistrantūrā, viņš piedalījies projektā «KInGS», kas studentiem dod iespēju strādāt pie biznesa idejām, attīstīt savas prasmes un spert pirmos soļus uzņēmējdarbībā. Kopā ar kursabiedru un domubiedru komanda strādāja pie elektromotorizētas iekārtas izstrādes, kura atvieglotu lauksaimniekiem ražas novākšanas darbus ar ievērojami augstākiem efektivitātes rādījumiem. Tālāk sekojusi dalība radoši praktiskā lauksaimniecības meikatona konkursā «AgriTech», kur ar savu ideju kļuvuši par 1. vietas ieguvējiem. Divu dienu laikā, kā paredz noteikumi, izveidojuši pašgājēja iekārtas prototipu, kur iegulties un ar kuru braukt. Ieguvuši naudas balvu, tāpēc sapratuši, ka jāturpina iet tālāk. «Tad vecāku mājās šķūnī sākām darboties nopietnāk.

Tai pašā projektā «KInGS» attīstījām šo prototipu, jo mums piešķīra finanses. Un rezultātā tagad ir stūrējama iekārta ar jumtiņu, ko mani vecāki jau izmanto, kad ir vajadzība. Pašlaik strādājam pie uzlabotā varianta, jo, apspriežoties ar ergonomikas ekspertiem, sapratām, ka iekārtu vajadzētu izveidot divdaļīgu, lai krūtīm atbalsts ir atsevišķi no ceļu un apakšstilbu atbalsta. Svarīgi, lai būtu atsevišķi regulējamas daļas un iekārtu varētu pielāgot arī augumiem, lai der visiem.

Tāpat šobrīd darbojamies programmā «Laukiem augt», kas ir atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai. Jāsaprot, ka iekārtas cena nav kā blenderim, jo tā ir citu cenu kategorija. Kopā domājam, kā pārliecināt lauksaimnieku, ka iekārta ir lielisks palīgs,» pastāsta Kurts.

Projektā «KInGS» attīsts iekārtas prototips ar stūrējamu iekārtu, kas darbojas ar elektromotru, ko Kurta vecāki jau izmanto, kad ir vajadzība. /Personiskā arhīva foto/

Tālejoši mērķi

Talsenieks min arī par uzaicinājumu prezentēt iekārtu ārpus Latvijas robežām, taču ļoti gribētu pirmo pārdot tieši Latvijā. Nākotnē Kurts Kleinhofs-Prūsis cer attīstīt plašāk ideju par ārzemju tirgu. Viņš teic, ka iekārtas būvniecībā iepērk kvadrātcaurules, kuras griež paši un metina pēc pašu izveidotiem 3D rasējumiem. Tāpat baterijas iekārtai sakomplektē un lodē paši.

«Novadā ir zemeņu lasīšanas platforma, kur var iegulties desmit cilvēki, ir vajadzīgs traktors un cilvēks, kas to visu darbina. Tad vēl četri cilvēki, kas maina kastes. Lai visa operācija noritētu, vajag ap 14 cilvēkiem. Kāds lasa ātrāk, kāds lēnāk, kāds paviršāk, kāds rūpīgi. Tur ir zināmas problēmas. Mūsu iekārtai liekam uzsvaru uz ergonomiku.

Jā, kādam var nepatikt ilgstoša guļus poza, tāpēc nākamo variantu domājam ar pieregulēšanu, lai pozīciju var pamainīt. Iekārta darbojas ar baterijām, tāpēc nav trokšņu. Nākotnē domājam par saules baterijām. Droši vien ārzemēs šī ideja būtu aktuāla, bet nezinu, cik tas populāri būtu pie mums. Būtībā tagad ir tāda kā taustīšanās, lai saprastu iespējas mūsu tirgū,» atklāj novadnieks.

Paveikt vairāk ar lauksaimniecības resursiem

Jautāts par uzņēmuma nosaukumu, Kurts paskaidro, ka ideja ir burtisks tulkojums no angļu valodas, proti «daudz vairāk», aicinot paveikt vairāk ar lauksaimniecības resursiem. Viņš aktualizē, ka šovasar organizē iekārtas izmēģinājuma dienas tiem, kuri vēlētos savā saimniecībā testēt «Farmore» videi draudzīgo un efektīvo iekārtu un novākt ražu, stādīt vai ravēt ar komfortu. Izbraukumi uz saimniecībām tiks organizēti no 30. jūnija līdz 2. jūlijam.

#SIF_MAF2023