Talsu novada uzņēmēji – «Jūs esat mūsu patiesā asinsrite»

Talsu novada uzņēmēji – «Jūs esat mūsu patiesā asinsrite»

4. maijs nu ir svētki ne tikai Latvijai, bet arī Talsu novada uzņēmējiem — pirmo reizi Nurmuižā pērnā gada labākie uzņēmējdarbībā tika paziņoti tieši brīvības un neatkarības svētkos. Talsu Komersantu kluba valdes priekšsēdētājs atzina, ka publiska pateicība uzņēmējiem dod motivāciju doties tālāk uz jauniem mērķiem.

1990. gada 4. maijā Latvijas PSR Augstākā Padome pieņēma deklarāciju «Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu». Tas bija vēsturiski izšķirīgs pagrieziena punkts, un savā atklāšanas uzrunā Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone norādīja, ka arī veiksmīga uzņēmējdarbība nozīmē īstā laikā izdarītas pareizās izvēles. «Racionālais prāts un izkoptā vērtību sistēma ir tas, kas ļauj uzņemties iniciatīvu, atbildību un arī risku. Vēlme pēc kaut kā jauna un izaicinoša ir daudz lielāka nekā bažas par to, ka kaut kas neizdosies. Jūs esat tie, kuri rada ne tikai sev, bet arī citiem. Jūs, Talsu novada uzņēmēji, esat gan mūsu Talsu novada, gan arī Latvijas patiesā asinsrite,» sacīja Sandra Pētersone.

«Es esmu malacītis!» tā pēc īsiem paldies vārdiem sacīja kafijas namiņa «Ie-pauzē» īpašniece Kristīne Kromane. Arī viņa atzina, ka labāk runāt patīk savā namiņā, nevis uz skatuves. Nominācijā «Gada tirgotājs» bija vislielākā konkurence. /Foto: Terēze Matisone/

No vaļasprieka līdz labākajam uzņēmumam

Desmit nominācijām bija izvirzīti 45 pretendenti. Pirmie balvu saņēma paši jaunākie uzņēmēji — skolēnu mācību uzņēmums «Noho», kas ražo termo paliktņus pārgājieniem, brīvdabas pasākumiem, ceļojumiem un piknikiem. Saņemot godalgu, jaunieši sacīja paldies savai skolotājai Ivetai Rorbahai, jo, viņuprāt, tas ir viņas nopelns, ka SMU «Noho» ir tik labi panākumi arī Latvijas mērogā.

Par «Gada jauno uzņēmēju» atzīts SIA «LEDset», kas Talsus burtiski padara gaišākus un visiem redzamus. Uzvarētājs šajā nominācijā tika raksturots kā komersants ar jauna uzņēmēja enerģiju un pieredzējuša speciālistu darbu. Bet par «Gada tirgotāju» kļuvis kafijas namiņš «Ie-pauzē». Pasniedzot balvu uzņēmējai Kristīnei Kromanei, Talsu novada fonda valdes priekšsēdētāja Iveta Rorbaha vārdā «pārdot» uzsvēra tieši otro zilbi «dot», jo kafijas namiņā tiek dota ne tikai pircēja izvēlētā lieta, bet arī īpaša uzmanība un attieksme. «Šī vieta liek aizdomāties par to, ka lielākā vērtība dzīvē ir mirklis, ko mēs varam dāvināt cits citam — sirsnībā, mīlestībā un pateicībā,» sacīja I. Rorbaha. Savukārt par «Gada mājražotājs/amatnieks» kļuva Olga Blumbaha un «SKIM gardumi», kas no vaļasprieka un viena hektāra liela smiltsērkšķu lauka izaudzis par pieprasītu veselīgu gardumu ražotāju.

«Mēs ikdienā tiecamies nevis pēc balvām, bet uz mūsu uzņēmuma attīstību. Maniem kolēģiem tas būs liels un patīkams viņu darba novērtējums,» sacīja SIA «Banga Ltd» vadītājs Ingus Veckāgans, saņemot «Ilgtspējīgākā uzņēmuma» balvu. Šī bija otra nominācija, kurā bija izvirzīti visvairāk pretendentu — par balvu cīnījās desmit uzņēmumi. /Foto: Terēze Matisone/

Par līdzcilvēku atbalstu dubults prieks

Labākais «Gada sociālais uzņēmums» ir Latvijas Sarkanā Krusta Kurzemes komiteja, bet visvairāk reižu uz skatuves kāpa Dženeta Marinska, kura par brīvdienu māju «Ūši» Kolkā saņēma ne tikai balvu kā «Gada tūrisma uzņēmējs», bet arī vairākas simpātiju balvas. «Lielākais novērtējums ir mūsu viesu komplimenti, bet, ja mūsu darbu ir pamanījuši arī līdzcilvēki, tad par to ir vēl lielāks prieks,» sacīja Dž. Marinska.

Šobrīd Talsi var lepoties ar vairākām gudrajām mājām, bet tēva un dēla uzņēmums SIA «AE Lux» nu var būt gandarīti par uzvaru nominācijā «Gada pakalpojumu sniedzējs». Savukārt «Gada lauksaimnieks» ir zemnieku saimniecība «Mežmači». Uz skatuves kāpa gados jauns un enerģisks puisis Krists Iesalnieks, kurš Nurmuižas viesus aicināja piesekoties saimniecībai platformā «TikTok», lai tieši tur uzzinātu, ko, kā un kāpēc viņš dara.

Olga Blumbaha saviem audzēkņiem vienmēr saka, lai kaut kas izdotos, pirmajā vietā ir ģimenes atbalsts. Tāpēc saņemot «Gada mājražotājs/amatnieks» balvu viņa pateicās arī saviem tuvākajiem. /Foto: Terēze Matisone/

Iedvesmoties un varbūt nākotnē apsteigt

Par labākajiem nominācijā «Gada investīcija» tika atzīts SIA «Krauzers». «Nepilnos 20 gados, soli pa solim ejot uz priekšu, esam nokļuvuši pie uzņēmuma lielākās investīcijas. Bet noteikti tā nav pēdējā, sekos vēl nākamās un būs daudz lietu, par kurām palielīties. Citi savukārt varēs skatīties no mūsu piemēra un droši doties līdzi, un arī, ja var, apsteigt mūs. Lai mums visiem izdodas!» vēlēja viens no SIA «Krauzers» īpašniekiem Andis Araks. Bet par «Ilgtspējīgāko uzņēmumu» kļuva SIA «Banga Ltd». Saņemot balvu, uzņēmējs Ingus Veckāgans solīja aizvest to saviem kolēģiem, kuri jau desmit gadu garumā ar viņu kopā ejot brīnišķīgo uzņēmējdarbības ceļu.

Vairāki uzņēmēji tika pie simpātiju balvām, bet īpašu pateicību no Talsu novada pašvaldības saņēma a/s «Talsu Piensaimnieks», kam šogad ir jau simtā jubileja.

Īpašu pateicību Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone nodeva a/s «Talsu Piensaimnieks» valdes priekšsēdētājam Dainim Norenbergam. Talsi bez šī uzņēmuma nav iedomājami, un tam šogad aprit simtā jubileja. /Foto: Terēze Matisone/

«Šī ir lieliska tradīcija, ko turpināt arī nākamos gadus,» pēc pasākuma atzina Talsu Komersantu kluba valdes priekšsēdētājs Kaspars Eihe. «Jebkurš uzņēmējs ir pelnījis pateicību, it īpaši tie, kuri izturējuši pēdējo divu gadu smago periodu. Jebkurš pateikts paldies uzņēmējam rada motivāciju iet tālāk uz nākamajiem mērķiem. Un ir jāmāk lepoties — mums jāmācās no citām tautām, kas prot sevi slavēt. Un jāsaimnieko ne tikai savā zemē un mājā, bet arī uzņēmumā. Mēs esam maza, bet stipra tauta, un mēs varam iet ar staltām mugurām un paceltām galvām!»