Kā nepareizs riepu izmērs ietekmē automašīnas veiktspēju?

Kā nepareizs riepu izmērs ietekmē automašīnas veiktspēju?

 

Brīdis, kurā ziemas riepas būs jānomaina pret vasaras riepām, strauji tuvojas. Iegādājoties jaunas riepas savai automašīnai, ir svarīgi zināt automašīnai vispiemērotākos riepu izmērus, jo neatbilstošs riepu diametrs, platums un augstums ietekmē automašīnas vadāmību.

Kā pārliecināties par optimālajiem riepu izmēriem?

Automašīnas riteņi, kurus veido riepas un tērauda vai lietie diski, ir proporcionāli saistīti ar automašīnas transmisiju un automašīnas veiktspēju. Tādēļ autobūves industrijā notiek cieša sadarbība ar projektētājiem un riepu ražotājiem, lai precīzi noteiktu optimālos riepu izmērus konkrētiem automašīnu modeļiem.

Lietotājs izmērus var uzzināt no automašīnas īpašnieka rokasgrāmatas vai marķējuma uz vadītāja puses sānu durvīm. Palielinot vai samazinot  optimālo riteņu izmēru, proporcionāli mainās automašīnas paātrinājuma potenciāls, inerce, vadāmības stabilitāte, rites pretestība un citi faktori.

Palielināts riteņa diametrs

Pāris milimetru atšķirība vēl pamanāmas izmaiņas neradīs, taču, jo lielākas būs atkāpes no optimālajiem riepu izmēriem, jo jūtamāki tas ietekmēs automašīnas vadāmību. Tā var kļūt sarežģītāka, straujāk nogurdināt un radīt diskomfortu, jo, palielinot riepas diametru, palielinās arī automašīnas šasijas augstums un mainās tās smaguma centrs.

Šie faktori samazina braukšanas precizitāti pagriezienos, palielina sānsveri un ietekmē citu svārstību parādīšanos kustības laikā. Turklāt, palielināta diametra dēļ pieaug arī konstrukcijas svars, palielinot arī automašīnas inerci un samazinot automašīnas paātrinājuma potenciālu.

Palielināts riepas platums

Riepas ar palielinātu riepu platumu (https://mmkserviss.lv/riepu-abc/vasaras-riepas/) var nodrošināt labāku saķeri ar ceļa segumu un samazināt bremzēšanas ceļu, taču šādas riepas vienlaicīgi arī palielina rites pretestību.

Gan platākas, gan diametrā lielākas auto riepas ietekmē automašīnas dzinēja jaudu un degvielas patēriņa efektivitāti. Lielāks svars un rites pretestība prasa no dzinēja lielāku jaudu, lai izkustinātu un pagrieztu automašīnas riteņus, tādēļ būtiski pieaug degvielas patēriņš.

Automašīnas konstrukcijā nav nejaušu detaļu un tās visas ir savstarpēji cieši saistītas. Šāda saikne ir arī starp optimālo riepu izmēru un spidometra precizitāti. Mainot riepas izmērus, vienlaicīgi samazinās spidometra rādījuma precizitāte.

Riepu iegāde drošā vietā

Kad tiek meklētas riepas Rīgā vai citā pilsētā, ir jāizvēlas tikai drošs riepu serviss. Nav ieteicams pirkt jaunas riepas no rokām, jo nav zināma šo riepu vēsture un kā tās tika uzglabātas.

Riepas Rīgā plašā un daudzveidīgā klāstā ir iespējams atrast MMK Riepu servisa tirdzniecības vietās, nepieciešams vien zināt atbilstošāko riepu diametru, platumu un augstumu. Ieskatīties ir vērts arī interneta veikalā www.mmkserviss.lv, kur iespējams pasūtīt ne tikai riepas, bet arī uzzināt noderīgu informāciju. Turklāt MMK Riepu serviss pakalpojumu klāstā ir arī riepu montāža un riepu balansēšana.

 

 

 

 

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.