Talsu novada pašvaldības policija 15. aprīlī 22.38 saņēmusi informāciju par konfliktu kādā ģimenē Talsos. Ierodoties notikuma vietā, konstatēts, ka viena no pilngadīgajām personām atrodas stiprā alkohola reibumā, taču nav agresīva. Mājās atradies arī pirmsskolas vecuma bērns.
Pašvaldības policija piesardzības apsvērumu dēļ otru pieaugušo kopā ar bērnu, lai izslēgtu iespējamus vardarbības draudus, pārliecinājusi doties pie paziņas. Savukārt 16. aprīlī publiski tika veikts ieraksts sociālajā vietnē Facebook.com, kur daudzdzīvokļa nama kaimiņiene atspoguļojusi šo situāciju konkrētajā ģimenē, kurā pausta informācija par ilgstošu vardarbību, kas raisīja plašas diskusijas sabiedrības vidū. Ieraksta motīvs — neziņa, ko darīt gadījumos, kad kaimiņi daudzdzīvokļu namā ilgstoši nomana vardarbības pazīmes konkrētā ģimenē, par ko arī ziņots atbildīgajām institūcijām, taču nav manāmas izmaiņas, jo vardarbība turpinās. Tāpat minēts, ka cietusī persona atsakās par varmāku ziņot policijai.
Talsu novada Pašvaldības policija apliecina, ka tai ir tiesības noteiktos apstākļos piemērot varmākas nošķiršanu, kas nozīmē, ka pusstundas laikā vardarbīgajai personai ir jāatstāj dzīvojamās telpas un tā, maksimums līdz astoņām dienām, ko nosaka likums «Par policiju», tajās nedrīkst atgriezties. Tomēr šajā gadījumā, ierodoties notikuma vietā, netika konstatēta vardarbība. Aizdomas par vardarbību netika apstiprinātas, līdz ar to nošķiršanai nebija pamata.
Ģimene jau sadarbojusies ar bāriņtiesu un sociālo dienestu
Kā vēstīts Talsu novada Pašvaldības oficiālajā informācijas avotā, ar šajā gadījumā iesaistīto ģimeni Talsu novada Bāriņtiesa un Sociālais dienests sadarbojas kopš pagājušā gada novembra, kad tā nonāca atbildīgo institūciju redzeslokā. Ģimene ar attiecīgajām institūcijām līdz šim ir sadarbojusies un uzrādījusi vērā ņemamu progresu. Bāriņtiesas darbinieki regulāri sazinājušies ar ģimeni, pārliecinājušies, ka situācija ir uzlabojusies. Arī bērns regulāri apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi. Apmēram pusgadu konfliktsituācijas, kurās būtu iesaistītas tiesībsargājošās institūcijas, nav bijušas.
Pēc publiski izskanējušās informācijas gan ar Facebook.com ieraksta veicēju, gan ar cietušo personu sazinājās Talsu novada Bāriņtiesa. Arī Talsu novada Pašvaldības policija nosūtījusi informāciju par notikušo gan bāriņtiesai, gan sociālajam dienestam, kas jau turpina aktīvu sadarbību ar ģimeni.
Galvenais — nepalikt vienaldzīgiem un atbildīgi rīkoties
Ikviens, kuram ir aizdomas par iespējamu vardarbību ģimenē, aicināts neklusēt un ziņot par to vispirms pašvaldības policijai. Tāpat iestāžu darba laikā noteikti reaģēs bāriņtiesas vai sociālā dienesta darbinieki. Ir iespēja iesūtīt ziņojumu, arī anonīmu, uz barintiesa@talsi.lv vai socialais.dienests@talsi.lv. Galvenais — nepalikt vienaldzīgiem.
Talsu krīžu centra vadītāja Lelde Zosa pauž, ka situācija ir sarežģīta, kad tiek jautāts, ko darīt gadījumos, kad vardarbībā cietusī persona atsakās ziņot par varmāku policijai. Ja arī sieviete atsakās no palīdzības un par vardarbību kaut kādu iemeslu dēļ neziņo atbildīgajām institūcijām, bet situācijā ir iesaistīts bērns, uz to ir jāreaģē, kas tiek arī darīts. Kad sieviete sadarbojas ar sociālo dienestu, tas kā rehabilitācijas iespēju pašai un bērnam var ieteikt krīžu centru.
Talsu novada Sociālā dienesta Ģimeņu atbalsta nodaļas vadītāja Inese Guļevska stāsta, ka gadījumos, kad līdzcilvēki pamana vardarbību ģimenē, ir jāziņo Valsts vai pašvaldības policijai. «Sociālais dienests nodrošina pakalpojumu gadījumos, kad klients pats ir gatavs sadarboties un pieņemt pakalpojumus. Ja bērns tiek izņemts no ģimenes, sociālais dienests sadarbojas ar bāriņtiesu, lai pārstāvētu bērnu intereses un nodrošinātu drošus apstākļus. Regulāri ir nepieciešams atgādināt par rīcību vardarbības situācijās un atbildību no ikviena sabiedrības pārstāvja.»
Sociālie tīkli problēmu neatrisina
Talsi ir maza pilsēta, kur ziņas izplatās ātri, bet konfliktos iesaistītajām personām, arī bērnam, ir jādzīvo šajā sabiedrībā ikdienā. «Interneta vidē netiek nodrošināta personu tiesības uz konfidencialitāti. Veicot ierakstus Facebook.com par situācijām, kas saistītas ar ģimenēm, ir iespējams pakļaut ģimeni emocionālai vardarbībai no komentētāju puses, jo redzams, ka komentāros netrūkst katra komentētāja iztēle un izpratne par situāciju, kas nereti ir un paliek tikai kādas konkrētas personas iztēle un neatbilst realitātei. Vardarbīgās attiecības viegli nerisinās, jo cietušais cilvēks var nebūt gatavs pārmaiņām. Sabiedrībā ir uzskats, ka situāciju var atrisināt nekavējoties. Sociālajā dienestā ir pieejami sociālā atbalsta pakalpojumi, tajā skaitā arī valsts nodrošinātas atbalsta programmas vardarbībā cietušām personām un vardarbības veicējiem,» informē Talsu novada Sociālā dienesta Ģimeņu atbalsta nodaļas vadītāja Inese Guļevska.
Kāpēc vardarbība turpinās, ja vairākkārt ziņots atbildīgajām institūcijām?
Sazinoties ar kaimiņieni, kura veikusi ierakstu Facebook.com, izmisumā jautājot pēc ieteikumiem, ko pasākt, ja nekas gadu laikā nav mainījies un kaimiņi joprojām spiesti klausīties vardarbības scēnās, viņa nespēj saprast absurdo situāciju. Piemēram, policija paudusi, ka, tai ierodoties, vardarbība nav konstatēta, taču tai tika iedots arī audio ieraksts, kurā šī vardarbība nepārprotami dzirdama. Ierakstu gan noklausījusies, bet nepaņēmusi kā pierādījumu, ka vardarbība notiek. Vīrietis vienmēr paliekot mājās. Visi nama iemītnieki ir spiesti dzirdēt notiekošo. «Es nevaru saprast, kāda šeit runa par konfidencialitāti? Bloku mājās dzird visu. Tas nenotiek meža biezoknī. Daudzas reizes liela daļa kaimiņu sagaida policijas ierašanos. Tur runa nav par vienu ģimeni, jo iesaistīti ir visi mājas iedzīvotāji. Un policija noteikti zina arī šī vīrieša kriminālo pagātni. Mēs neviens nesaprotam, kā tas var būt, jo paši esam personīgi vērsušies gan pie pašvaldības, gan pie Valsts policijas, gan bāriņtiesā, gan sociālajā dienestā, bet vardarbība joprojām notiek. Vai šīs iestādes savā starpā sadarbojas? Jā, mēs redzam ierodamies sociālos darbiniekus. Pēc ieraksta Facebook.com ar mani sazinājās bāriņtiesa un teic, ka neko nav zinājusi. Kādas muļķības! Mēs taču paši ziņojām! Policija arī tika saukta nonstopā. Tāds iespaids, ka viņi nesanāk kopā un problēmu nerisina konstruktīvi. Kad ziņojām bāriņtiesai, tad tur notika vadības maiņa, bet vai tāpēc šī lieta nebija zināma? Ja sieviete pati nespēj no vardarbības izkļūt, vai nav citu veidu, kā to izbeigt, kā atļaut šim apburtajam lokam ar nelielām pauzēm turpināties? Zinu, ka arī viņu ģimenes ārste griezusies attiecīgajās institūcijās ar ziņojumu. Visi ir centušies iesaistīties, bet vīrietis turpina dzert un uzvesties kā iepriekš. Esam neizpratnē, kāpēc viņš vienmēr paliek mājās, bet sieviete ar bērnu vienmēr tiek vesta prom un pēc tam naktī sieva atnāk atpakaļ? Taču visiem ir skaidrs, ka tad, kad ieradīsies policija, varmāka sēdēs klusu, bet vai audio, ko policija noklausījās, kaut ko neliecināja? Visi zina, redz un dzird, bet neviens neko nevar pasākt. Prom viņu neved. Viņš jūtas kā karalis. Viena kaimiņiene vienreiz neizturēja, drosmīgi zvanīja pie durvīm un gāja iekšā, sakot, lai šis varonis sit arī viņu, bet tad viņš klusēja. Mēs visi gribam beidzot šī murga beigas un radikālu lēmumu. Cik gadiem jāpaiet, lai beigtos publiska vardarbība pret sievieti?» pauž kaimiņiene.