«Mēs skolojam Latvijas nākotni!» Streikā piedalīsies arī pedagogi no Talsu novada

«Mēs skolojam Latvijas nākotni!» Streikā piedalīsies arī pedagogi no Talsu novada

«Rokas nolaižas, bet negribas padoties,» teic Rudes un Rojas bērnudārzu vadītāja Linda Kleinberga. No 24. līdz 26. aprīlim iecerēts pedagogu streiks, un pirmdien Rīgā norisināsies protesta gājiens, kurā piedalīsies skolotāji arī no Talsu novada.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome nolēmusi rīkot protesta gājienu un trīs dienu streiku, prasot politiķiem pildīt pērn panākto vienošanos.

Nepilda solīto

Septembrī arodbiedrība un aizejošā valdība aptuveni divas nedēļas pirms Saeimas vēlēšanām vienojās, ka tiks apstiprināts pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiks laika periodam no šī gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim, paredzot konkrētu finansējumu valsts budžetā, kā arī tiks noteikti darba slodzes sabalansēšanas principi visām pedagogu grupām. Tāpat bija iecerēts, ka no septembra vispārējās izglītības, pamata un vidējās izglītības pedagogi pāries uz 36 stundu darba nedēļu ar proporciju: 65% laika darbam mācību stundās un 35% — ārpus tām. Arodbiedrība arī sagaidīja, ka valdība pieņems skolotāju atalgojuma pakāpeniskā pieauguma grafiku.

Plakātu protesta gājienam gatavo trīs skolotājas no Rudes bērnudārza «Saulespuķe»: Elita Gūtšmite (no labās), Dace Kalva un Sarmīte Smilga. /Foto: Linda Kleinberga/

Valdība nav izpildījusi pērn septembrī pieteiktā streika panākto vienošanos un pašas noteiktos vienošanās izpildes termiņus, par ko Ministru kabinets (MK) nobalsoja pērn 17. septembrī, proti, līdz šī gada 15. martam netika pieņemti grozījumi attiecīgajos MK noteikumos.

Talsu novadā gatavību streikot izteikuši 583 pedagogi no 34 izglītības iestādēm, tajā skaitā pirmsskolas izglītības iestādēm, vispārizglītojošām skolām, kā arī profesionālās ievirzes skolām, informē pašvaldība.

Pedagogiem laukos — cita realitāte

«Šobrīd situācija ir tāda, ka daudzkur laukos skolotājiem nemaz nesanāk pilna slodze. Mūsējiem tajā skaitā. Pērn pagarinājām darba laiku Rudes bērnudārzā un kopš marta — arī Rojas bērnudārzā, un tagad meitenēm ir vidēji 0,9 slodzes. Ja neceļ atalgojuma latiņu augstāk, tad tādu dārziņu kā mūsējie pedagogiem pat nesanāk summa, ko visur stāsta — 1070 eiro. Mums nav darba laiks kā pilsētās, līdz ar to slodze laukos pedagogam nesanāk tāda kā pilsētā strādājošajam. Un tad, salīdzinot atalgojumu, ko varam piedāvāt un kāds tas ir privātajā sektorā, ir grūti noturēt un motivēt pedagogus,» stāsta Rudes «Saulespuķes» un Rojas «Zelta zivtiņas» bērnudārzu vadītāja Linda Kleinberga.

Iestādes vadītāja kā piemēru min profesijas kolēģi no cita reģiona, kura, lai nopelnītu vēlamos līdzekļus, strādā divās izglītības iestādēs, kopā «salasot» divas slodzes. «Neuzskatu, ka tas ir normāli, jo izdegt var ļoti ātri. Ja pienācīgi samaksā par esošajām darba stundām, tad nevajadzētu strādāt vairākās vietās,» pauž L. Kleinberga.

Uz plakāta top teksts «Mēs skolojam Latvijas nākotni!». Skolotājas sev pagatavojušas arī vienādas zilas šalles, kuras apliks, dodoties gājienā Rīgā.
/Foto: Linda Kleinberga/

Pašlaik valdība sola palielināt skolotāju zemākās likmes no 7,75 eiro par stundu līdz 8,5 eiro par stundu. LIZDA aplēses liecina, ka rezultātā 23 no 43 pašvaldībām, kurās skolas jau reformētas un apvienotas un ir liels skolēnu skaits klasēs, skolotāju algas nemaz nepieaugs, jo viņi jau saņem 8,5 eiro par stundu vai pat vairāk.

Protesta gājiens — attieksmes parādīšana

Lai vai kādas sarunas un vienošanās līdz pirmdienai būs vai nebūs, protesta gājiens 24. aprīlī notiks jebkurā gadījumā, lai prasītu politiķiem atbildīgu un cieņpilnu attieksmi pret izglītības nozari. Šajā gājienā no Talsu novada plāno piedalīties aptuveni 20% LIZDA biedru, kas ir 143 pedagogi. Streikā piedalīsies arī atsevišķi iestādes darbinieki, kuri atbalsta pedagogu prasības, bet nav LIZDA biedri.

«Pedagogam jābūt vairāk novērtētam sabiedrībā. Skolotājs nevar justies pārliecināts un spēcīgs, ja tiek zemu novērtēts. Galu galā pedagogs ir tas, kurš izglīto, veido jauno paaudzi!» teic L. Kleinberga.

Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps skaidro, ka par darba organizēšanu izglītības iestādē streika laikā vecākus informēs izglītības iestādes vadītājs, bet, ja streiko arī iestādes vadītājs, tad aktuālo informāciju sniegs pašvaldības izvirzīts vadītāja pienākumu izpildītājs. Vecākiem informācija būs pieejama arī platformā «E-klase» un skolu mājaslapās.